Zamknij

Czy można osiwieć ze stresu? Syndrom Marii Antoniny

11.10.2021
Aktualizacja: 11.10.2021 11:15

Siwienie włosów to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Zdarza się jednak, że siwe włosy pojawiają się nagle – tak jak w przypadku Marii Antoniny, która, według legendy, osiwiała w jedną noc. Dlaczego siwiejemy ze stresu?

Czy można osiwieć ze stresu? Syndrom Marii Antoniny
fot. Shutterstock
  1. Przedwczesne siwienie: możliwe przyczyny
  2. Syndrom Marii Antoniny: czy stres naprawdę powoduje siwienie?
  3. Czy można zahamować siwienie włosów?

Pierwsze siwe włosy mogą  pojawiać się już około 30 roku życia. Największy wpływ na to kiedy nasze kosmyki staną się siwe, mają czynniki genetyczne. Siwienie to długotrwały proces, który może trwać nawet kilka lat. Pojedyncze siwe kosmyki szybciej pojawiają się u osób z ciemnymi włosami, jednak całkowitą siwiznę osiągają szybciej osoby o jasnym pigmencie włosów. Za kolor naszych włosów odpowiadają melanocyty, które wytwarzają melaninę. Z wiekiem aktywność melanocytów spada, co powoduje siwienie.

U niektórych ludzi siwienie przebiega bardzo szybko, co może być związane ze stanem chorobowym.

Przedwczesne siwienie: możliwe przyczyny

O ile nie możemy zapobiec uwarunkowaniom genetycznym, niektóre nasze nawyki mają wpływ na to kiedy zaczynamy siwieć. Dla naszych włosów szczególnie szkodliwe jest palenie papierosów i spożywanie alkoholu, który wypłukuje witaminy i minerały. Niektóre farby do włosów mogą pozbawiać kosmyki naturalnego pigmentu, dlatego warto farbować włosy u fryzjera.

Jednak nie  tylko czynniki genetyczne i styl życia mają wpływ na tempo siwienia. Kolor naszych włosów może być związany z ogólnym stanem organizmu. Istnieją schorzenia powodujące przedwczesne siwienie, na przykład:

Syndrom Marii Antoniny: czy stres naprawdę powoduje siwienie?

Czy można osiwieć ze stresu? Może do tego prowadzić przeżywanie bardzo silnych emocji wywołanych traumą. Gwałtowne osiwienie z powodu stresu jest nazywane syndromem Marii Antoniny. Legenda głosi, że królowa podczas pojmania w czasie rewolucji francuskiej osiwiała w jedną noc. Choć wydaje się to niemożliwe, stres może bardzo przyśpieszyć proces siwienia włosów.  Stres oksydacyjny powoduje zachwianie równowagi między ilością antyoksydantów i wolnych rodników tlenowych w organizmie. Nadmiar wolnych rodników aktywuje proces starzenia.
Niestety, naukowcy cały czas szukają dokładnego związku między stresem a nagłym siwieniem. Zjawisko nagłego siwienia postanowili zbadać naukowcy z Harvardu i Uniwersytetu w Sao Paulo. Wnioski z ich analizy zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”. Badanie przeprowadzone na myszach, które pod wpływem silnego stresu zmieniały kolor futra na szary, dowodzi, że nagłe siwienie związane jest z komórkami macierzystymi.

Silny stres powodował uwalnianie się kortyzolu i uruchomienie mechanizmu walki lub ucieczki. To właśnie wtedy doszło do uszkodzenia komórek macierzystych u myszy. Czy stres podobnie działa na ludzi? Badanie wykazało, że na powierzchni melanocytów wytwarzających barwnik znajdują się receptory β2-adrenergiczne, które reagują na adrenalnę.  Utrata receptora mogłaby zapobiec nadmiernemu siwieniu, które jest konsekwencją silnego stresu.

Naukowcy nadal szukają odpowiedzi na pytanie, czy mechanizm leżący u podstaw wyczerpania melanocytów w odpowiedzi na stres jest taki sam jak ten, który powoduje siwienie wynikające z procesów starzenia. Jeśli tak jest, w przyszłości możliwe będzie zapobieganie siwieniu związanemu ze stresem.

Czy można zahamować siwienie włosów?

Jeśli chcemy zapobiec przedwczesnemu siwieniu włosów, warto pamiętać o kilku zdrowych nawykach. Nasz organizm „nie lubi” używek, które przyśpieszają starzenie. Do siwienia przyczyniają się również zaburzenia odżywiania. Szczególnie niebezpieczne jest niedożywienie, czyli niedobór najważniejszych substancji w organizmie. Włosy należy chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Spowolnić postępujące siwienie mogą także specjalistyczne szampony dostępne w aptekach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: womenshealth.com.au, allecco.pl, pharmaceris.com