Zamknij

Filtry przeciwsłoneczne: fizyczne i chemiczne. Czym się różnią?

09.07.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 23:42

Nie ma wątpliwości, że kremy z filtrami przeciwsłonecznymi to latem konieczność. Są najlepszą ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UV. Najważniejszym składnikiem takich preparatów są filtry – fizyczne lub chemiczne. Czy się różnią?

Filtr fizyczny, filtr chemiczny - różnice
fot. Shutterstock
  1. Fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed słońcem
  2. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne
  3. Fizyczne (mineralne) filtry przeciwsłoneczne
  4. Mieszane filtry przeciwsłoneczne

Brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym powoduje oparzenia słoneczne, przebarwienia czy zmarszczki, a w dłuższej perspektywie może przyczyniać się do czerniaka i innych raków skóry. Dlatego stosowanie preparatów przeciwsłonecznych to podstawa ochrony skóry latem. Na rynku dostępne są różne rodzaje kosmetyków na słońce – preparaty zawierające filtry fizyczne, preparaty z filtrem chemicznym oraz mieszane, czyli zawierające zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne. Wszystkie dają ochronę przed słońcem, ale ich działanie jest różne.

Fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed słońcem

Jak wyjaśnia dr n. med. Jolanta Maciejewska, dermatolożka, nasza skóra potrafi sama w pewnym stopniu chronić się przed słońcem. To tzw. fotoprotekcja naturalna. – Zaliczamy do niej: zabarwienie skóry (tzw. opaleniznę), pogrubienie warstwy rogowej naskórka oraz mechanizmy naprawy komórkowej (uszkodzonego DNA pod wpływem UV). Należy pamiętać, że naturalna fotoprotekcja zależy od fototypu danej osoby, jej wieku oraz skłonności genetycznej – tłumaczy lekarka na stronach mp.pl.

Jednak naturalna ochrona przeciwsłoneczna ma swoje granice, dlatego potrzebna jest też zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna, czyli właśnie „preparaty kosmetyczne, zawierające filtry ograniczające kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym”. Kremy przeciwsłoneczne zawierają filtry chemiczne, fizyczne (mineralne) lub ich mieszaninę. Oba rodzaje filtrów dobrze chronią skórę przed promieniowaniem UVB (jest groźne, bo przenika do głębszych warstw skóry, powoduje oparzenia, ma działanie rakotwórcze), natomiast z UVA (odpowiada głównie za starzenie się i wysuszenie skóry) lepiej radzą sobie filtry fizyczne.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne

Składnikami takich filtrów, chroniącymi skórę przed promieniowaniem słonecznym, są syntetyczne substancje chemiczne. Ich działanie polega na pochłanianiu szkodliwego promieniowania słonecznego, zanim zdąży ono wyrządzić skórze krzywdę. Filtrami chemicznymi są m.in. pochodne benzofenonowe, cynamoniany, salicylany, bemotrizinol czy bisoktrizol. Pierwsze chemiczne filtry przeciwsłoneczne wprowadzono na rynek w 1928 r. – niektóre z nich po jakimś czasie wycofano, bo okazały się szkodliwe dla skóry.

Zaletą kremów zawierających filtry chemiczne jest to, że łatwo się rozprowadzają i dobrze wchłaniają, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze, wadą natomiast to, że słabo chronią przed promieniowaniem UVA, a po aplikacji trzeba odczekać 15-20 minut, by ochrona była skuteczna. Poza tym preparaty z filtrami chemicznymi mogą podrażniać skórę (wnikają w nią), konieczne jest także częste nakładanie kremu, bo ochrona przeciwsłoneczna szybko przestaje działać.

Fizyczne (mineralne) filtry przeciwsłoneczne

Filtry fizyczne to substancje na ogół pochodzenia mineralnego, które odbijają promieniowanie z całego zakresu długości fal (UVA i UVB) i go nie pochłaniają. Do filtrów fizycznych zalicza się tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Ten rodzaj filtrów pojawił się na rynku jako alternatywa dla filtrów chemicznych. Filtry fizyczne stosowana są w kremach przeciwsłonecznych dla niemowląt i małych dzieci oraz dla osób o skórze wrażliwej lub alergicznej.

Do minusów filtrów fizycznych można zaliczyć ich konsystencję i kolor – to zwykle białe, gęste emulsje, które trudno rozprowadza się na skórze, zaś po zastosowaniu zostają na ciele dość widoczne smugi. Plusem jest to, że nie podrażniają skóry, nadają się dla osób z trądzikiem różowatym, pozostają na skórze dłużej niż filtry chemiczne.

Mieszane filtry przeciwsłoneczne

Najnowsze preparaty chroniące przed słońcem zawierają najczęściej mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Kremy z filtrem mieszanym mają dość lekką konsystencję, dzięki czemu łatwiej się rozprowadzają. To rozwiązanie chroniące przed poparzeniami słonecznymi wydaje się optymalne, jednak dla dzieci i osób ze skłonnością do alergii poleca się kremy zawierające wyłącznie filtry mineralne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: mp.pl, doz.pl