Tych kosmetyków nie używaj latem. 7 produktów do pielęgnacji twarzy
Nie wszystkie środki do pielęgnacji skóry twarzy sprawdzają się latem, gdy panują wysokie temperatury, skóra jest narażona na promieniowanie ultrafioletowe oraz wysoką wilgotność. Sprawdź, od jakich kosmetyków warto zrobić sobie wakacje.

Olejki do twarzy
W lecie lepiej odstaw olejki do twarzy. Niestety mają one dwa negatywne mechanizmy, które szczególnie szkodzą latem:
- Zatykają ujścia mieszków włosowych.
- Ich zapachy mogą działać drażniąco na skórę, która i tak latem jest już wystarczająco narażona na podrażnienia.
Stosowanie olejków do twarzy latem (zwłaszcza tych komedogennych, czyli zapychających pory skóry), może prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz pojawienia się niepożądanych zmian na skórze, np. krostek, grudek, którym towarzyszy zwykle świąd skóry. Pamiętaj, że latem, gdy panują wyższe temperatury i jest duża wilgotność, skóra wytwarza więcej sebum i w ten sposób sama się nawilża.
Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi
Używanie w lecie produktów zawierających
substancje fotouczulające może zakończyć się poparzeniami, przebarwieniami, a nawet bliznami na skórze. Same tego typu substancje nie są dla skóry niebezpieczne, stają się takie dopiero po ekspozycji na słońce.
Do substancji fotouczulających zaliczamy m.in. bardzo popularne ostatnio retinody (np. retinol), a także kwasy AHA (zwłaszcza kwas cytrynowy). Fotouczulające mogą być również barwniki stosowane w kosmetykach (np. róż bengalski lub eozyna), niektóre zioła (np. dziurawiec, lubczyk), zapachy, olejki eteryczne (np. olejek z bergamotki, cedrowy, waniliowy).
Jeśli musisz takie preparaty stosować, np. ze względów zdrowotnych, używaj ich na noc.
Peelingi złuszczające
W lecie lepiej zrezygnować również z peelingów do twarzy, zwłaszcza tych ziarnistych, oraz zawierających substancje uczulające. Częsta ekspozycja skóry na słońce podrażnia ją, a nawet uszkadza. Jeśli użyjemy peelingu złuszczającego o ziarnistej strukturze, dodatkowo ją podrażnimy. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez peelingu, użyj peelingu enzymatycznego (wieczorem), ale zwróć szczególną uwagę na jego skład. Jeśli zawiera substancje fotouczulające, zrezygnuj z niego.
Kremowe maseczki do twarzy
W lecie unikaj nakładania na twarz maseczek w postaci kremu. One idealnie się sprawdzają w okresie jesienno-letnim, jednak latem o wiele lepsze są maseczki na tkaninie. Najlepsze są te lekkie, nawilżające. Pamiętaj tylko, by nie zawierały substancji fotouczulających. W lecie polecane są maseczki węglowe, bo popiół wulkaniczny przyciąga zanieczyszczenia i pomaga tym samym oczyścić pory. Poza tym wspomaga szybsze gojenie się zmian w wyniku uszkodzenia skóry przez słońce.
Fluidów i ciężkich podkładów
Latem zrezygnuj z tego typu kosmetyków, zwłaszcza tych na bazie olejów i innych substancji komedogennych. Po pierwsze, zapychają one pory i nasilają zmiany skórne m.in. u osób ze skłonnością do trądziku. Po drugie, pod wpływem temperatury mogą spłynąć z twarzy. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez tego typu produktów, to poszukaj w sklepach produktów niekomedogennych, czyli nie zapychających porów skóry.
Produktów do demakijażu na bazie olejów
Tego typu produkty można stosować w okresie jesienno-zimowym (pod warunkiem, że nie są komedogenne). Latem jednak lepiej używać lżejszych płynów micelarnych. Można również do oczyszczania twarzy stosować kwas mlekowy należący do grupy kwasów AHA. W przeciwieństwie do innych kwasów z tej grupy ma on duże cząsteczki, które wolniej przenikają przez skórę. Dlatego ten kwas jest bezpieczniejszy i delikatniejszy.
Ciężkich kremów nawilżających i odżywiających na bazie olejowej
Zamiast tego typu produktów, poszukaj bezolejowego kremu nawilżającego z dodatkiem SPF. Dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać, poza tym zmniejszymy ryzyko raka skóry. W ogóle w lecie lepiej nie rozstawać się z dobrym kremem przeciwsłonecznym. To powinien być podstawowy letni kosmetyk.