Obserwuj w Google News

Farba do włosów z... czarnej porzeczki? Barwi trwale i nie ma chemii!

Monika Piorun
2 min. czytania
07.06.2018 18:39
Zareaguj Reakcja

Skórki czarnych porzeczek posłużyły brytyjskim naukowcom z Uniwersytetu w Leeds do stworzenia pierwszej, całkowicie naturalnej i pozbawionej toksycznych składników farby, która trwale barwi włosy i utrzymuje ich kolor nawet po wielu myciach.

Farba do włosów z... czarnej porzeczki? Barwi trwale i nie ma chemii!
fot. Tomas Anderson/East News

5 tys. różnych substancji chemicznych – tyle składników zawiera przeciętna farba do włosów, powszechnie dostępna w drogeriach na całym świecie. Mimo że dotąd nie ma jednoznacznych badań, które udowadniałyby szkodliwość tego typu produktów, to jednak coraz częściej mówi się o tym, że niektóre chemikalia zawarte w farbach do włosów mogą być rakotwórcze, wywołują reakcje alergiczne i mają negatywny wpływ na środowisko naturalne – przenikając z kanalizacji do gleby, rzek i zbiorników wodnych. 

Zobacz także

Naukowcom z Uniwersytetu w Leeds udało się temu zaradzić. Jak? Opracowali pierwszą całkowicie pozbawioną chemicznych dodatków naturalną farbę do włosów. Posłużyli się w tym celu skórkami czarnych porzeczek, z których wyodrębniono antocyjany. Te naturalne barwniki nadają kolor roślinom (owocom, warzywom i kwiatom) i barwią je na kolory od różowego do ciemnofioletowego.

Antocyjany ze skórek czarnych porzeczek barwią włosy równie trwale, co tradycyjne farby

Zrzut ekranu 2018-06-07 o 17.00.14
fot.
fot. American Chemical Society

Zespół pod kierunkiem dra Richarda S. Blackburna i Christophera Raynera stworzył na bazie antocyjanów pochodzących ze skórek czarnych porzeczek specjalną pastę o właściwościach barwiących. Wypróbowano ją z powodzeniem na rozjaśnionych, kobiecych włosach, nadając im żywy, niebieski kolor. Na dalszym etapie opracowano w podobny sposób recepturę farb nadających włosom kolory czerwone i fioletowe. Zafarbowane nimi kosmyki nie traciły koloru nawet po 12 myciach szamponem. Naukowcy potwierdzili, że opracowana przez nich naturalna farba utrzymuje się na włosach równie długo, co jej tradycyjne odpowiedniki. Co to oznacza?

Zdaniem badaczy

. Naukowcy uważają, że ich odkrycie sprawi, że wkrótce antocyjnany staną się ważnym składnikiem mieszanek wykorzystywanych w farbach trwale barwiących włosy w różnych kolorach i odcieniach (nie tylko od różowego po czerwony, niebieski czy ciemnofioletowy). Według badaczy opracowane przez nich naturalne farby barwią włosy na równie intensywny kolor, co tradycyjne odpowiedniki, ale ich używanie jest dużo mniej szkodliwe, ponieważ nie zawierają tylu chemicznych dodatków, co produkty dostępne obecnie na masową skalę w sklepach z kosmetykami.

Jeśli producenci farb do włosów zdecydują się zastąpić "chemię"... czarnymi porzeczkami, wkrótce przemysł kosmetyczny może czekać kolejna rewolucja.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Journal of Agricultural and Food Chemistry/ American Chemical Society

_____

zdrowie.radiozet.pl/π