Zamknij

Dlaczego w wodzie marszczy się skóra?

19.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:32

Pomarszczona skóra po kąpieli to naturalna sprawa. Jednak mało kto zastanawia się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Tymczasem naukowcy mają na ten temat ciekawą teorię. 

pomarszczone palce
fot. Shutterstock

Wydawać by się mogło, że pod wpływem wody skóra pęcznieje, przez co zmienia się jej struktura. To jednak nieprawda. W latach 30. XX w. naukowcy zauważyli, że u osób z uszkodzonymi nerwami marszczenie się skóry w wodzie nie występuje, czyli musi być ono mimowolną reakcją autonomicznego układu nerwowego organizmu. Tego samego, który kontroluje m.in. oddech, tętno i pot. Zmiana struktury skóry spowodowana jest kurczeniem się naczyń krwionośnych. 

W 2011 r. dr Mark Changizi, neurobiolog ewolucyjny w 2AI Labs w Boise w Idaho, wraz z zespołem, zasugerował, że reakcja musi mieć podłoże ewolucyjne. Naukowcy zwrócili uwagę na fakt, że charakterystyczny wzór powstający na skórze przypomina bieżnik, który w na powierzchni opony ułatwia odpływanie wody, zwiększając przyczepność.

Dwa lata później dowód na potwierdzenie tej teorii dostarczyli uczeni z Uniwersytetu w Newcastle. Zespół biologa ewolucyjnego dr. Toma Smuldersa przeprowadził badanie, w którym uczestnicy podnosili mokre i suche przedmioty, w tym kulki różnej wielkości, gładkimi palcami i palcami pomarszczonymi po wymoczeniu przez 30 minut w ciepłej wodzie. Badani szybciej podnosili mokre kulki pomarszczonymi palcami niż suchymi, ale stopień pomarszczenia skóry nie wpływał na zręczność przy przenoszeniu suchych przedmiotów. Wyniki opublikowano w Biology Letters.

– Pomarszczone palce mogły pomagać naszym przodkom w zbieraniu pokarmu z mokrej roślinności lub strumieni, wpływały także na lepszą przyczepność podczas deszczu – wyjaśnił dr Smulders.

Źródło: nature.com