Zamknij

Czy lakier do paznokci może Ci szkodzić? Badania pokazują, że tak

Aleksandra Supryn
23.10.2015 11:59

Czy Twój ulubiony lakier do paznokci może Ci szkodzić? Amerykańscy naukowcy odkryli niedawno, że tak. Jeden ze związków chemicznych, który znajduje się w większości lakierów może negatywnie wpływać na zdrowie.   

Lakier do paznokci. Czy negatywnie wpływa na nasze zdrowie i organizm?
fot. ---

Naukowcy z Uniwersytetu Duke w Północnej Karolinie oraz grupa badaczy z Enviromental Work Group zauważyli, że popularny składnik lakierów do paznokci może nam zaszkodzić. Zwłaszcza osobom, które bardzo często malują paznokcie.

Czy lakier do paznokci szkodzi?

Chodzi o toksyczny związek chemiczny – fosforan fenylu, inaczej TPP. Używa się go przy produkcji plastiku oraz mebli wypełnionych pianką. Sprawia on wtedy, że produkty są mniej łatwopalne.

Od jakiegoś czasu związek dodawany jest również do lakierów do paznokci. Dzięki temu kosmetyk jest bardziej elastyczny i pozostaje na paznokciach na dłużej. Używa się go w prawie 50 proc. lakierów do paznokci. Niektóre zawierają TPP nawet jeśli nie podaje tego skład na opakowaniu.

 

Zobacz także: Lakier tytanowy - sprawdź jak go użyć

TPP w lakierach do paznokci zastąpił inne związki chemiczne – ftalany, które negatywnie wpływały na płodność. Okazuje się jednak, że zamiana ta nie jest zbyt korzystna. TPP wpływa na układ hormonalny i zaburza produkcję oraz prawidłowe funkcjonowanie hormonów. Badania na zwierzętach wykazały, że związek pogarsza płodność oraz utrudnia prawidłowy rozwój organizmu.

Naukowcy podejrzewają, że TPP może szkodzić również ludziom. Może zaburzać procesy metaboliczne i prowadzić do niekontrolowanego przybierania na wadze. Dalsze studia dokładnie zbadają wpływ tego związku na ludzki organizm.

___

ZdrowoBardzo / AS