Obserwuj w Google News

Dlaczego niektórzy nie mogą się opalić? Czy to objaw choroby?

3 min. czytania
Aktualizacja 25.07.2022
25.07.2022 12:55
Zareaguj Reakcja

Niektórzy z nas, choćby spędzali na słońcu długie godziny, nie są w stanie się opalić. Z czego to wynika i czy taka przypadłość jest jednym z objawów poważniejszej choroby? 

Dlaczego nie możesz się opalić? Możliwe przyczyny
fot. Shutterstock
  1. Przed opalaniem odpowiednio przygotuj skórę
  2. Jak długo możemy się opalać?
  3. Nieefektywne opalanie a zaburzenia pigmentacji skóry
  4. To, jak się opalamy, może być związane z genami

Chociaż opalanie się nie jest zdrowym nawykiem (przyczynia się do nowotworów i przyspiesza starzenie się organizmu), wiele osób lubi się opalać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń związanych ze spędzaniem czasu na słońcu i stosować środki ochronne.

– 80 proc. Polaków uważa, że opalenizna jest seksowna, że opalone osoby są bardziej atrakcyjne, wydają się też zdrowsze, szczęśliwsze – mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

O ile większość osób ma problem ze zbyt szybkim działaniem promieni słonecznych, które wywołują niebezpieczne poparzenia skóry, niektórzy w ogóle nie mogą się opalić. Dlaczego, mimo długich godzin spędzonych na plaży, nasza skóra jest blada? Czy powinniśmy skonsultować to z lekarzem?

Przed opalaniem odpowiednio przygotuj skórę

Jeżeli trudniej Ci się opalić, może to być związane z nieodpowiednią pielęgnacją. Ważne jest nawilżenie skóry oraz usunięcie martwego naskórka (najlepiej za pomocą peelingu). Przesuszona skóra odbija promienie UV, to dlatego niektóre miejsca na ciele trudniej opalić. Aby najlepiej przygotować skórę do opalania, należy przeprowadzić peeling, depilację i odpowiednio nawilżyć skórę. Warto też zadbać o skórę od środka, spożywając produkty bogate w beta-karoten, czyli składnik, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i poprawia koloryt skóry latem. Najwięcej beta-karotenu znajdziemy w marchewce, botwince, natce pietruszki, mango, morelach, brzoskwiniach.

Jak długo możemy się opalać?

Nawet jeżeli nasza skóra dobrze reaguje na promienie słoneczne, powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nie opalajmy się dłużej, niż nasza skóra wytwarza melaninę. To właśnie melanina odpowiada za opalanie. Zwykle mechanizm wytwarzania melaniny trwa tylko kilka godzin (2-3 godziny), co oznacza, że po tym czasie nie opalimy się już bardziej. Należy pamiętać, że według lekarzy bezpieczne opalanie to zaledwie kilkanaście (!) minut dziennie. To, jak długo możemy przebywać na słońcu, zależy również od fototypu naszej skóry. Pamiętajmy, by podczas opalania dać skórze chwilę odpoczynku (nie leżmy na plaży bez ruchu przez długi czas).

52bf3b0f-20f0-40d5-b1cd-95402c5c95d9
fot.

Nieefektywne opalanie a zaburzenia pigmentacji skóry

Skóra ludzka ma szeroką gamę kolorów. Osoby, które produkują więcej melaniny, będą miały ciemniejszą skórę, natomiast osoby o niższym stężeniu tego pigmentu będą miały jasną skórę. To, jak skóra reaguje na słońce, zależy właśnie od pigmentacji (osoby o ciemniejszej karnacji są mniej narażone na poparzenia słoneczne). Nieefektywne opalanie może być objawem zaburzeń pigmentacji skóry (nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny). Na skórze osoby z takimi zaburzeniami mogą tworzyć się też przebarwienia czy odbarwienia. Najczęstsze zaburzenia pigmentacji skóry, to:

  • melazma
  • plamy typu kawy z mlekiem
  • piegi.
  • plamy soczewicowate
  • przebarwienia pozapalne
  • bielactwo wrodzone (albinizm)
  • bielactwo nabyte

Jeżeli nasza skóra reaguje na promienie słoneczne w niespotykany sposób (zauważymy dziwne plamy i inne objawy), warto skonsultować się z dermatologiem.

To, jak się opalamy, może być związane z genami

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z King's College London dowodzi, że za to, jak się opalamy, mogą odpowiadać głównie nasze geny. W największym jak dotąd badaniu genetycznym dotyczącym opalania wykorzystano dane niemal 200 000 osób. Naukowcy odkryli, że niektóre geny powiązane z rakiem skóry, nie mają żadnego związku z pigmentacją. To tłumaczy, dlaczego osoby o tym samym kolorze skóry mogą różnie reagować na słońce. U jednych z nas szybko dochodzi do poparzeń, a inni po kilku godzinach na słońcu są pięknie opaleni i nie mają żadnych niepokojących dolegliwości.

Zrozumienie, dlaczego skóra każdego człowieka inaczej reaguje na promienie słoneczne, w przyszłości może ułatwić profilaktykę raka skóry.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: healtline.com, sciencedirect.com, mp.pl