Zamknij

Dlaczego moje włosy nie rosną?

Natalia Kovacs
04.09.2015 17:38

Próbujesz zapuścić włosy, ale wydaje Ci się, że te w ogóle nie rosną? Marzysz o włosach do pasa, a Twoje włosy nadal sięgają tylko za ramiona. Być może źle się nimi zajmujesz. Oto kilka powodów, przez które Twoje włosy wolno rosną.

Dlaczego moje włosy nie rosną? PORADNIK
fot. ---

Długie włosy to marzenie wielu z nas. Aby to osiągnąć musisz jedynie odpowiednio o nie zadbać.

Jak szybko rosną włosy?

To jak szybko rosną włosy zależy od kilku czynników. Jednym z nich ich stan. Im włosy są bardziej zadbane, tym szybciej powinny rosnąć. Nie zawsze jest to jednak zasada.

Włosy u każdego rosną inaczej. Nie ma zasady, według której niezależnie od wszystkiego urosną o z góry ustaloną ilość centymetrów.

Naukowcy podają różne średnie wartości o jakie włosy mogą się wydłużyć w przeciągu roku. Jedni podają, że to ok. 12 cm, inni, że aż 20 cm.

Jak często chodzić do fryzjera?

Co najmniej raz na 6-8 tygodni powinnaś udać się do fryzjera, aby podciąć końcówki. Chociaż obcinanie włosów zdaje się być niedorzeczne, to ma jednak sens. Podcięcie włosów nie sprawi, że Twoje włosy zaczną rosnąć szybciej. Chodzi o to, że rozdwojone i wysuszone końcówki się wykruszają, sprawiając, że włosy tracą długość. Pozbywając się ich, pozbywasz się problemu.

Jak dbać o swoje włosy?

Aby zapobiec wykruszaniu się włosów, po prostu o nie zadbaj. Używaj odżywek, które temu zapobiegną i nie dopuszczą do tego, aby końcówki były rozdwojone. Pamiętaj jednak, że odżywki działają najlepiej wtedy, kiedy nie masz jeszcze bardzo zniszczonych końcówek. Sklejenie już rozdwojonych włosów jest niemal niemożliwe.

Ogranicz też użycie chemicznych produktów, np. farby do włosów. Najlepiej jeśli Twoje włosy będą naturalne, ale jeśli zaczęłaś już koloryzację, postaraj się nakładać farbę tylko na odrosty. W ten sposób uchronisz końcówki przed dodatkowymi zniszczeniami.

Upewnij się również, że stosujesz odpowiednie produkty – szampony i odżywki. Istotne jest dostosowanie ich do rodzaju włosów. Dokładnie czytaj etykietki i wybierz najlepszy.

Najlepsza odżywka do włosów to…

Również dieta ma duży wpływ na to, jak szybko rosną Twoje włosy. Aby były silne i zdrowe, powinnaś spożywać produkty bogate w białko – jajka, drób, wołowinę, fasolę, jogurt grecki czy soję. Ważnym składnikiem, którego może brakować w Twoim organizmie są również kwasy omega-3, zawarte w rybach i orzechach.

Pamiętaj też o tym, aby pić dużo wody – dzięki temu Twój organizm będzie odpowiednio nawodniony, a co za tym idzie włosy będą nawilżone.

DNA może być przeciwko Tobie

Jeśli spełniasz wszystkie powyższe warunki, a Twoje włosy nadal nie chcą rosną może się okazać, że jest to zdeterminowane Twoim DNA. Niektórzy naukowcy twierdzą, że w kodzie genetycznym zapisana jest informacja o tym jak długi może być Twój włos. Co więcej, włosy rosną zgodnie z pewnymi cyklami. Włos rośnie przez jakiś czas, obumiera, a następnie jest wypychany przez nowy włos. Jeśli Twoje włosy wypadają zanim osiągną wymarzoną przez Ciebie długość, możliwe, że okres porostu Twoich włosów jest krótszy lub długość, którą może osiągnąć jest mniejsza.