Zamknij

Pasta do zębów, dezodorant, szampon - wszędzie znajdują się toksyny

Aleksandra Supryn
04.03.2016 14:37

Coraz więcej osób wybiera ostatnio produkty naturalne, pozbawione dodatków i substancji chemicznych. Okazuje się, że organiczne kosmetyki faktycznie są dla nas dobrym wyborem. Według najnowszych badań w produktach drogeryjnych znajdują się szkodliwe substancje.

Lista popularnych produktów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Nawet kosmetyki najbardziej popularnych marek nie są pozbawione składników toksycznych, które mogą podrażniać, powodować alergię oraz zaburzać gospodarkę hormonalną.

Toksyczne składniki w popularnych kosmetykach

Francuska organizacja działająca na rzecz praw konsumentów – UFC Que Choisir – przeprowadziła badania, które miały sprawdzić czy w kosmetykach, które wybieramy najczęściej, znajdują się niebezpieczne związki chemiczne.

Wyniki są zaskakujące, ponieważ na liście produktów uznanych przez Francuzów za niepokojące, znalazło się ponad 180 kosmetyków. Są wśród nich kosmetyki używane na co dzień – pasty do zębów, szampony, żele pod prysznic, kremy, dezodoranty, kremy do golenia czy perfumy.

Co więcej, wszystkie kosmetyki to produkty wytwarzane przez czołowe marki popularne również w Polsce. Znalazły się wśród nich m.in. Axe, Adidas, Bourjois, Clinique, Colgate, Dove, Elmex, Garnier, Head&Shoulders, L’Oréal, Le Petit Marseillais, Nivea, Oral-B, Pampers, Rexona, Rimmel czy Vichy.

Pełna lista potencjalnie niebezpiecznych produktów składa się z aż 185 pozycji.

Nie oznacza to jednak, że producenci ci łamią prawo i narażają nas na niebezpieczeństwo świadomie. Wszystkie wymienione przez UFC Que Choisir związki chemiczne zostały dopuszczone do użytku i spełniają normy wyznaczone przez standardy europejskie.

Jakich składników unikać?

Zanim jednak weźmiesz z półki ulubiony szampon albo maskarę, przeczytaj jego skład. Świadomy konsument powinien zawsze dokładnie sprawdzać, co napisane jest na opakowaniu.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy do Was listę substancji uznanych za UFC Que Choisir za toksyczne i potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia.

Sprawdź, na co należy uważać.

fot.

___

ZdrowoBardzo / AS