Łamliwe paznokcie to sygnał ostrzegawczy. Co może być przyczyną?
Powodów łamliwości paznokci może być naprawdę wiele – od normalnych procesów, takich jak starzenie się organizmu, po złe odżywianie. Przyczyną bywają także niektóre choroby. Oto najczęstsze powody, dla których paznokcie mogą się łatwo łamać.

- Nadmiar wilgoci
- Wiek
- Zespół Raynauda
- Niedoczynność tarczycy
- Anemia
- Dieta uboga w składniki odżywcze
- Kiedy iść do lekarza, jeśli masz łamliwe paznokcie?
Z problemem suchych, cienkich i łamliwych paznokci częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni, jak zauważa American Osteopathic College of Dermatology (AOCD). Powodów takich problemów jest sporo. Choć nie wszystkie są bardzo poważne, to słabe paznokcie w połączeniu z dodatkowymi objawami mogą świadczyć o procesach chorobowych w organizmie. Oto najczęstsze przyczyny łamliwych paznokci.
Nadmiar wilgoci
To najczęstsza przyczyna słabych, kruchych paznokci. Kiedy paznokcie są mokre, puchną, a gdy wysychają, kurczą się. Jeśli ręce są często moczone w wodzie, zwłaszcza z dodatkiem silnego mydła lub detergentów, np. podczas zmywania, sprzątania lub prania, może to wysuszać paznokcie i powodować, że staną się miękkie i łamliwe. Podczas tych czynności lepiej nosić gumowe rękawiczki.
Wiek
Z wiekiem paznokcie mogą wysychać i rosnąć wolniej. Paznokcie u stóp zazwyczaj stają się grubsze i twardsze, podczas gdy paznokcie u rąk – cieńsze i bardziej łamliwe. Nie dzieje się tak u każdego, nie ma też określonego wieku, kiedy może się to wydarzyć. Wszystko zależy od konkretnego organizmu.
Zespół Raynauda
Zespół Raynauda ma związek ze stanem naczyń krwionośnych, powoduje, że dłonie i stopy nie są wystarczająco ukrwione. Sprawia to, że do paznokci nie są dostarczane wszystkie konieczne składniki, które sprawiłyby, że będą w dobrym stanie. Łamliwe paznokcie są częstym objawem tego syndromu.
Niedoczynność tarczycy
Niski poziom hormonów tarczycy zmniejsza zmniejsza ilość potu wytwarzanego przez organizm, a jest on naturalnym środkiem nawilżającym ciało. W takiej sytuacji włosy, skóra i paznokcie stają się suche. Oprócz łamliwych paznokci, możesz mieć inne objawy, takie jak zmęczenie, przyrost wagi i problemy z pamięcią.
Anemia
Najczęstszą przyczyną anemii, czyli niskiej liczby czerwonych krwinek, jest niewystarczająca ilość żelaza we krwi. Jednym z powodów anemii jest utrata dużej ilości krwi, np. podczas obfitych miesiączek. Anemii można się też nabawić, gdy w diecie nie ma wystarczającej ilości żelaza lub organizm nie wchłania go we właściwy sposób. Zbyt mała ilość żelaza w organizmie powoduje tymczasem, że paznokcie stają się kruche lub mają łódkowaty kształt.
Dieta uboga w składniki odżywcze
Cienkie, łamliwe paznokcie być sygnałem, ze w diecie brakuje ważnych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Na przykład niski poziom wapnia (hipokalcemia) może powodować łuszczenie się skóry, suchość włosów i łamliwość paznokci, a także skurcze mięśni. Niektóre badania pokazują natomiast, że przyjmowanie suplementów z biotyną (witaminą B7) może wzmocnić paznokcie – najlepiej zapytać o to lekarza.
Kiedy iść do lekarza, jeśli masz łamliwe paznokcie?
Same łamliwe paznokcie nie muszą być powodem do niepokoju. Jednak jeśli towarzyszą temu objawy dodatkowe, warto skonsultować się z lekarzem. Na przykład zmęczenie może być objawem anemii, a przyrost lub utrata masy ciała może wskazywać na problemy z tarczycą. Do lekarza warto iść także, jeśli domowe sposoby na wzmocnienie paznokci, np. malowanie ich utwardzaczem, nie działają, a problem zdecydowanie cię przerasta.
Źródło: WebMD.com / Medical News Today