Zamknij

Emolienty to preparaty do zadań specjalnych. Co powinny zawierać?

05.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:57

Emolienty to preparaty nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające skórę. Dowiedz się, czemu zawdzięczają swoją prozdrowotną sławę.

Emolienty
fot. Shutterstock

Emolienty zalecane są do kąpieli niemowląt chorujących na atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycę oraz inne schorzenia przebiegające z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Sprawdź, co powinny zawierać, aby jak najlepiej spełniać swoją funkcję.

Emolienty — jakie mają zadanie?

Produkt kosmetyczny, zgodnie z zapisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, to: każda substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Emolienty (z łac. emolliere — wygładzać) to dermokosmetyki z pogranicza produktów kosmetycznych i leczniczych. Mechanizm ich działania polega na przyciąganiu cząsteczek wody z głębszych warstw skóry, wypełnianiu substancji międzykomórkowej naskórka i zapobieganiu utracie wody przez parowanie. Za każdy z tych mechanizmów odpowiadają inne substancje.

Emolienty — co powinny zawierać?

Za przyciąganie cząsteczek wody z głębszych warstw skóry do naskórka odpowiadają m.in. humektanty. Najskuteczniejszy z nich jest glicerol, inne stosowane w emolientach to sorbitol, mannitol, mocznik, kwas mlekowy.

Masz suchą skórę?

Sucha skóra powoduje uczucie dyskomfortu. Często jest ściągnięta, swędzi i pęka. Jeśli nie jest to problem sezonowy, a na suchość skóry nie pomaga stosowanie preparatów nawilżających, to sygnał, że warto zainteresować się swoim zdrowiem.

Wypełnienie „pęknięć” lipidami osiąga się dzięki zastosowaniu kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów. Lipidy pochodzą głównie z oleju kokosowego, palmowego i lanoliny. W emolientach nowej generacji wykorzystuje się głównie ceramidy, m.in. pseudoceramidy, kwasy tłuszczowe i cholesterol w optymalnym stosunku 3:1:1 (Epiceram).

Proces utraty wody hamują preparaty okluzyjne. Najskuteczniejszym z nich jest wazelina. Inne substancje stosowane w emolientach to lanolina, oleje mineralne oraz silikon (dimetykon). Dodatkowe substancje takie jak mocznik, wyciąg z aloesu, owsa czy żywokostu pełnią dodatkowe funkcje nawilżające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale w stanach ostrego zapalenia skóry mogą powodować zaostrzenie objawów.

Zobacz takżeStosujesz emolienty? Nie podpalaj papierosa! 

Emolienty są dostępne w różnych formach: od najstarszej generacji, czyli maści (30% wody, 70% tłuszczu), poprzez kremy i lotiony (70% wody, 30% tłuszczu), po najnowszej generacji kremy nanocząsteczkowe, w których stosuje się pięć razy mniejsze kropelki tłuszczu, co pozwala na głębsze wniknięcie do skóry.

O poradę dotyczącą wyboru odpowiedniego preparatu i zasady stosowania należy dopytać lekarza.

Źródło: "Atopowe zapalenie skóry - rola leczenia poprawiającego barierę naskórkową", Pediatria po Dyplomie 03/2012