Zamknij

Mydło Aleppo pomaga leczyć łuszczycę i trądzik

10.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 05:55

W leczeniu trądziku i innych problemów skórnych coraz częściej sięgamy po naturalne sposoby. Obecnie popularność zyskuje mydło Aleppo z olejem z czarnuszki. Pomaga w leczeniu egzemy, AZS, łuszczycy, trądziku i innych problemów skórnych.  Jakie właściwości posiada mydło Aleppo?

Mydło Aleppo: czy jest dobre dla cery trądzikowej?
fot. Shutterstock

Mydło Aleppo: właściwości i zastosowanie

To tradycyjne syryjskie mydło, które powstaje na bazie oleju laurowego, oliwy z oliwek oraz substancji spieniającej (obecnie tę rolę spełnia wodorotlenek sodu). Było jednym z pierwszych mydeł w historii, dzięki temu uznawane jest za matkę wszystkich środków myjących. Każdy, kto zmaga się z problematyczną cerą czy chorobami skóry, powinien wypróbować oryginalne mydło Aleppo. 

Jest cenione głównie za swój wyjątkowy skład i antybakteryjne właściwości. Co więcej, Alep nie powoduje reakcji alergicznych. Mydło Aleppo jest naturalnym i wegańskim produktem. Jeżeli nie ma w sobie żądnych dodatków kwiatowych czy zapachowych, możesz mieć pewność, że jest hipoalergiczne. 

Mydło Aleppo z czarnuszką działa na skórę antyseptycznie, łagodzi podrażnienia i wspomaga jej regenerację. Ponadto redukuje zaskórniki, wygładza cerę i dogłębnie ją oczyszcza.

Mydło Aleppo sprawdzi się także jako uniwersalny zamiennik wielu kosmetyków.

  • Można je używać zamiast szamponu, gdy problemem jest łupież.
  • Zamiast pianki do golenia, gdy występują podrażnienia i wrastające włoski. 
  • Do mycia twarzy.
  • Sprawdza się także w przypadku poważniejszych problemów skórnych, zarówno u starszych osób, jak i u najmłodszych. 
  • Pomaga w leczeniu ran odleżynowych oraz pieluszkowego zapalenia skóry.
  • Stosuje się je również jako szampon do włosów, piankę do golenia, maseczkę oczyszczającą. 

Jak stosować mydło Aleppo?

Mydło ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny, dlatego zawsze po jego użyciu, powinno się przetrzeć twarz tonikiem.  Podczas wyboru mydła Aleppo, należy zwrócić uwagę procent oleju laurowego.

5 - 10% - odpowiednie dla skóry wrażliwej i suchej.

10 - 20% - odpowiednie dla cery mieszanej i normalnej.

30 - 40% - dla skóry tłustej.

40% i więcej to mydło o najsilniejszych właściwościach antyseptycznych, odpowiednie dla skóry trądzikowej.

Im większy procent tego składnika, tym bardziej antyseptyczne i ściągające będzie mydło Alep.

Najbezpieczniej jest zacząć od mydła z niższym stężeniem oleju laurowego i sprawdzić czy ten wariant będzie odpowiadał skórze czy jednak potrzebuje ona czegoś mocniejszego. Skóra powinna mieć czas przyzwyczaić do naturalnej pielęgnacji i zareagować na uwolnienie jej od chemicznych składników. 

Ważna informacja

Na całym świecie mydło Aleppo można spotkać pod wieloma innymi nazwami: Mydło Ghar, Mydło Alep, Mydło laurowe, Savon d’Alep czy Szare mydło syryjskie.

Jak produkowane jest oryginalne mydło Aleppo?

Aby poznać i zrozumieć zastosowanie i skuteczność tego naturalnego kosmetyku, warto chociaż z grubsza wiedzieć, jak wygląda jego proces produkcyjny. Głównym składnikiem mydła Aleppo jest oliwa wytwarzana z oliwek zbieranych od września do marca. Następnie jest ona mieszana z ługiem z soli morskiej – połączenie tych dwóch składników zapoczątkowuje proces zmydlania, trwający nieco ponad tydzień. Pod koniec tej reakcji dodawany jest olej laurowy, a jego stężenie zależy od tego, jakie mydło producent chce uzyskać.