Obserwuj w Google News

Łamliwe paznokcie to sygnał ostrzegawczy. Co może być przyczyną?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.07.2022
06.07.2022 16:14
Zareaguj Reakcja

Powodów łamliwości paznokci może być naprawdę wiele – od normalnych procesów, takich jak starzenie się organizmu, po złe odżywianie. Przyczyną bywają także niektóre choroby. Oto najczęstsze powody, dla których paznokcie mogą się łatwo łamać.

Przyczyny łamliwych paznokci
fot. Schutterstock
  1. Nadmiar wilgoci
  2. Wiek
  3. Zespół Raynauda
  4. Niedoczynność tarczycy
  5. Anemia
  6. Dieta uboga w składniki odżywcze
  7. Kiedy iść do lekarza, jeśli masz łamliwe paznokcie?

Z problemem suchych, cienkich i łamliwych paznokci częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni, jak zauważa American Osteopathic College of Dermatology (AOCD). Powodów takich problemów jest sporo. Choć nie wszystkie są bardzo poważne, to słabe paznokcie w połączeniu z dodatkowymi objawami mogą świadczyć o procesach chorobowych w organizmie. Oto najczęstsze przyczyny łamliwych paznokci.

Nadmiar wilgoci

To najczęstsza przyczyna słabych, kruchych paznokci. Kiedy paznokcie są mokre, puchną, a gdy wysychają, kurczą się. Jeśli ręce są często moczone w wodzie, zwłaszcza z dodatkiem silnego mydła lub detergentów, np. podczas zmywania, sprzątania lub prania, może to wysuszać paznokcie i powodować, że staną się miękkie i łamliwe. Podczas tych czynności lepiej nosić gumowe rękawiczki.

Wiek

Z wiekiem paznokcie mogą wysychać i rosnąć wolniej. Paznokcie u stóp zazwyczaj stają się grubsze i twardsze, podczas gdy paznokcie u rąk – cieńsze i bardziej łamliwe. Nie dzieje się tak u każdego, nie ma też określonego wieku, kiedy może się to wydarzyć. Wszystko zależy od konkretnego organizmu.

Zespół Raynauda

Zespół Raynauda ma związek ze stanem naczyń krwionośnych, powoduje, że dłonie i stopy nie są wystarczająco ukrwione. Sprawia to, że do paznokci nie są dostarczane wszystkie konieczne składniki, które sprawiłyby, że będą w dobrym stanie. Łamliwe paznokcie są częstym objawem tego syndromu.

Niedoczynność tarczycy

Niski poziom hormonów tarczycy zmniejsza zmniejsza ilość potu wytwarzanego przez organizm, a jest on naturalnym środkiem nawilżającym ciało. W takiej sytuacji włosy, skóra i paznokcie stają się suche. Oprócz łamliwych paznokci, możesz mieć inne objawy, takie jak zmęczenie, przyrost wagi i problemy z pamięcią.

Anemia

Najczęstszą przyczyną anemii, czyli niskiej liczby czerwonych krwinek, jest niewystarczająca ilość żelaza we krwi. Jednym z powodów anemii jest utrata dużej ilości krwi, np. podczas obfitych miesiączek. Anemii można się też nabawić, gdy w diecie nie ma wystarczającej ilości żelaza lub organizm nie wchłania go we właściwy sposób. Zbyt mała ilość żelaza w organizmie powoduje tymczasem, że paznokcie stają się kruche lub mają łódkowaty kształt.

Dieta uboga w składniki odżywcze

Cienkie, łamliwe paznokcie być sygnałem, ze w diecie brakuje ważnych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Na przykład niski poziom wapnia (hipokalcemia) może powodować łuszczenie się skóry, suchość włosów i łamliwość paznokci, a także skurcze mięśni. Niektóre badania pokazują natomiast, że przyjmowanie suplementów z biotyną (witaminą B7) może wzmocnić paznokcie – najlepiej zapytać o to lekarza.

Kiedy iść do lekarza, jeśli masz łamliwe paznokcie?

Same łamliwe paznokcie nie muszą być powodem do niepokoju. Jednak jeśli towarzyszą temu objawy dodatkowe, warto skonsultować się z lekarzem. Na przykład zmęczenie może być objawem anemii, a przyrost lub utrata masy ciała może wskazywać na problemy z tarczycą. Do lekarza warto iść także, jeśli domowe sposoby na wzmocnienie paznokci, np. malowanie ich utwardzaczem, nie działają, a problem zdecydowanie cię przerasta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com / Medical News Today