Oceń
Zniszczone, rozdwojone, suche końcówki włosów to dość częsty problem, zwłaszcza u osób, które codziennie stylizują włosy. Przyczyną jest zniszczenie łuski włosowej, która jest ochronną warstwą włosa. Oczywiście jest to też efekt naturalnego procesu starzenia się włosa i dlatego też najczęściej dotyczy jego starszej części, czyli końcówek, i pojawia się zwykle u osób z włosami długimi lub półdługimi. Proces ten może jednak zostać przyspieszony przez niektóre zabiegi, np. suszenie włosów zbyt ciepłym strumieniem powietrza, nadużywanie prostownicy czy lokówki, farbowania lub rozjaśniania włosów, a nawet przez nawijanie włosów na wałki, ściąganie ich gumką, ocieranie się włosów o ramiona czy ubrania.
Zniszczone i rozdwojone końcówki mogą dotyczyć każdego rodzaju włosów, ale o wiele częściej jednak pojawiają się u osób z włosami suchymi.
Zniszczone, rozdwojone końcówki włosów – jak do nich nie dopuścić?
Co zrobić, by nie mieć rozdwojonych, zniszczonych końcówek włosów? Poniżej 10 ważnych rad.
- Włosy należy regularnie podcinać, najlepiej co 4-6 tygodni (nawet jeśli je zapuszczamy).
- Włosy należy delikatnie rozczesywać, zwłaszcza po umyciu, tak aby nie uszkodzić ich struktury. To ważne, bo mokry włos ma rozchyloną łuskę włosową, a więc brakuje mu naturalnej ochrony i przez to jest bardziej podatny na uszkodzenia. Do czesania mokrych włosów najlepszy będzie grzebień o szerokim rozstawie zębów.
- Podczas mycia włosów używajmy letniej (nie gorącej!) wody. Podobnie podczas spłukiwania produktów po umyciu włosów. Jest to o tyle istotne, że chłodna woda uszczelnia łuskę włosa (nie pozwala jej się zbytnio rozchylać) i w ten sposób zabezpiecza włos przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Do mycia włosów używajmy delikatnych szamponów, bez parafiny i silikonów. Szampon powinien być dostosowany do potrzeb skóry głowy, a odżywka do rodzaju włosa. Dzięki temu włosy będą się mniej przetłuszczały, a ich końcówki staną się bardziej nawilżone.
- Znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja włosów. Warto stosować odżywki po każdym umyciu (nakładamy je na końcówki włosów). Raz na dwa tygodnie warto zrobić kompres z maski regenerującej (po umyciu włosów nakładamy maskę na włosy, następnie czepek oraz ciepły ręcznik). Trzymamy ją na włosach według wskazań producenta, zwykle od 30 do 60 minut. Następnie je spłukujemy.
- Końcówki włosów warto olejować lub zabezpieczać specjalnymi preparatami, np. w formie fluidów, kremów, olejków, serum zawierających panthenol i keratynę.
- Po umyciu włosów najlepiej byłoby je pozostawić do ich naturalnego wysuszenia, ale jeśli nie ma takiej możliwości, stosujmy chłodny nawiew podczas używania suszarki. Nie szarpmy też włosów, nawijając je na szczotkę.
- Unikajmy tapirowania włosów podczas stylizacji, niestety ten zabieg bardzo niszczy końcówki włosów.
- Podczas stylizacji z użyciem prostownicy lub lokówki, pamiętamy o produktach zabezpieczających przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury (np. spreje termoochronne do stylizacji), to zmniejszy ryzyko rozdwojenia końców.
- Nie nadużywamy zabiegów chemicznych, które ingerują w strukturę włosów.
Domowa maska na zniszczone końcówki – przepis
Oczywiście w sklepach jest ogromny wybór preparatów do pielęgnacji włosów, jeśli jednak preferujesz naturalne sposoby pielęgnacji, może skorzystać z poniższego przepisu na odżywczo-nabłyszczająca maskę.
Do zrobienia takiej maski potrzebujesz
- 2 żółtek,
- 4-6 kropel oleju rycynowego,
- 2 łyżek oliwy z oliwek,
- soku z połowy cytryny
Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie nałóż maseczkę na umyte włosy przez około 20 minut. Po tym czasie spłucz ją, używając naparu, np. z pokrzywy lub skrzypu polnego. Taka maska nawilży włosy i sprawi, że będą mocniejsze.
Źródło: materiały prasowe Noble Health/ Face&Look nr 8/2014
Oceń artykuł