Codziennie wykonuj tę czynność, a twoja twarz odmłodnieje

22.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022 14:25

Chcesz, aby Twoja skóra wyglądała promiennie i świeżo? Zacznij robić masaż twarzy. Już po kilku dniach, zobaczysz pozytywne efekty tego działania. 

Masaż twarzy odmładza twarz
fot. Shutterstock
 1. Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy?
 2. Dlaczego warto wykonywać masaż twarzy?

Czy regularnie wykonywany masaż skóry twarzy może sprawić, że będziemy wyglądać młodziej? Zdaniem wielu specjalistów, tak. Ośmioetapowy masaż twarzy wykonywany regularnie może sprawić, że nasza skóra będzie lepiej ukrwiona, a co za tym idzie, będzie wyglądała promienniej i młodziej. Ale to nie jedyne zalety takiego masażu. Wzmacnia on też mięśnie twarzy. Potwierdzają to Shilpi Khetarpal, dermatolożka, oraz Vickie Bodner, masażystka. Obie panie pracują w Cleveland Clinic (USA).

Niewielkie badanie przeprowadzone w grupie kobiet w wieku 40 lat i starszych wykazało, że codzienne masowanie twarzy przez około 30 minut pomagało we wzmacnianiu i budowaniu podstawowych mięśni policzków, linii szczęki, szyi, powiek i brwi. Efektem tego było spłycenie zmarszczek, wypełnienie zapadniętych policzków oraz zminimalizowanie innych oznak starzenia.

Oczywiście najlepsze efekty uzyskuje się, gdy masaż jest wykonywany regularnie, najlepiej codziennie, ale poprawa ukrwienia twarzy jest widoczna nawet po masażu sporadycznie wykonywanym.

Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy?

Masaż twarzy można wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Warto jednak pamiętać, że aby przyniósł on, jak najlepsze efekty powinien trwać około 20-30 minut. Każdy punkt masażu należy powtórzyć trzy razy, zanim przejdzie się do następnego etapu.

Masaż twarzy – krok po kroku

 1. Przed wykonaniem masażu twarzy umyj dokładnie ręce i twarz. Do masażu możesz użyć kremu lub olejku do twarzy, ale nie jest to konieczne.
 2. Zacznij od stymulacji układu limfatycznego, tj. zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów, aby rozluźnić twarz i ciało.
 3. Połóż dłonie u podstawy szyi i lekko naciskając, przesuń dłonie między szyją a obojczykiem, powoli w dół w kierunku linii środkowej.
 4. Przyłóż opuszki palców do podbródka i delikatnie przesuń ręce do góry, idąc tuż nad linią szczęki w kierunku płatków uszu.
 5. Użyj kciuka i palca wskazującego, aby delikatnie szczypać skórę wzdłuż linii szczęki, od podbródka do dolnej części płatków uszu.
 6. Mając zamknięte usta i rozluźnioną szczękę, masuj staw skroniowo-żuchwowy okrężnymi ruchami, najpierw kilka razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
 7. Przyciśnij palcami miejsca po obu stronach nosa, u podstawy nozdrzy. Zakreśl krąg pod kośćmi policzkowymi, aż do skroni, w poprzek lub tuż nad brwiami i po obu stronach nosa. Możesz też spróbować wykonać to ćwiczenie w inny sposób, tj. zaczynając od podstawy nozdrzy i przesuwając się w górę po bokach nosa.
 8. Delikatnie i powoli masuj małe kręgi wokół skroni. Spróbuj kilka razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
 9. Delikatnie uszczypnij obie brwi kciukiem i palcem wskazującym, zaczynając od nosa i przechodząc do skroni.
 10. Opuszkami palców przesuwaj po czole od nosa do skroni. Zacznij od brwi i przesuwaj się centymetr po centymetrze, aż dojdziesz do linii włosów.
 11. Użyj kciuka i palca wskazującego, aby powoli i delikatnie odciągnąć uszy od głowy. Zacznij od płatków uszu i idź w górę, masując do górnej części uszu. Następnie zmień kierunek.

Dlaczego warto wykonywać masaż twarzy?

Masaż skóry twarzy może dać wymierne korzyści, m.in.:

Oczywiście oprócz masażu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu. Znaczenie mają również odpowiednio dobrane (do potrzeb skóry) kosmetyki (najlepiej te naturalne).

Zdaniem eksperta

Masaż twarzy nie jest zalecany, jeśli masz zaczerwienienie, otwarte rany lub siniaki na twarzy. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie masz pewności, czy masaż twarzy jest dla Ciebie odpowiedni.

Źródło: health.clevelandclinic.org