Jak dobrać szampon i odżywkę do rodzaju włosów? Rady trycholożki

14.04.2022
Aktualizacja: 14.04.2022 16:05

Podstawą właściwej pielęgnacji włosów są nie tylko prawidłowe nawyki, ale także stosowanie preparatów odpowiednio dobranych do rodzaju włosów. Kręcone, cienkie, suche lub przetłuszczające się – jak dobrać najlepsze szampony i odżywki, żeby włosy były zdrowe i wyglądały pięknie? Radzi trycholożka Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Jak dobrać szampon i odżywkę do włosów?
fot. Shutterstock
  1. Włosy normalne
  2. Włosy mieszane
  3. Włosy kręcone
  4. Włosy cienkie
  5. Włosy suche

Kondycja włosów jest efektem wielu czynników, mających m.in. związek z ich pielęgnacją, począwszy od wody czy wyboru odpowiedniego szamponu, a skończywszy na technice mycia i masażu. Nie zawsze pamiętamy, a to niezwykle ważne, by szampon dobierać do skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów. Wybierając podstawowe produkty do pielęgnacji włosów należy zwracać szczególną uwagę na ich skład i efekty działania.

– Prawidłowo funkcjonująca skóra głowy jest niezbędnym elementem w procesie wzrostu włosa, ponieważ to właśnie tu znajdują się mieszki włosowe, w których odbywają się biochemiczne procesy gwarantujące powstanie „ciała włosa” – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka. – Kondycja włosów zależy w dużej mierze od stanu zdrowia skóry głowy, dla której najważniejszy jest prawidłowo dobrany szampon. Warto również zweryfikować inne preparaty, których używamy do pielęgnacji, aby ocenić czy składniki w nich zawarte są odpowiedzą na problemy włosów. Poprzez codzienną obserwację widzimy, czy dają one pożądane efekty, czy też nam szkodzą – wyjaśnia specjalistka z Instytutu Trychologii.

Włosy normalne

Włosy normalne nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Ich struktura jest gładka, a nasada nadmiernie się nie przetłuszcza. W ich przypadku wystarczy stosowanie preparatów odżywczych, aby utrzymać prawidłową kondycję i właściwy poziom hydratacji skóry głowy i włosów. Dobrze sprawdzają się odżywki bez spłukiwania, które pielęgnują włosy i zabezpieczają przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr czy mróz.

Włosy mieszane

To dosyć problematyczny rodzaj włosów – u nasady włosa pojawia się bowiem problem z przetłuszczaniem, a na końcówkach włosy są przesuszone. W takim przypadku szampon należy dobrać do rodzaju skóry głowy, zaś odżywkę do ich jakości. Najlepsze będą więc szampony działające sebostatycznie, ale jednocześnie wpływające na utrzymanie prawidłowo funkcjonującego płaszcza hydrolipidowego. Natomiast włosy, a szczególnie ich końcówki, będą wdzięczne za produkty nawilżające i regenerujące. Końce włosów powinny być też zabezpieczone przed czynnikami termicznymi i atmosferycznymi za pomocą balsamów, kremów, olejków o przeznaczeniu ochronnym.

Włosy kręcone

Naturalne loki mają skłonność do puszenia się i matowienia ze względu na wysokoporowatą strukturę. Przy włosach tego rodzaju konieczne jest podkreślenie elastyczności loków i duża dawka nawilżenia. Odżywki do włosów kręconych powinny wygładzać, odżywiać i ujarzmiać puszenie. Warto sprawdzić, czy w składzie preparatów są emolienty, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości. Do włosów kręconych świetne są również produkty zawierające humektanty i olejki. Preparaty bogate w humektanty czy proteiny powinny być stosowane co jakiś czas jako kuracja regenerująca.

Włosy cienkie

Mogą być cienkie, ale gęste, lub delikatne i rzadkie. Jeśli skóra głowy nie wymaga szczególnej pielęgnacji, można stosować szampony lub lotiony wspomagające uniesienie włosów od nasady. Należy pamiętać, że ten rodzaj włosów nie lubi obciążania, dlatego odżywki powinny być lekkie i dodawać objętości. Przy włosach delikatnych należy unikać olejków, kremów i balsamów, a odżywkę aplikować jedynie na końce.

Włosy suche

Suche włosy potrzebują dużej dawki nawilżenia i częstej regeneracji. Taki rodzaj włosów może występować w parze z suchą skórą głowy, dlatego bardzo istotne jest używanie szamponów, które odpowiadają za utrzymanie hydratacji skóry głowy. Natomiast same włosy często pozbawione są połysku i witalności. W ich pielęgnacji za każdym razem warto pamiętać o używaniu masek lub odżywek bardzo bogatych w emolienty oraz olejki, które pozostawiają na włosach blask. W pielęgnacji włosów suchych istotne są również regularne zabiegi regenerujące, które wzmacniają ich włókna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Instytut Trychologii