Obserwuj w Google News

Często prostujesz włosy? Naukowcy nie mają dobrych wieści

2 min. czytania
24.10.2022 11:10
Zareaguj Reakcja

Prostowanie włosów może poprawić humor, ale i zrujnować zdrowie - ostrzegają naukowcy. I prezentują wyniki badań, z których wynika, że popularny zabieg kosmetyczny przyczynia się do podwojenia ryzyka rozwoju raka macicy.

Prostowanie włosów
fot. Parilov/Shutterstock

Produkty do pielęgnacji włosów mogą zawierać toksyczne chemikalia, które przyczyniają się do powstawania zaburzeń hormonalnych - wynika z wcześniejszych badań. Wykazano już związek pomiędzy stosowaniem produktów do pielęgnacji włosów a wzrostem ryzyka złośliwych nowotworów hormonozależnych - raka piersi i raka jajnika. Teraz okazuje się, że zwiększone ryzyko dotyczy także raka macicy.

Prostowanie włosów - wpływ na zdrowie

Naukowcy z National Institutes of Health (NIH) sprawdzili związek pomiędzy występowaniem raka macicy a produktami do pielęgnacji włosów. W badaniu wzięło udział blisko 34 tys. kobiet w wieku 35-74 lata. Uczestniczki zgłaszały samodzielne stosowanie produktów do pielęgnacji włosów w ciągu 12 miesięcy, w tym farb, produktów do prostowania włosów i produktów do trwałej ondulacji.

W trakcie 10 lat obserwacji zdiagnozowano 378 przypadków raka macicy. Częste stosowanie produktów do prostowania włosów (ponad cztery razy w roku) wiązało z dwukrotnie większym rykiem rozwoju raka. Stosowanie innych produktów do pielęgnacji włosów nie podwyższało ryzyka.

"Wyniki te są pierwszymi epidemiologicznymi dowodami na związek pomiędzy stosowaniem produktów do prostowania a rakiem macicy. Uzasadnione są dalsze badania, aby powtórzyć nasze odkrycia w innych środowiskach i zidentyfikować substancje chemiczne, które napędzają obserwowany związek" - napisali badacze we wnioskach, opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute".

Źródło: Use of Straighteners and Other Hair Products and Incident Uterine Cancer Che-Jung Chang, PhD, Katie M O’Brien, PhD, Alexander P Keil, PhD, Symielle A Gaston, PhD, Chandra L Jackson, PhD, Dale P Sandler, PhD, Alexandra J White, PhD, MSPH, Journal of the National Cancer Institute