Zamknij

Jak pielęgnować końcówki włosów, by nie były zniszczone i rozdwojone?

20.04.2022
Aktualizacja: 20.04.2022 13:50

Co zrobić, by końcówki naszych włosów nie rozdwajały się i nie niszczyły? W tym artykule znajdziesz 10 rad, które pozwolą Ci uniknąć tego problemu. 

Zniszczone końcówki włosów przyczyny
fot. Shutterstock

Zniszczone, rozdwojone, suche końcówki włosów to dość częsty problem, zwłaszcza u osób, które codziennie stylizują włosy. Przyczyną jest zniszczenie łuski włosowej, która jest ochronną warstwą włosa. Oczywiście jest to też efekt naturalnego procesu starzenia się włosa i dlatego też najczęściej dotyczy jego starszej części, czyli końcówek, i pojawia się zwykle u osób z włosami długimi lub półdługimi. Proces ten może jednak zostać przyspieszony przez niektóre zabiegi, np. suszenie włosów zbyt ciepłym strumieniem powietrza, nadużywanie prostownicy czy lokówki, farbowania lub rozjaśniania włosów, a nawet przez nawijanie włosów na wałki, ściąganie ich gumką, ocieranie się włosów o ramiona czy ubrania.

Zniszczone i rozdwojone końcówki mogą dotyczyć każdego rodzaju włosów, ale o wiele częściej jednak pojawiają się u osób z włosami suchymi.

Zniszczone, rozdwojone końcówki włosów – jak do nich nie dopuścić?

Co zrobić, by nie mieć rozdwojonych, zniszczonych końcówek włosów? Poniżej 10 ważnych rad.

 1. Włosy należy regularnie podcinać, najlepiej co 4-6 tygodni (nawet jeśli je zapuszczamy).
 2. Włosy należy delikatnie rozczesywać, zwłaszcza po umyciu, tak aby nie uszkodzić ich struktury. To ważne, bo mokry włos ma rozchyloną łuskę włosową, a więc brakuje mu naturalnej ochrony i przez to jest bardziej podatny na uszkodzenia. Do czesania mokrych włosów najlepszy będzie grzebień o szerokim rozstawie zębów.
 3. Podczas mycia włosów używajmy letniej (nie gorącej!) wody. Podobnie podczas spłukiwania produktów po umyciu włosów. Jest to o tyle istotne, że chłodna woda uszczelnia łuskę włosa (nie pozwala jej się zbytnio rozchylać) i w ten sposób zabezpiecza włos przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 4. Do mycia włosów używajmy delikatnych szamponów, bez parafiny i silikonów. Szampon powinien być dostosowany do potrzeb skóry głowy, a odżywka do rodzaju włosa. Dzięki temu włosy będą się mniej przetłuszczały, a ich końcówki staną się bardziej nawilżone.
 5. Znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja włosów. Warto stosować odżywki po każdym umyciu (nakładamy je na końcówki włosów). Raz na dwa tygodnie warto zrobić kompres z maski regenerującej (po umyciu włosów nakładamy maskę na włosy, następnie czepek oraz ciepły ręcznik). Trzymamy ją na włosach według wskazań producenta, zwykle od 30 do 60 minut. Następnie je spłukujemy.
 6. Końcówki włosów warto olejować lub zabezpieczać specjalnymi preparatami, np. w formie fluidów, kremów, olejków, serum zawierających panthenol i keratynę.
 7. Po umyciu włosów najlepiej byłoby je pozostawić do ich naturalnego wysuszenia, ale jeśli nie ma takiej możliwości, stosujmy chłodny nawiew podczas używania suszarki. Nie szarpmy też włosów, nawijając je na szczotkę.
 8. Unikajmy tapirowania włosów podczas stylizacji, niestety ten zabieg bardzo niszczy końcówki włosów.
 9. Podczas stylizacji z użyciem prostownicy lub lokówki, pamiętamy o produktach zabezpieczających przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury (np. spreje termoochronne do stylizacji), to zmniejszy ryzyko rozdwojenia końców.
 10. Nie nadużywamy zabiegów chemicznych, które ingerują w strukturę włosów.

Domowa maska na zniszczone końcówki – przepis

Oczywiście w sklepach jest ogromny wybór preparatów do pielęgnacji włosów, jeśli jednak preferujesz naturalne sposoby pielęgnacji, może skorzystać z poniższego przepisu na odżywczo-nabłyszczająca maskę.

Do zrobienia takiej maski potrzebujesz

 • 2 żółtek,
 • 4-6 kropel oleju rycynowego,
 • 2 łyżek oliwy z oliwek,
 • soku z połowy cytryny

Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie nałóż maseczkę na umyte włosy przez około 20 minut. Po tym czasie spłucz ją, używając naparu, np. z pokrzywy lub skrzypu polnego. Taka maska nawilży włosy i sprawi, że będą mocniejsze.

Źródło: materiały prasowe Noble Health/ Face&Look nr 8/2014