,

Jak chronić włosy przed nadmiarem słońca?

29.04.2022
Aktualizacja: 29.04.2022 14:05

Słoneczne dni, na które już tak czekamy, to również czas, kiedy na włosy może wpływ wiele szkodliwych czynników. Promieniowanie ultrafioletowe i wysoka temperatura mogą niekorzystnie oddziaływać na ich zdrowie, powodując przesuszenie, szorstkość, a nawet ich rozjaśnienie. Jak przygotować włosy na słońce i zadbać o ich pielęgnację?

Ochrona włosów przed słońcem
fot. Schutterstock
  1. Jaki wpływ na włosy może mieć słońce?
  2. Jakim włosom słońce szkodzi najbardziej?
  3. Jak dbać o włosy w słoneczne dni?

Po długiej zimie i chłodnej wiośnie nasz organizm z utęsknieniem czeka na kąpiele słoneczne, które m.in. zasilą go w witaminę D. Niestety, niekoniecznie będzie to miało dobry wpływ na włosy. Jak ochronić fryzurę przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru, by nie straciły blasku i miękkości, radzi trycholożka Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Jaki wpływ na włosy może mieć słońce?

W kontakcie ze słońcem łuski włosów, tworzące naturalną barierę ochronną, mogą się otwierać. Promienie UV przenikają wtedy do wnętrza włosa i uszkadzają jego warstwę koronową, a także niszczą białko, które jest głównym budulcem włosa. Skutkiem bywa utrata blasku i naturalnej miękkości. Również wiatr nie sprzyja włosom – gdy są osłabione przez słońce, łatwiej mogą się łamać.

– Podczas słonecznych dni powinniśmy bardziej zadbać o nasze włosy. Kiedy zostaje uszkodzona ich warstwa zewnętrzna następuje odbarwienie włosa, a także zniszczenie włókien keratyny. Włosy stają się łamliwe i rozdwojone, a wówczas dodatkowo dostają się do nich szkodliwe czynniki zewnętrzne – wyjaśnia specjalistka z Instytutu Trychologii.

Jakim włosom słońce szkodzi najbardziej?

Na kontakt ze słońcem dużo gorzej niż ciemne włosy reagują włosy jasne: blond, siwe czy farbowane. Powód jest prosty: zawierają mniej melaniny – składnika chroniącego włosy. Podczas kontaktu ze słońcem melanina ulega utlenianiu, dlatego włosy ciemne, które posiadają jej więcej, lepiej znoszą narażenie na promieniowanie UV. Niestety, przed tym procesem nie ochroni nas farbowanie włosów na ciemny kolor, ponieważ w ten sposób nie da się zyskać naturalnego ciemnego pigmentu.

Jak dbać o włosy w słoneczne dni?

W słoneczne i wietrzne dni staranna pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna. Należy pamiętać o zabiegach nawilżających i właściwej higienie. Słońce wysusza włosy, więc podstawą pielęgnacji powinny być maski i olejki z ceramidami i lipidami, które zapobiegają utracie wody z włosów. Bardzo skuteczne są również olejki z malin czy kiełków pszenicy, które mają wysoki współczynnik SPF, który chroni przed słońcem. Ale nie tylko kosmetyki mają znaczenie – kilkoma radami dzieli się trycholożka.

– Aby zadbać o włosy, wystarczy kilka prostych trików, które pomogą nam w walce ze szkodliwymi czynnikami. Zalecane jest na przykład stosowanie nakrycia głowy lub po prostu związanie włosów. Aby włosy były w dobrej kondycji, warto również podciąć rozdwojone końcówki i częściej stosować maski odżywcze, które domykają łuskę włosa i wygładzają włosy. Z domowych sposobów można wykorzystać oliwę z oliwek czy rozgniecione awokado. Warto również zwrócić uwagę, czy szampon, którego używamy, zawiera filtr przeciwsłoneczny. Dobrze sprawdzają się również mgiełki zawierające filtry UV – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć.

Źródło: Instytut Trychologii

logo Tu się dzieje