Zamknij

Twoje włosy się puszą? Myj je metodą OMO

20.06.2022
Aktualizacja: 20.06.2022 14:35

Przesuszone, zniszczone, źle układające się włosy to problem wielu osób. Co zrobić, by włosy odzyskały dawny blask? Pomocne może być mycie włosów metodą OMO. Dowiedz się, na czym polega ta metoda.

Metoda OMO. Na czym polega ta metoda mycia włosów?
fot. Shutterstock

Nasze włosy przez cały rok narażone są na działanie różnych czynników. Zanieczyszczenia, promieniowanie UV, nieodpowiednio dobrane kosmetyki. To wszystko ma wpływ na kondycję naszych włosów, a tym samym na ich wygląd. Co zrobić, by włosy były dobrze odżywione, zregenerowane i dobrze się układały? Być może pomocna będzie w tym metoda OMO. To nowy sposób mycia włosów. Na czym on polega?

Na czym polega metoda OMO?

Metoda OMO to jeden z wielu sposobów mycia włosów. Dzieli się ona na trzy etapy:

 1. Nałożenie na zmoczone włosy (całe pasma z ominięciem skalpu) odżywki regenerującej i pozostawienie jej na włosach na kilkanaście, kilkadziesiąt minut, by składniki aktywne z kosmetyku wniknęły w łuskę włosa.
 2. Po tym czasie należy włosy i skórę głowy umyć – najlepiej delikatnym szamponem, dobrze spienionym. Można to zrobić w osobnym pojemniku (wystarczy dodać trochę szamponu, sporo wody i kilka razy silnie wstrząsnąć pojemnikiem). To ważne, bo piana wytworzona z szamponu najlepiej usuwa zanieczyszczenia. Po umyciu włosów i skóry głowy, wszystko dokładnie spłukujemy.
 3. W tym etapie znowu nakładamy odżywkę na włosy. Może to być ta sama odżywka, której nałożyliśmy na włosy w pierwszym etapie. Ewentualnie, jeśli możemy wykorzystać odżywki do włosów nawilżające, odżywiające lub wygładzające. Powinna ona zostać na włosach przez jakieś 10-15 minut, po tym czasie należy ją dokładnie spłukać

U kogo sprawdzi się metoda OMO?

Metodę OMO powinny wypróbować osoby, które mają włosy zniszczone, np. po farbowaniu czy zbyt intensywnej stylizacji. Ten sposób mycia włosów polecany jest również osobom, które mają włosy suche i łamliwe, a także ze skłonnością do puszenia się (włosy wysokoporowate oraz średnioporowate, czyli takie, których łuski są rozchylone). Osoby z włosami cienkimi, niskoporowatymi raczej tej metody nie powinny stosować.

Metoda OMO – jakie daje efekty?

Mycie włosów metodą OMO dość szybko (już po kilku myciach) daje widoczne zmiany. Włosy są lepiej nawilżone, wygładzone, odżywione, sprężyste. Efekty niewidoczne gołym okiem to:

 • regeneracja włosów,
 • ochrona przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV,
 • wzmocnienie korzeni włosów.

Warto pamiętać o tych 5 zasadach

 1. Do mycia włosów i skóry głowy najlepiej używać produktów naturalnych, niezawierających substancji drażniących, takich jak SLS, SLES.
 2. Szampon powinien być dostosowany do potrzeb skóry głowy, natomiast odżywka do potrzeb włosów.
 3. Przed myciem włosów, warto je rozczesać, tak by odżywka lepiej na nie zadziałała.
 4. Włosy należy myć do 2-3 dni. Częściej jeśli mają one tendencję do przetłuszczania się.
 5. Nie suszmy mokrych, świeżo umytych włosów, ciepłym, wręcz gorącym powietrzem. Najlepiej zostawić je, by same przeschły (wchłonęły potrzebną im wodę), a dopiero potem modelować je wykorzystując suszarkę z zimnym powietrzem. 

Źródło: resibo.pl/