Zamknij

Jak prawidłowo stosować maseczkę pielęgnacyjną na twarz?

17.09.2021
Aktualizacja: 17.09.2021 16:58

Jak prawidłowo stosować maseczkę (maskę) pielęgnacyjną na twarz, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Dowiedz się, jak przygotować skórę pod maseczkę, a także jak ją prawidłowo usuwać.

Maseczka (maska) pielęgnacyjna na twarz
fot. Shutterstock
 1. Jak przygotować skórę po maseczkę (maskę) pielęgnacyjną?
 2. Jak długo należy trzymać maseczkę na twarzy i jak często ją stosować?
 3. Jakie efekty daje regularne stosowanie maseczek?
 4. Jak wybrać odpowiednią maseczkę pielęgnacyjną dla siebie?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele maseczek (masek) pielęgnacyjnych na twarz. Nawilżające, regenerujące, głęboko nawilżające, na tkaninie, w kremie etc. Są one stosunkowo tanie, a więc często kupowane. Niestety wiele osób nie wie, jak je prawidłowo stosować, by osiągnąć jak najlepszy efekt pielęgnacyjny.

Jak przygotować skórę po maseczkę (maskę) pielęgnacyjną?

Maseczka pielęgnacyjna to jeden z najskuteczniejszych kosmetyków. W ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu minut nasza skóra może otrzymać "zastrzyk" niezbędnych składników odżywczych. Oczywiście pod warunkiem, że maseczka zostanie prawidłowo zastosowana, a skóra odpowiednio przygotowana. Co trzeba więc zrobić?

Przed nałożeniem maseczki na skórę twarzy należy:

 • dokładnie ją oczyścić, czyli najpierw zrobić demakijaż, następnie staranie oczyścić skórę z nadmiaru sebum, wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości po kremach i olejkach;
 • zrobić peeling i usunąć martwy naskórek, dzięki temu składniki aktywne w maseczce pielęgnacyjnej lepiej się wchłoną;
 • podnieść temperaturę skóry, np. nakładając na twarz ciepły ręcznik lub robiąc tzw. parówkę, dzięki temu zwiększa się ukrwienie skóry, pory w skórze się rozszerzą, a składniki głębiej wnikną.

Po przygotowaniu skóry twarzy preparat należy odpowiednio nałożyć (lub położyć tkaninę ze składnikami aktywnymi). Wszystkie rodzaje maseczek (te na płachcie, w postaci kremu, żelu czy pasty) nakładamy w ten sam sposób. Zaczynamy od czoła, przechodząc w stronę policzków, nosa, brody, szyi i w końcu dekoltu. Należy jednak pamiętać, by omijać okolice oczu, bo w tych miejscach skóra jest wrażliwa i bardzo delikatna, a także ust, by przypadkowo nie połknąć maseczki.

Maseczki (maski) pielęgnacyjne można nakładać o każdej porze dnia, ale najlepiej zrobić to przed snem, wtedy skóra będzie miała więcej czasu na regenerację, a składniki aktywne będą mogły dłużej działać.

Jak długo należy trzymać maseczkę na twarzy i jak często ją stosować?

Na każdej maseczce pielęgnacyjnej producent zamieszcza informację, jak długo należy ją stosować oraz jak ją usunąć z twarzy. Zwykle jest to 10-30 minut. Nie zaleca się trzymania maseczki na twarzy dłużej, bo w przypadku niektórych typów maseczek, np. z glinki, zbyt długie trzymanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego (na twarzy robi się skorupa, a skóra staje się wysuszona).

Po upływie wyznaczonego czasu maseczkę należy usunąć ze skóry, kierując się wskazaniami producenta. Najczęściej zaleca się zmycie maseczki ciepłą wodą, a następnie użycie tonika (by przywrócić skórze odpowiednie pH) i kremu do twarzy. Czasami producent zaleca wklepanie resztek maseczki w skórę.

Częstotliwość stosowania maseczek (masek) do twarzy zależy głównie od kondycji i potrzeb naszej skóry. Raczej nie powinno się ich używać częściej niż raz dziennie. Odradzamy również korzystanie z kilku maseczek naraz, takie eksperymenty mogą spowodować niepotrzebne podrażnienia. Najlepiej nakładać maseczkę na twarz co trzy lub cztery dni. To wystarczy, aby zapewnić skórze optymalne odżywienie i regenerację.

Jakie efekty daje regularne stosowanie maseczek?

Regularne stosowanie maseczek pielęgnacyjnych daje wiele korzyści. Przede wszystkim maseczki:

 • przywracają dobrą kondycję skórze,
 • pobudzają skórę do regeneracji,
 • uzupełniają niedobory składników odżywczych w skórze,
 • pomagają zredukować wszelkie niedoskonałości skóry (przesuszenia, przebarwienia etc.).

Ich skuteczność zwiększa się, gdy połączymy je z innymi produktami pielęgnacyjnymi.

Jak wybrać odpowiednią maseczkę pielęgnacyjną dla siebie?

Każda maseczka (maska) na twarz działa odżywczo, ale dzięki zawartości dodatkowych składników aktywnych może działać również nawilżająco, przeciwzmarszczkowo czy przeciwzapalnie. Wybierając je, warto zastanowić się, jakie potrzeby ma nasza skóra (obecnie) oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. Na przykład, jeśli chcemy osiągnąć efekt świeżości, warto wybrać maseczkę nawilżającą, a przed zastosowaniem schłodzić ją w lodówce. Dzięki temu maseczka nie tylko nawilży skórę, ale również zadziała jak chłodny kompres. Inne maseczki mogą: nawilżać, detoksykować, pobudzać ukrwienie skóry albo wzmacniać i regenerować komórki naskórka oraz niwelować stany zapalne.

Ważne!

Bardzo często zastanawiamy się, czy lepiej wykonać maseczkę samodzielnie (np. ze składników znajdujących się w domu), czy lepiej kupić je w sklepie. To zależy od nas. Jednak trzeba pamiętać, że preparaty gotowe muszą być wykonane z bezpiecznych i dobrych jakościowo składników, te domowej jakości mogą tych standardów niestety nie trzymać. Poza tym mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się alergii.

Źródło: materiały prasowe od marki Arbonne