Zamknij

Keratynowe prostowanie włosów: na czym polega? PLUSY i MINUSY

28.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:57

Keratynowe, czy też brazylijskie prostowanie włosów to bardzo powszechny, popularny zabieg kosmetyczny. Pozwala on na półtrwałe wyprostowanie nawet bardzo skręconych włosów, a także na uzyskanie efektu zdrowych i lśniących włosów. Jest to jednak zabieg owiany kontrowersją, głównie ze względu na możliwą szkodliwość dla zdrowia. Dowiedz się, na czym polega keratynowe prostowanie włosów. 

Keratynowe prostowanie włosów to metoda półtrwałego prostowania i wygładzania
fot. Keratynowe prostowanie włosów. Sprawdź, jakie są wady i zalety

Keratynowe prostowanie włosów, zwane także brazylijskim prostowaniem włosów (Brazylian Blow Out lub Brazilian Keratin Treatment), to metoda, która pozwala zachować proste włosy na dłużej. Jak sama nazwa wskazuje, keratynowe prostowanie włosów polega na ich tymczasowym wyprostowaniu za pomocą płynnej keratyny oraz prostownicy czy też ,,żelazka'' do włosów.

Brazylijski zabieg keratynowego prostowania włosów ma za zadanie nie tylko je wyprostować, ale także wyeliminować ich elektryzowanie się, co daje efekt gładkich i lśniących włosów.

Podstawowy preparat używany do prostowania włosów zawiera formaldehyd H2CO lub glikol metylenowy H2C (OH). Jednakże ze względu na udowodniony, negatywny wpływ formaldehydu na zdrowie człowieka, preparat ten został w niektórych krajach zakazany. Obecnie na rynku znajdują się mieszanki do keratynowego prostowania, które nie zawierają formaldehydu - takich produktów należy szukać i o takie pytać w salonach fryzjerskich. 

Keratynowe prostowanie włosów: na czym polega?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski, podczas którego fryzjer nakłada na włosy preparat z keratyną, a następnie prostuje włosy prostownicą rozgrzaną do bardzo wysokiej temperatury, by związać produkt z włosiem. Podgrzewanie ma na celu uzupełnienie struktury włosa keratyną ‒ budulcem włosa. Dzięki temu na jakiś czas uzupełnione zostają ubytki w strukturze włosa, dlatego są one nie tylko proste, ale wyglądają znacznie zdrowiej. Cały proces trwa kilkadziesiąt minut, choć czas uzależniony jest od długości włosów.

Keratynowanie włosów jest odwracalne. Keratyna po pewnym czasie wypłukuje się, a włosy wracają do stanu sprzed prostowania.

  • Aby wzmocnić efekt prostowania keratyną, fryzjerzy polecają stosować szampony i odżywki niezawierające siarczanu, który ,,atakuje'' keratynę.

Keratynowe prostowanie włosów: dla kogo zabieg?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg przeznaczony głównie dla kobiet (a także i mężczyzn), które chcą rozluźnić loki lub wygładzić włosy. 

Tego typu zabieg można przeprowadzić na każdych włosach, szczególnie kręconych, choć najlepszy efekt uzyskuje się na tych naturalnie sprężystych. Eksperci przekonują jednak, by keratynowego prostowania włosów unikały osoby z naturalnie wrażliwymi włosami, a także z włosami farbowanymi, ponieważ keratynowe prostowanie włosów może wypłukiwać kolor i pozostawiać na włosach żółty odcień.

To doskonała metoda prostowania dla kobiet, które mają dosyć ciągłych zmagań z prostownicą. Raz wyprostowane włosy utrzymują swoja formę przez kilka miesięcy, później zabieg można powtórzyć. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Farba do włosów z... czarnej porzeczki? Barwi trwale i nie ma chemii!

Keratynowe prostowanie włosów: czy jest bezpieczne?

Główną kontrowersją związaną z keratynowym prostowaniem włosów jest wykorzystywanie w produktach fryzjerskich formaldehydu, szkodliwej dla ludzi substancji. 

Formaldehyd jest gazem, który po rozpuszczeniu w wodzie (w tym płynach w organizmie człowieka) przekształca się częściowo w glikol metylenowy. Formaldehyd w powietrzu od dawna uznawany jest za główne zagrożenie zawodowe w wielu gałęziach przemysłu. Uważa się, że narażenie na formaldehyd może powodować podrażnienia oczu i nosa, a także przyczyniać się do rozwoju astmy. W 2006 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem WHO (IARC) zaklasyfikowała formaldehyd jako substancję o działaniu rakotwórczym.

Uwaga! Formaldehyd nie może być stosowany w kosmetykach w formie aerozolu oraz jako składnik czynny w produktach do prostowania włosów. Gotowe produkty muszą być oznakowane ostrzeżeniem ,,zawiera formaldehyd'', jeżeli jego stężenie w produkcie przekracza wartość 0,05%.

Warto unikać produktów z formaldehydem. Obecnie na rynku dostępne są produkty do prostowania włosów z keratyną niezawierające formaldehydu lub zawierające substancję w bardzo niskim stężeniu. Takich produktów należy szukać i o takie prosić w salonach fryzjerskich. Jednorazowe narażenie na niskie, dopuszczalne stężenie formaldehydu nie jest groźne dla człowieka. Jednakże codzienne stosowanie kosmetyków, nawet z tak małymi ilościami, może prowadzić do podrażnień i odczynów uczuleniowych. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, a najlepiej wybierać kosmetyki niezawierające w składzie tej substancji.

Warto wiedzieć

Formaldehyd w kosmetykach

Formaldehyd (Aldehyd mrówkowy) jest znanym konserwantem stosowanym przy produkcji tuszów do rzęs, utwardzaczy i lakierów do paznokci, mydeł, odżywek do włosów i szamponów, kremów przeciw starzeniu się skóry, płynów do kąpieli, dezodorantów, farb do włosów. Jest to substancja toksyczna dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Wywołuje on również podrażnienia oczu, nosa i gardła, krwawienie z nosa, kaszel. Z tego powodu w niektórych krajach jest składnikiem zakazanym. Przyjmuje się, że jego dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 0,15 mg/kg masy ciała. Na kosmetykach, na których ilość aldehydu mrówkowego jest większa niż 0,05%, musi znajdować się informacja „zawiera formaldehyd”.

Zarówno wadą i zaletą keratynowego prostowania włosów jest jego nietrwałość. Po kilku miesiącach włosy zaczynają wracać do stanu sprzed zabiegu, co dla niektórych jest pozytywnym, a dla innych negatywnym aspektem. 

Nieprawidłowe wykonanie zabiegu, na przykład wykorzystywanie zbyt gorących ,,żelazek'' do włosów, a także późniejsza, nieprawidłowa pielęgnacja mogą sprawić, że efekt prostowania szybko zniknie, a włosy będą po prostu zniszczone. Należy również wiedzieć, że samo keratynowe prostowanie nie sprawi, że włosy będą zdrowe. Po zabiegu włosy tylko wyglądają lepiej, natomiast po kilku miesiącach wracają do swojego pierwotnego stanu.

ZOBACZ: Dlaczego trzeba sprawdzać skład kosmetyków? Na te substancje MUSISZ uważać!