Zamknij

Dlaczego włosy są matowe, bez połysku? Może to mieć związek ze zdrowiem

13.09.2022
Aktualizacja: 13.09.2022 13:15

Matowość i brak połysku to jeden z uciążliwych problemów związanych z włosami. Nie zawsze przyczyną braku połysku jest niewłaściwa pielęgnacja, choć ma ona duże znaczenie. Jakie są przyczyny matowych włosów i jak przywrócić im blask, wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Przyczyny matowych włosów bez połysku
fot. Schutterstock

Lśniące włosy to nie tylko piękny wygląd, ale również oznaka zdrowia. Jeśli jednak są one matowe, bez połysku, to warto poszukać potencjalnych źródeł takiej sytuacji. Przyczyn jest kilka, a na wiele z nich mamy wpływ.

Źle dobrane kosmetyki lub ich nadmiar

Matowe i pozbawione blasku włosy mogą być efektem źle dobranych preparatów do pielęgnacji. Przy włosach mocno przetłuszczających się, które wymagają codziennego mycia, warto stosować profesjonalny szampon trychologiczny, który działa seboregulująco, ale też nawilża i wyrównuje barierę hydrolipidową – nie wystarczy preparat zawierający wyłącznie silny detergent. Pozbawia on włosy naturalnej bariery ochronnej.

– Gdy włosy tracą naturalne sebum, na przykład w efekcie używania zbyt agresywnych preparatów do mycia, tracą barierę ochronną i mogą nie tylko zacząć się przesuszać, ale także staną się matowe – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć.

Inną przyczyną matowych włosów może być zbyt duża ilość preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Ich nadmiar powoduje niepotrzebne obciążenie włosów i osłabia ich kondycję. Warto zwrócić szczególną uwagę na ilość kosmetyków do stylizacji, które w nadmiarze mogą prowadzić do nadbudowania filmotwórczych polimerów na trzonie włosów, ponieważ nie są dobrze zmywane. Koniecznie trzeba też zadbać o skórę głowy – jej kondycja ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu mieszków włosowych i włosów w dobrym stanie. Dobrym nawykiem jest regularny peeling, który pozwoli na utrzymania prawidłowej higieny okołomieszkowej przez usunięcie zanieczyszczeń, resztek kosmetyków oraz zrogowaciałego naskórka ze skóry głowy.

Niewłaściwa dieta

W dużej mierze stan włosów zależy od diety. Jeśli brakuje w niej określonych składników odżywczych, na przykład nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku czy białka, może to przekładać się na matowanie włosów. Aby włosy były zdrowe, lśniące i mocne, potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w składniki mineralne i witaminy. Nawet niewielkie ich braki potrafią szybko odbić się na kondycji włosów.

– Jeśli nasza dieta jest dobrze zbilansowana, włosy są prawidłowo nawilżone i odżywione od środka. Z myślą o zdrowych i lśniących włosach w diecie powinny znaleźć się ryby, szczególnie morskie zawierające kwasy omega-3, oliwa, jaja, sery, nasiona roślin strączkowych, chude mięso, pestki, np. dyni, orzechy, jak również płatki owsiane czy otręby pszenne – wylicza trycholożka. – W jadłospisie nie może oczywiście zabraknąć owoców i warzyw, które są cennym źródłem witamin i antyoksydantów, co pozwala lepiej odżywiać i wzmacniać włosy. Ważne dla kondycji włosów są także minerały. Kluczowe to miedź, krzem i cynk. Lista produktów, które korzystnie wpływają na stan włosów jest długa. Jeśli mamy problem z jej realizacją, warto skonsultować się z trychologiem lub dietetykiem – podpowiada Anna Mackojć.

Zbyt wysoka temperatura stylizacji i mycia

Włosy nie lubią wysokich temperatur podczas suszenia czy stylizacji lokówką czy prostownicą – może to doprowadzić do ich matowienia, ale także do przesuszenia. Jeśli poddajemy włosy regularnie wysokiej temperaturze, wpływa to niekorzystnie na łodygę włosa i prowadzi do trwałych mikrouszkodzeń.

– Jeśli decydujemy się na suszenie włosów czy ich stylizację na gorąco, korzystajmy z preparatów zapewniających termoochronę. Warto również wspomnieć o funkcji jonizacji jako dodatku do suszarek, która zapewni włosom połysk i gładkość poprzez neutralizowanie ładunków dodatnich osiadających na włosach i powodujących ich elektryzowanie się. Jeśli włosy są mocne i zdrowe, to korzystanie z suszarki, szczególnie jeśli posiada ona regulację nawiewu czy funkcję jonizacji, nie powinno im zaszkodzić. Natomiast jeśli są one osłabione i zniszczone, proces suszenia może potęgować ten stan – wyjaśnia ekspertka z Instytutu Trychologii.

Włosy nie lubią także gorącej wody, która może powodować rozchylanie łusek. Warto szczególnie Do płukania włosów po myciu i zmywania odżywek czy masek warto używać chłodnej wody. Sprzyja to domykaniu rozchylonych łusek i wygładzaniu włosów. Dodatkowo można zastosować płukankę z letniej wody z cytryną, która wygładzi i nabłyszczy włosy.

Zbyt twarda woda

Włosy mogą także utracić blask, jeśli są myte zbyt twardą wodą – powoduje to, że osadza się na nich nadmiar minerałów. Twardość wody w swoim kranie można sprawdzić oddając próbkę do badania. Można to również podejrzewać, jeśli w domowym czajniku szybko tworzy się kamień podczas gotowania wody na herbatę. Rozwiązaniem może być na przykład założenie filtra do wody, używanie do mycia przegotowanej wody lub kończenie mycia płukanką z dodatkiem cytryny.

Matowienie włosów może być także efektem działania promieni słonecznych, szczególnie jeśli poddajemy je zbyt długiej ekspozycji bez właściwej ochrony przed promieniami UVA i UVB, działania chlorowanej, basenowej wody i słonej wody morskiej, jak również wynikiem zabiegów koloryzacyjnych prowadzących do otwarcia łusek.

Źródło: Instytut Trychologii