Zamknij

Masz trądzik? Twoja skóra będzie się wolniej starzeć!

Monika Piorun
05.10.2016 13:25

- Osoby, które w młodości cierpiały na trądzik, mają dłuższe telomery w białych krwinkach, dzięki czemu ich komórki są lepiej zabezpieczone przed starzeniem - dowodzą naukowcy z King's College w Londynie.

Masz trądzik? Twoja skóra będzie się wolniej starzeć!
fot. ---

Niemal każdy pryszczaty nastolatek uważa, że trądzik rujnuje jego życie. Na szczęście mamy dobre wieści - młodzieńcze pryszcze sprawiają, że nasza skóra wolniej się starzeje!

Okazuje się, że ochronne sekwencje nukleotydów, zabezpieczające chromosomy podczas podziału komórki, są dłuższe niż wśród osób, które skarżą się na wypryski na etapie dorastania.

Długość telomerów w leukocytach może mieć bezpośredni wpływ na proces starzenia się organizmu. Brytyjskim naukowcom udało się udowodnić, że wśród osób chorujących na trądzik telomery są znacząco dłuższe, co oznacza, że leukocyty są lepiej chronione przed efektami procesu starzenia.

Na łamach Journal of Investigative Dermatology badacze przedstawili wyniki badań wskazujących, że trądzik młodzieńczy może mieć bezpośredni wpływ na jeden z genów odpowiedzialnych za długość telomerów. Skóra pokryta pryszczami starzeje się wolniej niż tych, którzy nigdy nie cierpieli z ich powodu. 

Do tej pory dermatolodzy, którzy od dawna próbowali zgłębić przyczyny tego procesu, wiązali ten fakt ze zwiększoną produkcją sebum. Lekarzom wydawało się, że nadmierna ilość łoju skórnego opóźnia pojawienie się zmarszczek oraz przebarwień związanych z wiekiem.

Dzięki szczegółowej analizie ekspresji genów naukowcy ustalili, że wśród osób cierpiących na trądzik (głównie kobiet) dochodzi do słabszej ekspresji szlaku p53. Ze względu, że powyższe prawidłowości udało się zaobserwować przede wszystkim wśród pań, niezbędne są dalsze badania w tym zakresie.

Dlaczego wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne?

pryszcze_2
fot.
fot. East News

Mimo że dermatolodzy od lat ostrzegają, że samodzielne wyciskanie pryszczy jest nie tylko niehigieniczne i może pozostawić blizny, ale może też być śmiertelnie groźne. Pomiędzy kącikami ust a czubkiem nosa znajduje się tzw. trójkąt śmierci.

Obszar ten jest szczególnie wrażliwy na podrażnienie. Jeśli dojdzie do naruszenia żył łączących się z oczami, zatokami, nosem czy wargami w szczególnych przypadkach może dojść do paraliżu, utraty wzroku lub nawet śmierci. Z każdą infekcją, która pojawi się w tym specyficznym miejscu, powinniśmy się jak najszybciej zgłosić do dermatologa.

Matka natura potrafi jednak hojnie wynagrodzić cierpienia pryszczatych nastolatków. Kiedy podrosną, ich dawne problemy ze skórą mogą być prawdziwym eliksirem młodości. Nawet ostatni kosmetyczny hit - przetaczanie osocza krwi - może okazać się mniej skuteczne niż zwykły trądzik.

Przeczytaj: Eliksir młodości? Przetaczanie osocza krwi!

 

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π