Oceń
- Samodzielne farbowanie włosów
- Domowa trwała ondulacja
- Prostowanie włosów
- Intensywna stylizacja
- Jak dbać o włosy domowymi sposobami?
Farbowanie, rozjaśnianie czy trwała robiona w domu z pewnością są dużo tańsze niż te same zabiegi wykonywane w zakładzie fryzjerskim. Kłopot w tym, że profesjonaliści zwykle robią je w sposób bezpieczny dla włosów. Samodzielne zabiegi tymczasem mogą niekorzystnie odbić się na kondycji włosów, zwłaszcza jeśli są wykonywane często. Włosy niszczone domowymi zabiegami fryzjerskimi mogą być już nie do odbudowania.
Samodzielne farbowanie włosów
Włosy pokrywa warstwa łusek, które stanowią ochronę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. W normalnych warunkach łuski są zamknięte, przylegają do siebie dzięki spoiwu i ceramidom. W procesie farbowania, przez działanie odpowiednich substancji chemicznych, takich jak nadtlenek wodoru, amoniak i etylenoamina, łuski są rozchylane, aby do środka mogły wniknąć barwniki, wypierając naturalny pigment. Niewłaściwie wykonane farbowanie może spowodować uszkodzenie naturalnej osłonki włosa.
Domowa trwała ondulacja
Do ryzykownych zabiegów na włosach, które można przeprowadzić w domu samodzielnie, należy też trwała ondulacja. W wyniku takiego zabiegi zniszczeniu może ulec struktura białkowa włosa – dzieje się tak pod wpływem alkaliów, czynnika ondulującego i wody utlenionej. Po takim zabiegu włosy zyskują żądany kształt, ale ich struktura jest znacznie osłabiona. Są sztywne, trudne do rozczesania, podatne na pęknięcia zarówno pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, jak i pod wpływem pęcznienia podczas mycia.
Prostowanie włosów
Popularne zabiegi prostowania włosów przeprowadzane w nieprofesjonalny sposób również mogą mieć zły wpływ na ich zdrowie. Taki zabieg wiąże się bowiem z wykorzystaniem szkodliwego działania formaldehydu. Substancja ta powoduje zmiany w strukturze keratyny, co powoduje, że uzyskujemy pożądany efekt prostych włosów. Traci na tym jednak ich kondycja, bo stają się bardzo wrażliwe na różnego rodzaju czynniki. Włosy są mniej plastyczne i łatwo się kruszą. Im częściej ingerujemy w ich strukturę, tym bardziej odbija się to na ich kondycji.
Intensywna stylizacja
Zbyt intensywna stylizacja może szkodzić włosom, zwłaszcza jeśli ich struktura jest już naruszona niewłaściwym farbowaniem czy rozjaśnianiem. Niekorzystne działanie mogą mieć nawet błędy w zwykłej pielęgnacji, w tym suszenie ich w zbyt wysokiej temperaturze. Tłumaczy to trycholożka Anna Mackojć.
– Zbyt wysoka temperatura powietrza podczas suszenia niekorzystnie wpływa na łodygę włosa. Włosy stają się podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne, co w końcowym efekcie może zwiększyć prawdopodobieństwo łamliwości włosów – wyjaśnia specjalistka z Instytutu Trychologii. – Jeśli więc nie jesteśmy w stanie zrezygnować z suszenia włosów ciepłym powietrzem na rzecz ich naturalnego wyschnięcia, zwróćmy uwagę na możliwość regulacji temperatury nawiewu. Najwyższa pozycja nawiewu przyja szybkości suszenia włosów, ale może przyczyniać się do przesuszania i łamliwości kosmyków. Niestety regularne stosowanie suszarki do modelowania włosów nie sprzyja ich dobrej kondycji, szczególnie wtedy gdy trzymamy ją zbyt blisko włosów czy szarpiemy energicznie i targamy kosmyki podczas suszenia. Zdrowym i mocnym włosom suszarka nie powinna zaszkodzić, ale osłabionym i zniszczonym może wyrządzić kolejne ubytki w strukturze włosa – mówi Anna Mackojć.
Jak dbać o włosy domowymi sposobami?
Trycholożka dzieli się radami, jak domowymi sposobami zadbać o włosy.
– Decydując się na suszenie włosów, korzystajmy z preparatów zapewniających im termoochronę. Warto również wspomnieć o funkcji jonizacji, którą posiadają niektóre suszarki. Jonizacja zapewni włosom połysk i jedwabistą gładkość poprzez emitowanie ładunków osiadających na włosach. Dodatkowym walorem tej funkcji jest zminimalizowanie efektu elektryzowania się włosów – wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Można też korzystać z zabiegów odżywczych i rewitalizujących. Przy pielęgnacji i regeneracji włosów należy zwrócić szczególną uwagę na domykanie rozchylonych łusek, nawilżanie włosów oraz dostarczanie im keratyny. Istotne jest także uzupełnianie ubytków w strukturze włosa oraz zatrzymanie wilgoci.
Źródło: Instytut Trychologii
Oceń artykuł