,

Kosmetyki. Kiedy trzeba je wyrzucić, a kiedy można jeszcze używać?

Aleksandra Supryn
13.10.2015 12:40

Wydaje Ci się, że niezaschnięty tusz do rzęs, który masz od 7 miesięcy nadal jest dobry do użytku? Albo, że krem z filtrem, który stoi w łazience od 2 lat ochroni Cię przed słońcem? Niestety nie. Sprawdź, jak długo można używać kosmetyków.

Data ważności kosmetyków. Czy wiesz jak długo ważne są kosmetyki?

Termin przydatności kosmetyków jest dla każdego różny i zazwyczaj zależny od jego konsystencji. Po pewnym czasie w produktach kosmetycznych wzrasta liczba bakterii i zanieczyszczeń, które mogą powodować podrażnienia, zanieczyszczenia czy nawet stany zapalne. Co więcej, zachodzą w nich również pewne procesy chemiczne, które mogą być szkodliwe dla naszej skóry.

Tusz do rzęs

Maskary można używać przez 3-4 miesiące od otworzenia opakowania.

Dermatolodzy mówią, że wilgotna konsystencja tuszu do rzęs to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Używając go zbyt długo narażamy się na infekcje oczu. Poza tym czteromiesięczny kosmetyk nie daje już zadowalających efektów ‒ w tuszu są grudki, a rzęsy są posklejane i nieestetyczne.

Nigdy nie próbuj też dolewać wody ani innych płynów do lekko zaschniętej maskary ‒ to dodatkowo przyspieszy rozwijanie się bakterii i zwiększy ryzyko infekcji.

Płynny lub żelowy eyeliner

Eyeliner należy wyrzucić po 3-4 miesiącach od otworzenia.

W przypadku płynnych i żelowych produktów do oczu zachodzące procesy są takie samie jak w tuszach do rzęs. Bakterie rozwijają się szybko, a ryzyko infekcji jest wysokie.

Podkład do twarzy i korektor

Podkładów oraz korektorów można używać przez 6-12 miesięcy.

Podkładów w pojemnikach z pompką można używać nawet przez rok, ponieważ dostęp zanieczyszczeń i bakterii jest utrudniony. Zwłaszcza, gdy wyciskamy kosmetyk na rękę lub aplikator. Mimo to po pewnym czasie konsystencja podkładu może się zmienić ‒ produkt zacznie się rozwarstwiać, przez co nakładanie go będzie trudne, a wygląd cery niezadowalający.

Pamiętajmy, że data ważności podkładów, które mają mniej hermetyczne opakowania jest krótsza.

Jeśli chodzi o korektory to okres ich przydatność zależy od opakowania. Jeśli używamy korektora, którego opakowanie przypomina konstrukcję tuszu do rzęs ‒ należy wyrzucić go wcześniej. Jednak gdy dostęp bakterii jest utrudniony lub można zdezynfekować końcówkę, możesz używać go nawet przez rok.

Kremy z filtrem UV

Kremów z filtrem można używać od 6-12 miesięcy.

Po otwarciu kremu woda, która znajduje się w produkcie zaczyna parować, a formuła kremu przestaje być stała. Przez to składniki, które chronią nas przed promieniami UV nie są rozprowadzane po skórze równomiernie, a więc produkt przestaje być efektywny.

Konturówki do oczu lub ust

Produktów do konturowania oczu i ust można używać przez 1 rok od otwarcia.

Ołówków do makijażu można stosować dość długo dlatego, że da się je zatemperować. Usuwasz w ten sposób końcówkę, która może być zanieczyszczona. Pamiętaj jednak, żeby robić to czystą temperówką ‒ przed ostrzeniem przetrzyj ją środkiem dezynfekującym.

Produkty do włosów

Wszystkich produktów do włosów ‒ szamponów, odżywek, produktów do stylizacji ‒ można używać przez 1 rok.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie je zamykać. Unikniesz dzięki temu przedostawania się do nich powietrza i wody, które niszczą ich strukturę. Zasada jednego roku nie dotyczy lakieru do włosów, dzięki hermetycznej puszcze można stosować je dłużej.

Lakier do paznokci

Lakieru do paznokci można używać przez 1-2 lata od otworzenia opakowania.

Przeterminowany lakier robi się grudkowaty i rozwarstwia się, więc pomalowanie paznokci jest niemal niemożliwe. Warto również wiedzieć, że lakierów nie należy przechowywać w łazience ‒ wilgoć i ciepło źle wpływają na ich konsystencję.

Produkty w kamieniu ‒ cienie do powiek, pudry, róże, bronzery

Kosmetyków, które mają trwałą, suchą konsystencję można używać nawet przez 2 lata.

Rozwój bakterii jest w nich znikomy ze względu na brak wody. Pamiętaj jednak, żeby podczas nakładania ich na twarz zawsze używać czystych pędzli lub innych aplikatorów.

Pomadka lub błyszczyk

Szminki nie powinnaś używać dłużej niż 2 lata, błyszczyku ‒ dłużej niż rok.

Ponownie ma to związek z wilgotnością oraz rozwojem bakterii. Produkty do ust, które zawierają dużo wody powinno się wyrzucać wcześniej. Jeśli chodzi o pomadki to można je dezynfekować i w ten sposób usunąć zanieczyszczenia i bakterie. Poza tym zarówno szminki, jak i błyszczyki po pewnym czasie wysychają i przestają dobrze wyglądać na ustach.

Balsam do ciała

Balsam do ciała należy wyrzucić po 2 latach.

Pomimo że czasem na pierwszy rzut oka nie widać żadnych zmian to specjaliści mówią, że zachodzą w nich procesy, które mogą mieć niepożądany wpływ na nasz organizm.

Perfumy

Perfum można używać nawet przez 8-10 lat.

Jeśli będziemy je odpowiednio przechowywać ‒ chronić przed wilgocią, ciepłem i promieniami słonecznymi ‒ nie powinny się zepsuć. Jeśli zauważymy jednak, że zapach lub kolor perfum się zmieniły, powinniśmy je wyrzucić. 

___

ZdrowoBardzo / AS