Obserwuj w Google News

Kawa nie tylko do picia. Domowe kosmetyki z kawy pielęgnują skórę i włosy

4 min. czytania
27.08.2018 15:58
Zareaguj Reakcja

Wiele osób bez smaku i zapachu kawy nie wyobraża sobie poranka. Ten czarny napój pobudza i sprawia, że z oczu znika senna powłoka. Jednak to niejedyna zaleta cudownych ziarenek. Kawę na różne sposoby można także wykorzystywać w kosmetyce, a szczególnie w domowej pielęgnacji. Właściwości kawy doskonale wpływają na kondycję skóry, a jej zapach sprawia, że każdy domowy zabieg jest przyjemnością. Sprawdź, jak wykorzystać kawę. Poznaj kilka przepisów na domowe kosmetyki z kawy.

Kawa nie tylko do picia. Domowe kosmetyki z kawy pielęgnują skórę i włosy
fot. Shutterstock

Kawa to nie tylko pobudzający napój. Ziarna kawy są źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które korzystanie wpływają na skórę. Zmielonej kawy można używać jako peelingu i maseczki, a kawowy wywar stosować na włosy.

Domowe kosmetyki z kawy do doskonała alternatywa dla produktów z drogerii. Są tanie i łatwe w przygotowaniu. Nie ma nic prostszego i przyjemniejszego niż przygotowanie świeżego, pachnącego peelingu z porannej kawy.

Zobacz także

1. Peeling z kawy

Kawowe fusy są doskonałym środkiem złuszczającym. Są odpowiednio drobne, więc nie ścierają skóry w agresywny sposób, ale nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu już niewielka ilość fusów wystarczy, by przygotować peeling z kawy i wygładzić duży obszar skóry.

Kwas kawowy, przeciwutleniacz, korzystnie wpływa na kondycję skóry. Może pobudzać produkcję kolagenu i opóźniać procesy starzenia się skóry. Badania nad kwasem kawowym należy traktować jednak z przymrużeniem oka. Choć dobrze wpływa na skórę, to jego stężenie w niewielkiej ilości fusów jest raczej znikome, co oznacza, że zwykłe peelingowanie skóry raz na jakiś czas nie odmłodzi jej.

Kwas kawowy ma jednak jeszcze jedną, ważną właściwość – działa przeciwdrobnoustrojowo. Dlatego regularne peelingi fusami kawowymi działają na skórę odżywczo i ochronnie.

Jak wykonać peeling z kawy?

Do wykonania peelingu ciała wystarczy pół szklanki fusów. Zaparz kawę, a następnie odcedź fusy i pozostaw do ostygnięcia. Fusy przełóż do miseczki i dodaj kilka łyżek brązowego cukru (im więcej, tym peeling będzie mocniejszy) oraz dwie duże łyżki soku z cytryny. Jeśli chcesz, by peeling dodatkowo nawilżał, dodaj do mieszanki dwie łyżki oliwy z oliwek. Na koniec wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj.

Po umyciu ciała pod prysznicem zacznij masować skórę niewielką ilością peelingu. Zacznij od większych powierzchni i masuj je mocniej – skóra na udach i pośladkach jest grubsza. Delikatniej masuj skórę rąk i brzucha. Pozwól, by kawa poleżała trochę na skórze. Po skończonym zabiegu umyj ciało letnią wodą i delikatnie osusz ręcznikiem.

2. Kawowe okłady na oczy

Okłady z kawy mogą okazać się niezwykle pomocne dla osób, których oczy są opuchnięte.

Kofeina stymuluje przepływ krwi i rozszerza naczynia krwionośne, co może spowodować, że skóra stanie się bardziej sprężysta i napięta. Rezultatem może być zmniejszenie opuchlizny pod oczami.

Inna substancja zawarta w kawie, kwas chlorogenowy, wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego wokół oczu.

Jak zrobić kawowe okłady pod oczy?

Kawę zmiel bardzo drobno i zaparz. Następnie odcedź fusy, z których powinna zrobić się delikatna pasta. Taką papkę nakładaj pod oczy i wklepuj przez kilka minut. Możesz też obmywać skórę pod oczami wacikiem nasączonym słabą kawą. Po zakończonym zabiegu umyj skórę pod oczami chłodną wodą.

3. Kawa na cellulit

Kawa to znany kosmetyk antycellulitowy. Zawdzięcza to kofeinie, która zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu oraz powstawaniu cellulitu, dzięki hamowaniu procesu lipogenezy.

Ekstrakt kawy pobudza również krążenie i powoduje odwodnienie komórek, przez co skóra napina się, wygładza i wygląda na bardziej sprężystą.

Jak zrobić kawowy peeling na cellulit?

Pół szklanki zmielonej kawy zalej wrzątkiem i odcedź po kilkunastu minutach, a następnie pozostaw do ostudzenia. Następnie dodaj do fusów odrobinę cukru lub zmielone płatki owsiane (efekt ścierania będzie wtedy mocniejszy). Efekt nawilżający uzyskasz, dodając do peelingu łyżkę oleju kokosowego lub odrobinę balsamu do ciał, a nawet kremowy żel pod prysznic lub olejek.

Okolice dotknięte cellulitem masuj kawowym peelingiem okrężnymi ruchami przez kilkanaście minut, a następnie umyj skórę letnią wodą. Zabieg powtarzaj regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.

4. Kawowa maseczka na twarz

Kofeina pozytywnie wpływa na cerę, ma właściwości drenujące, pobudzające i przyspieszające krążenie. Dzięki zastosowaniu kawy miejscowo na skórę cera zyskuje ładny, wyrównany koloryt. Jest bardziej napięta i wygląda zdrowiej.
Kofeina, dzięki zawartości polifenoli opóźnia proces rozkładu witaminy C w skórze, co hamuje powstawanie zmarszczek i wygładza istniejące już bruzdy. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego kosmetyki z kawą sprawdzają się zarówno w przypadku skóry wrażliwej, jak i skłonnej do niedoskonałości.

Jak zrobić kawową maseczkę na twarz?

Zaparz 1/3 szklanki kawy i po kilkunastu minutach odcedź fusy. Po ostudzeniu dodaj łyżkę śmietany lub jogurtu naturalnego, a jeśli nie masz uczulenia lub problemów ze skórą, dodaj również miód.

Gotową maseczkę nałóż na twarz, omijając okolice oczu. Po ok. 15-20 minutach umyj skórę twarzy letnią wodą i osusz delikatnie ręcznikiem papierowym.

  • Jeśli nie masz problemów z naczynkami lub trądzikiem, maseczkę możesz na koniec wmasować w skórę jak peeling.

5. Kawowa koloryzacja włosów

O domowej koloryzacji włosów kawą wiedziały już starsze pokolenia. Wywar z kawy nadaje włosom brązowym włosom głębi i pozostawia ładny, ciemny refleks.

Jeśli chcesz przyciemnić włosy kawą:

  • Zaparz kilka szklanek mocnej kawy i pozostaw do ostygnięcia. Pamiętaj, że kawa powinna być mocna i ciemna!
  • Wlej kawę (bez fusów) do miski, plecy okryj ręcznikiem i pochyl głowę.
  • Używając kubeczka, polewaj włosy kawą przez kilkanaście minut.
  • Następnie delikatnie wytrzyj włosy ciemnym ręcznikiem i zawiń w ścisły kok lub załóż czepek pływacki.
  • Kawę na włosach trzymaj od 30 minut do godziny. Nie przedłużaj tego procesu, bo kawa może wysuszyć włosy.
  • Opłucz włosy letnią wodą.
  • Aby jeszcze mocniej przyciemnić włosy, powtórz zabieg następnego dnia.

Pamiętaj, przyciemnianie włosów kawą to nietrwała, ale naturalna metoda. Jest to alternatywa dla osób, które nie farbują włosów, ale chcą raz na jakiś czas przyciemnić kolor lub uzyskać ładną, niespotykaną głębię.

Źródło: medicalnewstoday.com