Zamknij

Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu? Jest na to prosty sposób

08.06.2022 12:42

Zakwaszenie organizmu może być przyczyną wielu dolegliwości, np. bólu głowy czy wypadania włosów. Dowiedz się, po czym jeszcze poznać ten stan. Ten prosty trik w tym pomoże.

Zakwaszenie organizmu. Jak to rozpoznać?
fot. Shutterstock
  1. Jak sprawdzić, czy nasz organizm jest zakwaszony?
  2. Co zakwasza organizm?
  3. Co zrobić, by odkwasić organizm?

Rozkojarzenie, zmęczenie, ból głowy – to dolegliwości, na które uskarża się coraz więcej osób. Ich najczęstszą przyczyną jest niedobór składników odżywczych, do których przyczynia się nadmierny stres, niewłaściwa dieta (m.in. wysokoprzetworzone posiłki spożywane w pośpiechu), zanieczyszczenie środowiska, zbyt mało aktywności fizycznej. Niedobór witamin i minerałów może manifestować się na wiele sposobów, ale najczęściej jest to:

  • uczucie przemęczenia, które wiele osób lekceważy, zrzucając winę na nadmiar pracy,
  • pogorszenie stanu włosów (stają się one nadmiernie wysuszone i wypadają),
  • pogorszenie stanu paznokci (są one łamliwe, pojawiają się na nich wypuklenia lub przebarwienia),
  • pogorszenie stanu skóry – staje się one sucha po oczami, pojawiają się krostki na twarzy lub przesuszenia, np. na zgięciach łokci,
  • częste bóle głowy.

Te objawy oznaczają, że od dłuższego czasu źle traktujemy nasz organizm, a także że w naszym organizmie skumulowało się zbyt dużo toksyn, czego skutkiem jest gorsze wchłanianie substancji odżywczych. Sprzyja temu zakwaszenie organizmu, czyli zachwianie równowagi zasadowo-kwasowej. Pojawia się ona, gdy w organizmie pojawia się dużo substancji kwasowych.

Jak sprawdzić, czy nasz organizm jest zakwaszony?

Jest na to jeden prosty sposób. Wystarczy w miękkiej części ciała, np. na udzie, przedramieniu, przycisnąć mocno palec do skóry. Jeśli to miejsce zrobi się białe lub żółtawe, a potem ten ślad nie znika szybko, mimo oderwania od tego miejsca palca, oznacza to, że w naszym organizmie jest dużo toksyn, że jesteśmy zakwaszeni.

Co zakwasza organizm?

Na zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie może wpływać wiele czynników, ale najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa dieta, np. picie zbyt dużej ilości kawy z dodatkiem mleka, spożywanie zbyt dużej ilości nabiału czy mięsa.

Na zmianę pH organizmu mają wpływ niektóre choroby, np. cukrzyca, choroby nerek, choroby serca, zatrucie pokarmowe

Co zrobić, by odkwasić organizm?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie i ograniczyć liczbę produktów, które mogą zakwaszać organizm (np. jedną szklankę kawy zastąpić szklanką zielonej herbaty, która ma działanie antyoksydacyjne). Można również spróbować oczyścić organizm z toksyn. W tym celu poleca się picie codziennie rano szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny oraz łyżki oliwy. Warto również jeść kaszę jaglaną, która doskonale odkwasza, a dodatkowo ma mnóstwo cennych dla zdrowia składników odżywczych. Takie oczyszczanie z toksyn warto robić dwa razy w roku, najlepiej przed zimą i po niej, czyli wczesną wiosną i późną jesienią.
Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, która również pomaga oczyścić organizm ze złogów, np. w jelitach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.