Zamknij

Masaż twarzy: jak go robić, aby powstrzymać starzenie się skóry?

20.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 07:42

Dobrze wykonany masaż twarzy, przeciwdziała starzeniu się skóry, wygładza zmarszczki, rozluźnia mięśnie, redukuje napięcie i stres. Do masażu nie jest potrzebny żaden sprzęt prócz dłoni. Jak wykonywać masaż twarzy, aby przyniósł efekty?

Masaż twarzy: jak go wykonać?
fot. Shutterstock

Jak wykonać masaż twarzy: krok po kroku

 1. Rozpocznij od dolnej części twarzy. Najpierw głaszczemy mięśnie żuchwy, a następnie mięsień podbródkowy. 
 2. Głaszczemy mięsień okrężny ust i jarzmowy, raz z jednej, raz z drugiej strony. Ruchy do góry i na zewnątrz przeciwdziałają przemieszczaniu się tkanek. 
 3. Głaszczemy mięsień śmiechowy od kącików ust do kątów żuchwy. Zmiany w obrębie żuchwy powodują obwisanie, tworzenie się zmarszczek na szyi.
 4. Używając palców, delikatnie uciskamy 5-6 razy punkty na granicy oczodołów. Czoło gładzimy od środka do góry i na zewnątrz. 
 5. Głaszczemy mięsień prosty nosa. Następnie mięsień oczu i mięsień na szczycie brwi.
 6. Na koniec pozostaje oklepywanie.

Najważniejsza zasada - nie ciągnij skóry. Może to spowodować utratę elastyczności cery. Najbezpieczniejszym sposobem jest masowanie twarzy z kremem lub olejkiem zapewniającym poślizg. Masaż wykonuj codziennie lub 3-4 razy w tygodniu przez 5-10 minut. Tyle wystarczy, aby zaobserwować efekty po kilku tygodniach. 

Ważna informacja

Według badań rok po traumatycznych przeżyciach (rozwód, śmierć bliskiej osoby), kobiety mają nawet 35% mniej tłuszczu na twarzy.

Efekty przy systematycznym stosowaniu masażu twarzy

 • bardziej zarysowany owal twarzy,
 • skóra się ujędrnia, zmniejszają się obwisłości, bruzdy czy zmarszczki,
 • twarz ma ładniejszy koloryt,
 • likwidacji ulegają worki pod oczami,
 • skóra staje się bardziej napięta, masaż działa jak naturalny lifting,
 • usuwa napięcie mięśni twarzy,
 • doskonale likwiduje opuchliznę twarzy.

Roller do twarzy: czy warto go używać?

Do masażu niepotrzebny jest żaden sprzęt prócz dłoni. Od niedawna popularne są rollery z kamieni półszlachetnych wywodzące się z Chin. Kamień jest chłodny (dodatkowo można to wzmocnić, trzymając w lodówce), co pomaga zmniejszyć opuchliznę. Koszt rollera to ok. 40-50 zł. Dla wzmocnienia efektu masażu, odprężenia mięśni, warto zakupić go w drogerii.