Dlaczego włosy wolno rosną? Wyjaśnia trycholożka
Marzysz o długich włosach, ale niecierpliwi cię to, że zbyt wolno rosną? Być może wszystko jest w porządku i wystarczy być po prostu cierpliwym, czekając, by włosy osiągnęły pożądaną długość. Czasami jednak przyczyną zahamowania lub spowolnienia ich wzrostu jest stan zdrowia. Jakie mogą być przyczyny tego, że włosy rosną zbyt wolno?

Problem zbyt wolnego porostu włosów to jeden z powodów, dla których kobiety zgłaszają się do gabinetu trychologa. I choć czasem niepokój wynika po prostu z tego, że pacjentki nie wiedzą, w jakim tempie rosną włosy u zdrowej, dorosłej osoby, to niekiedy ich niepokój nie jest bezpodstawny. Przyczyny zahamowania czy spowolnienie wzrostu włosów, wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.
W jakim tempie zwykle rosną włosy?
U zdrowej osoby tempo wzrostu włosów wynosi średnio około 1 cm miesięcznie. Porost włosów nie jest jednak taki sam u każdego człowieka – na ten proces w dużym stopniu wpływają bowiem czynniki zewnętrzne. Przyczyny mogą być związane ze stylem życia, mogą to być na przykład restrykcyjne diety, stres, leki czy używki. Takie problemy mogą też jednak wynikać z kłopotów ze zdrowiem.
Przyczyna 1: zaburzenia hormonalne
Jedną z przyczyn zahamowania porostu włosów, pogorszenia się ich ogólnej kondycji, a nawet wypadania mogą być zaburzenia hormonalne. Często dotyczą one osób zmagających się z chorobami tarczycy, np. chorobą Hashimoto. Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.
Przyczyna 2: nieodpowiednia dieta
Tempo wzrostu włosów w dużym stopniu zależy od ogólnej kondycji organizmu, w tym także od sposobu odżywiania. Niedobory żywieniowe przekładają się na osłabienie włosów, które po prostu nie mają sił, by rosnąć.
– Niedobory witamin, makro i mikroelementów w organizmie mogą mieć wpływ na kondycję włosów, ich jakość, gęstość oraz tempo podziałów komórkowych. Źle zbilansowana dieta może zaburzać homeostazę organizmu, równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych – tłumaczy Anna Mackojć, trycholożka. – Taki stan organizmu ma wpływ na porost włosów. Co więcej, włosy nie tylko nie rosną w regularnym tempie, a nawet mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych – dodaje.
W diecie sprzyjającej dobrej kondycji włosów nie może zabraknąć produktów bogatych m.in. w cynk, żelazo, miedź, siarkę, witaminy A, E, C i B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i białko. Warto wspomnieć, że zbyt restrykcyjne diety mogą powodować osłabienie, spowolnienie wzrostu, kruszenie się oraz wypadanie włosów. Takie problemy związane są z ograniczeniem składników odżywczych potrzebnych do biochemicznych procesów odbywających się w mieszku włosowym.
Przyczyna 3: schorzenia owłosionej skóry głowy
Na tempo wzrostu włosów mogą mieć wpływ również schorzenia i choroby owłosionej skóry głowy. Może to być na przykład łupież, jedna z najbardziej popularnych keratoz. Szacuje się, że nawet do 50 proc. populacji miało problem z tym schorzeniem skóry głowy. Skóra głowy jest wtedy atakowana przez grzyby z gatunku Malassezia furfur, które wywołują stan zapalny. Osłabia on cebulki włosowe, co może powodować wypadanie włosów.
– Wiele keratoz może mieć wpływ na prawidłową proliferację komórek owłosionej skóry głowy. Często ich przebieg jest powiązany z rumieniem, świądem, stanem zapalnym, co ma negatywny wpływ na kondycję włosów. Problemów związanych z keratozami skóry głowy nie powinno się bagatelizować – ostrzega trycholożka Anna Mackojć. – Ich terapie powinny być rekomendowane przez specjalistę. Warto wspomnieć o profilaktyce, pielęgnacji skóry głowy i włosów u osób, które często zmagają się z problemami keratolicznymi skóry głowy – mówi specjalistka z Instytutu Trychologii.
Jak poprawić tempo wzrostu włosów?
Tempo wzrostu włosów jest uzależnione przede wszystkim od stanu naszego zdrowia, ale także od wielu dodatkowych czynników związanych z uwarunkowaniami zewnętrznymi. Aby powalczyć o dobry porost włosów, warto najpierw zastanowić się, na co mamy wpływ i co sami możemy zmienić. Na pewno możliwe jest pobudzenie włosów do wzrostu za pomocą bogatej w substancje odżywcze diety, regularnych peelingów skóry głowy oraz stosowania serum zawierającego peptydy biomimetyczne, proteiny czy aminokwasy, a także suplementów diety z proteoglikanami. Wskazane są także domowe, jak i gabinetowe zabiegi poprawiające kondycję skóry głowy i wzmacniające cebulki. Wszystkie te działania z pewnością będą sprzyjały porostowi włosów.
Źródło: Instytut Trychologii