Zamknij

Cienie pod oczami: jak się ich pozbyć? Metody domowe i gabinetowe

27.06.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 04:31

Cienie pod oczami to bardzo powszechny, uciążliwy problem. Lekkie zacienie można zwykle ukryć pod warstwą makijażu, natomiast duże cienie są problemem estetycznym, bo powodują, że twarz wygląda niezdrowo. Są również często przyczyną kompleksów. Czemu powstają cienie? Jak można im zapobiegać? Jak się ich pozbyć? Opowiada Karolina Martin, kosmetolog SC Beauty Clinic.

Cienie pod oczami
fot. Shutterstock

Cienie pod oczami to powszechny problem. Są bardziej widoczne na jasnej skórze, choć doskwierają w każdej szerokości geograficznej. Istnieje wiele powodów, dla których cienie pod oczami są mniej lub bardziej widoczne. Oprócz nieodpowiedniego trybu życia i braku snu dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także choroby. 

Skóra pod oczami jest wyjątkowo wrażliwa, łatwo rozciąga się, wysusza, ulega podrażnieniom. Sińce pod oczami, obrzęki lub zmarszczki powstają w tym miejscu niezwykle często. Sprzyja temu brak gruczołów łojowych i mała ilość komórek tłuszczowych. Skłonność do zastojów limfatycznych i słabe krążenie krwi to kolejne cechy charakterystyczne tej okolicy.

Cienie pod oczami: przyczyny

Jest wiele przyczyn cieni pod oczami. W wielu przypadkach zacienie pojawia się z powodu przemęczenia, niewyspania i w takich przypadkach wystarczy zwykle porządnie się wyspać, odpocząć, zadbać o skórę twarzy i nawilżenie wrażliwego rejonu pod oczami.

Niestety, na powstawanie cieni pod oczami ogromny wpływ ma to, jak żyjemy, czyli tzw. higiena życia. Czynniki, takie jak stres, papierosy, alkohol czy nadmierna ekspozycja na słońce pogarszają jakość skóry i sprzyjają powstawaniu cieni. Dlatego, aby ograniczyć zasinienie pod oczami, warto zdrowo się odżywiać, zadbać o siebie pod każdym względem, ćwiczyć, dobrze spać i unikać stresu.

Cienie pod oczami bywają również ,,genetyczne''. Głęboko osadzone oczy są związane z mniejszą powierzchnią barwnika w skórze, w związku z czym zmiany są bardziej zauważalne. Często jest to efektem większej widoczności naczyń krwionośnych spod cienkiej skóry, również w następstwie procesu starzenia się. Czasem przybierają one postać nieestetycznych „sińców”, co wpływa niekorzystnie na wygląd twarzy.

Cienie pod oczami mogą być również objawem choroby. Zasinienie pod oczami utrzymujące się przez długi czas może być konsekwencją niedoczynności tarczycy, atopowego zapalenia skóry, odwodnienia lub nieprawidłowego odżywiania, a także alergii błony śluzowej nosa lub zapalenia spojówek. Głębokie cienie mogą również świadczyć o anemii, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, niedożywieniu, a nawet wyniszczeniu organizmu w przebiegu ciężkich chorób (np. chorobie nowotworowej).

Cienie pod oczami: domowe sposoby

O okolicę oczu warto dbać zawsze, na każdym etapie życia, ale wysiłki warto zwiększyć szczególnie w wieku dojrzałym, ponieważ cienie pod oczami powstają w efekcie starzenia się skóry. 

Niezwykle istotna jest też pielęgnacja skóry wokół oczu. Ważne, by o skórę pod oczami dbać wyłącznie z pomocą odpowiednich kosmetyków, pamiętając o ich właściwej aplikacji. Kremy pielęgnacyjne do skóry wokół oczu stosuje się osobno, w ten sposób można uniknąć podrażnień i zadziałać odpowiednio w danym obszarze. Dzięki lekkiej konsystencji możliwie jest ich lepsze wchłanianie. Kremy należy aplikować delikatnie, wklepując opuszkami palców, raczej na zasadzie masażu, a nie smarowania.

Do pielęgnacji okolic oczu należy używać kremów nawilżających, rozjaśniających skórę i stymulujących syntezę kolagenu poprzez dostarczanie jej substancji odżywiających. Dodatkową korzyścią regularnego stosowania kremów pod oczy jest usprawnienie cyrkulacji limfy, a także zmniejszenie obrzęków i cieni w tej okolicy.

Popularną i skuteczną metodą radzenia sobie z cieniami jest przykładanie płatków kolagenowych pod oczy, które delikatnie obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym ich widoczność. Przyjemną codzienną czynnością jest również korzystanie z jadeitowego rollera do twarzy, który działa silnie odprężająco, redukuje drobne zmarszczki, usprawniając przy tym przepływ limfy, dotleniając skórę i usuwając opuchnięcia. Jego regularne stosowanie jest pomocne przy zmniejszaniu cieni pod oczami.

Nie wolno również zapominać o nawadnianiu organizmu. Skóra odwodniona jest sucha, szara, matowa i źle się prezentuje. Natomiast skóra nawilżona jest naprężona i wygląda zdrowo. 

ZOBACZ: Domowe sposoby na cienie pod oczami 

Cienie pod oczami: zabiegi profesjonalne

Zabiegiem, który pozwala na ograniczenie cieni pod oczami jest karboksyterapia. Zabieg ten polega na wprowadzaniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla za pomocą niewielkiej igły. Rozchodząc się po komórkach tkanek, gaz poprawia ukrwienie i odżywienie skóry. W rezultacie dochodzi do stymulacji procesu gojenia się i wytwarzania kolagenu. Skóra wokół oczu ujędrnia się i staje bardziej elastyczna. Przywracane jest mikrokrążenie, zwiększa się też przepływ krwi, składników odżywczych oraz tlenu, wpływając na redukcję cieni pod oczami. Zabieg wykonuje się w seriach, zwykle po 10 lub więcej zabiegów. Jednak rezultaty zaczynają być widoczne już po 5 zabiegach.

Innym zabiegiem stosowanym w celu usunięcia cieni pod oczami jest mezoterapia igłowa, w trakcie której podskórnie, za pomocą cieniutkiej igły wprowadza się preparat z witaminami, aminokwasami, peptydami i kwasem hialuronowym. To technika niewielkich mikronakłuć, wykonywanych wokół oczu. Ampułka może działać skutecznie, bo trafia wprost w miejsce tego wymagające. Dobry efekt można uzyskać już po 3-5 zabiegach. 

Cienie niwelują również zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe. Za pomocą cienkiej igły, podobnie, jak w przypadku mezoterapii igłowej, śródskórnie podaje się osocze. Po wykonanym zabiegu skóra staje się jędrniejsza i bardziej ukrwiona. Staje się również grubsza, przestaje być przezroczysta, a cienie pod oczami zaczynają znikać. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Informacje wykorzystane w artykule pochodzą od ekspertów z SC Beauty Clinic, kliniki kosmetologii, która realizuje holistyczne podejście do zabiegów i pokazuje możliwości pełnego wykorzystania potencjału metod zabiegowych. Klinika kreuje nowe trendy „slow beauty” i kosmetologii personalizowanej.