Zamknij

Ból włosów i skóry głowy: przyczyny. Czy włosy mogą boleć?

12.11.2021
Aktualizacja: 12.11.2021 12:50

Czujesz ból włosów i skóry głowy podczas czesania, mycia lub nawet delikatnego dotyku? To może być trichodynia. Ten specyficzny ''ból włosów'' może mieć różne podłoże — od stanów chorobowych skóry, po zaburzenia psychiczne. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny ''bólu włosów''.

Ból włosów
fot. Shutterstock
  1. Ból włosów: przyczyny. Skąd się bierze trichodynia?
  2. Ból włosów: leczenie. Co stosować na trichodynię?

Trichodynia określana jest jako ''ból włosów'' lub ''ból cebulek włosów''. Ból ten występuje podczas dotyku, ale może utrzymywać się przez cały czas. Jest zwykle odczuwany silniej na czubku głowy, niż po bokach.

Ból bywa tak silny, że niektórzy mają problem z czesaniem i myciem włosów, nie są też w stanie wiązać ich gumką. 

Oprócz bólu włosów trichodynii może towarzyszyć swędzenie i łuszczenie się skóry głowy, przetłuszczanie się włosów ich nadmierne wypadanie.

Ból włosów: przyczyny. Skąd się bierze trichodynia?

Mechanizmy leżące u podstaw bólu nie zostały do końca poznane. Uważa się, że przyczyna trichodynii jest wieloczynnikowa. Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest zwiększona ekspresja neuropeptydu P, czyli peptydu neuronalnego związanego ze stresem i z wieloma innymi schorzeniami. Na rozwój trichodynii mają też wpływ zaburzenia psychiczne, niedobory żywieniowe, zapalenie mieszków włosowych i inne choroby skóry głowy.

Dlaczego ''bolą włosy''? Przyczyn może być wiele. Najczęściej jest to nieodpowiednia stylizacja włosów — zbyt wysoko, zbyt ciasno i zbyt długo upięte włosy.

Przyczyną ''bólu włosów'' może być także:

Warto również wiedzieć, że trichodynni sprzyjają także silne emocje i życie w stresie, bo powodują wzmożone napięcie mięśniowe. Trichodynia często współistnieje z bezsennością, chorobą lękową, depresją.

Ból włosów: leczenie. Co stosować na trichodynię?

Aby skutecznie leczyć trichodynię, konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Gdy pojawi się ból włosów, warto zgłosić się do specjalisty — dermatologa lub trychologa. Ekspert musi obejrzeć głowę, zanim ustali metodę leczenia. 

Zwykle konieczne jest wykonanie trichoskopii, czyli badania skóry za pomocą specjalnego mikroskopu. 

Leczenie uzależnione jest od przyczyny trichodynii. Lekarz może przepisać leki uśmierzające ból i świąd, może też zaordynować specjalistyczne leczenie stanu zapalnego lub innych chorób skóry głowy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: polskieradio.pl; centrumzdrowegowlosa.pl