Obserwuj w Google News

Chlor i słona woda morska niszczą włosy. Jak je chronić podczas kąpieli?

3 min. czytania
Aktualizacja 21.07.2022
21.07.2022 16:24
Zareaguj Reakcja

Wakacyjne kąpiele w słonej wodzie w morzu i chlorowanej w basenie mogą nie tylko osłabiać, ale nawet niszczyć włosy. Jeśli nie będziemy ich chronić podczas urlopu, przywrócenie ich do zdrowia może potrwać długo. Dlaczego kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie szkodzą włosom i jak je skutecznie chronić, wyjaśnia trycholożka i biotechnolożka Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Jak chronić włosy przed chlorem i wodą morską?
fot. Schutterstock
  1. Jak słona woda wpływa na kondycję włosów?
  2. Jak chronić włosy przed słoną morską wodą?
  3. W jaki sposób chlorowana woda oddziałuje na włosy?
  4. Jak chronić włosy przed chlorem w basenie?

Wakacyjna beztroska sprawia, że kąpiąc się w morzu czy basenie niezbyt przejmujemy się tym, jakie skutki dla włosów może przynieść chlor czy sól zawarte w wodzie. Warto pamiętać, że włosy należy chronić nie tylko przed promieniowaniem UV (podobnie jak skórę), ale także przed niekorzystnym wpływem składników zawartych w wodzie, do której wchodzimy. Zobacz, co jest najważniejsze.

Jak słona woda wpływa na kondycję włosów?

Pod wpływem wody morskiej, nawet jeśli ma ona niewielkie stężenie soli, włosy tracą swoją naturalną wilgoć. Jeśli regularnie są narażane na kontakt z wodą morską, mogą stać się matowe i stracić swój naturalny połysk.

– Sól ma właściwości higroskopijne co oznacza, że wchłania wilgoć. Sól występująca w wodzie morskiej będzie więc pozbawiać włosy wilgoci i powodować ich przesuszenie oraz łamliwość. W przypadku włosów rozjaśnianych lub farbowanych, które mogą posiadać w wyniku koloryzacji uszkodzenia chemiczne, kąpiele w słonej wodzie będą je także mocniej uwrażliwiać na czynniki zewnętrzne, na przykład na wiatr czy promieniowanie UV – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka.

Jak chronić włosy przed słoną morską wodą?

Włosy należy chronić przed destrukcyjnym wpływem soli zawartej w morskiej wodzie stosując szampony nawilżające i odżywki. Warto szukać w nich składników, które będą nawilżały i regenerowały włosy poddawane kontaktowi z wodą morską.

– Nie zapominajmy o ochronie włosów zarówno przed słońcem, jak i słoną wodą, stosując preparaty ochronne i dobre nawyki. Przed wejściem do morza czy basenu z chlorowaną wodą warto spłukać włosy zimną wodą pod natryskiem, dzięki czemu będą one mniej podatne na oddziaływanie słonej i chlorowanej wody w trakcie pływania. Po każdej kąpieli należy również spłukać włosy letnią, słodką wodą – zaleca specjalistka z Instytutu Trychologii.

W jaki sposób chlorowana woda oddziałuje na włosy?

W trakcie korzystania z basenu podczas urlopu włosy narażone są na regularny kontakt z chlorowaną wodą. Żeby utrzymać baseny w czystości, właściciele ośrodków wypoczynkowych dodają chlor do wody, który zamienia się wówczas w kwas podchlorawy. Pomaga to zapobiegać pojawieniu się w wodzie drobnoustrojów (bakterii i grzybów). Często oprócz chloru do wody dodaje się także miedź, która przeciwdziała tworzeniu się w basenie glonów.

 – Niestety, kąpiele w chlorowanej, basenowej wodzie także nie są korzystne dla kondycji włosów, ponieważ chlor pozbawia skórę głowy naturalnego ochronnego biofilmu. Sprawia także, że po dłuższym kontakcie z chlorowaną wodą, szczególnie jeśli nie zadbamy o prawidłową ochronę włosów, będą one szorstkie i matowe – wyjaśnia trycholożka. I dodaje: – Chlor reaguje z melaniną, więc włosy naturalne tracą połysk, a farbowane szybciej blakną, bo pigmenty stają się mniej intensywne. Tak niszczone włosy mogą zacząć się rozdwajać i łamać. Zdarza się również, że pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą jasne włosy nabierają zielonego koloru. Jest to reakcja na miedź zawartą w wodzie – wyjaśnia Anna Mackojć.

Jak chronić włosy przed chlorem w basenie?

Ochrona włosów przed negatywnymi skutkami chlorowanej wody to przede wszystkim odpowiednia ich pielęgnacja po kontakcie z chlorowaną wodą, ale też stosowanie masek na łodygi włosów przed i między kąpielami. Kluczowym i podstawowym zabiegiem jest spłukanie włosów zaraz po wyjściu z basenu, aby pozbyć się chloru. Jeśli nie ma możliwości, aby skorzystać z prysznica, alternatywą jest spłukanie włosów wodą z butelki. Włosy warto też zmoczyć przed wejściem do basenu, bo wtedy wchłoną zdecydowanie mniej chlorowanej wody.

Niestety, zdarza się też, że po kontakcie z chlorowaną wodą pojawiają się podrażnienia i reakcje alergiczne na skórze. Przy korzystaniu z odkrytych basenów na słońcu rekomenduje się stosowanie mgiełek lub odżywek bez spłukiwania z filtrami UV. Należy zabezpieczać zarówno włókna włosów, jak i skórę głowy.

Źródło: Instytut Trychologii