Zamknij

Jak dbać o siwe włosy? Ważne są nie tylko odpowiednie kosmetyki

10.02.2022
Aktualizacja: 14.04.2022 14:38

Moda na siwe włosy sprawia, że nie trzeba ich skrzętnie ukrywać pod farbą. Na pewno trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać - i nie wystarczy tylko szampon. Czym charakteryzują się siwe włosy? Jak najlepiej się o nie troszczyć? Radzi trycholożka z Instytutu Trychologii.

Jak dbać o siwe włosy?
fot. Shutterstock
  1. Czym charakteryzują się siwe włosy?
  2. Jak dbać o siwe włosy?
  3. Jak opóźnić proces siwienia włosów?

Za proces siwienia, zwłaszcza w młodym wieku, może być odpowiedzialna genetyka, na którą nie mamy wpływu. Jednak siwienie najczęściej wynika ze starzenia się organizmu. Utrata dotychczasowego koloru włosów jest powiązana z funkcjonowaniem komórek macierzystych melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Wraz z upływem czasu zapas pigmentu może się wyczerpać na zawsze i wtedy włosy tracą swój kolor. To naturalny proces, który postępuje wraz ze starzeniem się włosów. O siwe lub siwiejące pasma warto odpowiednio dbać. Można też nieco opóźnić utratę przez nie naturalnego koloru.

Czym charakteryzują się siwe włosy?

Proces starzenia się włosów nie oznacza tylko zmiany ich koloru na siwy. Można go także zaobserwować w wyglądzie włosa: zmianie jego średnicy (grubości) i właściwości strukturalnych. Kosmyki dotknięte upływem czasu są mniej podatne na rozciąganie i zginanie. Są także mnie elastyczne. Z utratą gęstości włosów w dużym stopniu wiążą się zmiany hormonalne zachodzące w organizmie wraz z wiekiem.

– Siwe włosy mają inną strukturę niż włosy z pigmentem, są mniej przyjemne w dotyku, mogą wydawać się bardziej sztywne lub szorstkie. Są jednak zdecydowanie słabsze niż włosy z pigmentem i bardziej podatne na uszkodzenia zarówno chemiczne, jak i mechaniczne – tłumaczy Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Jak dbać o siwe włosy?

O siwe włosy warto zadbać szczególnie, używając do ich pielęgnacji odpowiednich preparatów – masek i odżywek. Do mycia włosów warto wybierać szampony, które pomogą nam zachować naturalny, srebrny kolor kosmyków. Szukajmy szamponów, które skutecznie pomogą nam zarówno zadbać o ich kondycję, jak również utrwalą odcień siwizny i zneutralizują żółknięcie keratyny.

– Siwe włosy wymagają więcej pielęgnacji i uwagi niż włosy z pigmentem. Częstym zjawiskiem towarzyszącym siwym włosom jest zdecydowanie mniejsza aktywność gruczołów łojowych, co nie zapewnia im odpowiedniego biofilmu. Warto więc pamiętać również o regularnym stosowaniu odżywek bez spłukiwania, które nie tylko nadają pięknego połysku, ale jednocześnie zapewniają prawidłową elastyczność łodygi włosa – wyjaśnia trycholożka.

Jak opóźnić proces siwienia włosów?

Proces siwienia włosów można próbować opóźnić. Ważna jest tu suplementacja i dieta bogata w niektóre składniki odżywcze. Siwienie włosów można spowolnić dzięki suplementacji PABA, czyli kwasu p-aminobenzoesowego lub para-aminobenzoesowego, potocznie nazywanego też witaminą B10 (w rzeczywistości związek ten nie jest witaminą). Substancja ta bierze udział w powstawaniu kwasu foliowego. Zawiera ją czerwone mięso (wołowina wieprzowina, cielęcina), podroby, a także jajka i jogurty oraz drożdże. Składniki diety, które również mają znaczenie w opóźnianiu siwienia włosów to:

  • miedź – ma istotną rolę w procesach melanogenezy, warto być jednak ostrożnym, bo łatwo ja przedawkować. Miedź znajduje się w: orzechach nerkowca, bananach, nasionach słonecznika, brokułach.
  • witaminy z grupy B, szczególnie witamina B12 – niedobór tej ostatniej może powodować wzrost poziomu homocysteiny, co w wyniku skomplikowanych procesów przekłada się na odbarwianie się włosów.
  • kwas foliowy – była już o nim mowa przy okazji suplementacji. Zawiera go ciecierzyca, biała fasola i awokado.
  • siarka – znajduje się w cebuli, czosnku, rzodkwi, rzepie i rzeżusze.

Warto też pamiętać, że współczesna trychologia (dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy) daje wiele możliwości spowolnienia procesów starzenia się włosów przez ich aktywną stymulację i głęboką regenerację. Duże znaczenie dla kondycji włosów w wieku dojrzałym ma jednak dobra dieta oraz higieniczny tryb życia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Instytut Trychologii