Zamknij

Łamliwe, wypukłe, prążkowane – jakie mogą być przyczyny zmian w strukturze paznokcia?

06.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:22

Paznokcie są naszą wizytówką – ich wygląd wiele mówi o naszych umiejętnościach i nawykach pielęgnacyjnych, ale także o problemach zdrowotnych. Sprawdź, co oznaczają zmiany w kształcie i strukturze paznokcia.

Bruzdy na paznokciu - o czym świadczą?
fot. Shutterstock

Zmiany kształtu płytki paznokcia – o czym świadczą?

Wypukłe paznokcie (inaczej paznokcie zegarkowe) – płytka paznokciowa jest okrągła i uwypuklona (jak szkiełko zegarka, stąd ta nazwa). Ten typ paznokci zwykle pokrywa całe końcówki palców, które również charakteryzują się przerostem i rozszerzeniem końcowych części (tzw. pałeczkowate palce dobosza). Przyczyną takiego wyglądu paznokci są wrodzone wady serca, zaburzenia układu pokarmowego, przewlekłe choroby płuc. Mogą być one również objawem marskości wątroby.

Łyżeczkowatość paznokci – tak jak sugeruje nazwa płytka paznokciowa przypomina łyżeczkę. W środku jest wklęsła, a brzegi paznokcia unoszą się do góry. Ten typ płytki może być objawem niedoboru żelaza oraz anemii, a także zmiękczenia substancji rogowej przez drażniące detergenty. Łyżeczkowate paznokcie mogą być również efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie

Rurkowatość płytki – pogrubiona płytka paznokciowa, boki podwinięte pod spód to charakterystyczny wygląd tzw. rurkowatości płytki. Ten typ paznokcia może sugerować choroby związane z nadmiernym rogowaceniem skóry rąk i stóp. Może być też efektem stosowania zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowej pielęgnacji paznokcia (obcinania go zbyt głęboko po bokach). Czasami przy tym typie płytki paznokciowej mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.

Dowiedz się także: Zmiana w kolorze płytki paznokcia – o czym świadczy?

Zmiana struktury płytki paznokciowej – co to oznacza?

Podłużne prążki – to jedna z najczęstszych zmian płytki paznokcia wynikająca głównie... ze starzenia się organizmu. Podłużne prążki na paznokciu są po prostu tym samym co zmarszczki na skórze. Jeśli jednak podłużne prążki pojawiają się u osób młodych może to świadczyć o problemach z układem krążenia lub zaburzeniach hormonalnych.

Poprzeczne bruzdy – tego typu zmiany bardzo często pojawiają się u osób, które przebyły ciężkie choroby, np. nowotworowe, lub stosowały bardzo restrykcyjne diety. Bruzdy mogą być też efektem uszkodzenia macierzy paznokcia w wyniku urazu lub nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. Mogą się również pojawić przy egzemie lub łuszczycy.

Nadmierna łamliwość, kruchość płytki – ten objaw pojawia się zwykle z powodu niedoborów witamin i minerałów (np. witaminy A, witamin z grupy B) lub nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. Na łamliwość płytki wpływają również detergenty, ale może to być również objaw problemów z tarczycą.

Rozdwajanie się paznokci – to najczęstszy problem z paznokciami. Może pojawić się u każdego. Najczęściej jest efektem niewłaściwej pielęgnacji paznokci lub skutkiem urazów. Paznokcie mogą się rozdwajać z powodu niedoborów witamin i minerałów (np. witamin B1, B2, B6 i B12). Często jednak są objawem nieprawidłowo pracującej tarczycy (przy niedoczynności tarczycy). Rozdwajających się paznokci nie należy pokrywać lakierami, gdyż to jeszcze bardziej pogorszy ich stan.

Wgłębienie w płytce – ten typ zmian płytki paznokcia może pojawić się przy łuszczycy, łysieniu plackowatym lub kontaktowym zapaleniu skóry.

Pamiętaj! Problemów z paznokciami można uniknąć prawidłowo je pielęgnując. Wiele zmian wynika z nieprawidłowych zabiegów kosmetycznych. Jeśli coś cię niepokoi, idź do dermatologa lub kosmetologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.