Zamknij

Dlaczego rudzi dłużej wyglądają młodziej?

Monika Piorun
11.05.2016 17:16

Mutacja genu MC1R może mieć związek z tym, że osoby posiadające rudy kolor włosów mogą wyglądać statystycznie o 2 lata młodziej niż w rzeczywistości.

Dlaczego rudzi dłużej wyglądają młodziej?

Pomyślcie o wszystkich rudych i piegowatych osobach z Waszego otoczenia. Zastanówcie się, jak wyglądali kiedyś i czy udało się im zestarzeć z godnością. Jeśli wydaje się Wam, że nie ma wyraźnej różnicy w ich wyglądzie na przestrzeni ostatnich 10 lat, to przyczyną tego stanu może być szczególna mutacja genu.

Naukowcy z potwierdzają, że pierwsza część kodu DNA zdaje się mieć wpływ na to, w jaki sposób ludzie się starzeją. Niektóre mutacje genów zawierają w sobie dodatkowo informację genetyczną, która chroni ciało przed promieniowaniem ultrafioletowym, a jej skutkiem ubocznym może być rudy kolor włosów, określona barwa tęczówki oraz pigmentacja skóry.

Specjaliści we współpracy z koncernem Unilever przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 2 693 ludzi. Wykonano im zdjęcia bez makijażu i polecono określić pozostałym uczestnikom, na ile lat wyglądają. Wyniki porównano z ich prawidłową metryką, a następnie spróbowano doszukać się w ich kodach genetycznych cech prawidłowości odpowiadających za to, że niektórzy z nich wyglądali na mniej lat niż rzeczywiście posiadali.

Na tropie genu młodości

Wszystkie ślady prowadziły do genu MC1R (melanokortyny-1), czyli receptora wpływającego na produkcję melaniny, która odpowiada za pigmentację skóry i ochronę przed promieniami UV. Naukowcom udało się odkryć, że osoby posiadające ten gen wyglądają statystycznie 2 lata młodziej niż wskazuje ich metryka.

- To dopiero pierwszy gen, jaki udało nam się wykryć w trakcie analizowania łańcuchów DNA uczestników naszego badania. Może się okazać, że jest ich więcej - przekonuje profesor Manfred Kayser.

Niestety mechanizm funkcjonowania genu MC1R nie jest jeszcze do końca znany. Na razie wiadomo tylko, że może stymulować rozwój nowotworów (np. czerniaka skóry), co udało się odkryć naukowcom z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) oraz Uniwersytetu w Bostonie.

Źródło: dx.doi.org/10.1016/j.cub.2016.03.008

Przyjrzyjcie się uważnie znajomym, którzy mają naturalnie rudy kolor włosów. Za kilka lat może się okazać, że ich wygląd niewiele się zmienił.

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π