Zamknij

Jak zadbać o zniszczone paznokcie?

Anonymous User
20.08.2015 15:35

Piękne paznokcie to wizytówka zadbanej kobiety. Niestety codziennie poddajemy je procesom, które wpływają na ich osłabienie. Promienie słoneczne, niedobór witamin, styczność z detergentami – to tylko niektóre z czynników niszczących ich płytkę. Nie trzeba jednak wydawać fortuny na wizyty u kosmetyczki. Istnieją domowe sposoby pielęgnacji paznokci, które tanim kosztem przywrócą im blask.

Jak zadbać o paznokcie? Sposoby na zniszczoną płytkę

Dieta a pielęgnacja paznokci

Na wygląd paznokci wpływa to, co jemy. Stosuj dietę bogatą w minerały i witaminy. Wszystkie produkty zawierające białko, cynk, potas i żelazo regenerują płytkę paznokcia. Jedz mięso, soczewicę, szpinak, owoce morza, dynie, słonecznik, a także pokarmy bogate w witaminę B, np. banany, ryby, warzywa strączkowe.

Jaki zmywać i piłować paznokcie?

Radzimy przyjrzeć się również zmywaczom, których używamy w codziennej pielęgnacji paznokci. Nie kupuj preparatów powstałych na bazie acetonu, bo ten składnik wysusza płytkę i powoduje jej łamliwość. Wybieraj zmywacze do paznokci z łagodniejszym octanem.

Zwróć uwagę na sposób piłowania paznokci. Większość kobiet wykonuje ruchy od przodu do tyłu, co przyśpiesza rozdwojenie płytki. Najlepiej piłować tylko w jedną stronę. Zadbaj także o skórki -  wystarczy potrzeć je wazeliną.

Domowe sposoby na pielęgnację paznokci

Na łamliwość paznokci zaleca się stosowanie specjalnych odżywek. Skuteczne są także 10-minutowe kąpiele dłoni w ciepłej oliwie z oliwek. Na koniec wmasuj w dłonie i paznokcie krem nawilżający. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.

Domowe sposoby pielęgnacji paznokci są skuteczne pod warunkiem, że stosujesz je regularnie. Dla utrzymania zdrowej płytki, wybieraj lakiery do paznokci z aktywnymi składnikami wzmacniającymi. Kosztują więcej niż uniwersalne, ale gwarantują dłuższą ochronę paznokcia.

I jeszcze jedna rada: zapomnij o obgryzaniu paznokci! To nieelegancki nawyk, który również przyśpiesza łamliwość płytki.