Zamknij

Blizny to zmora wielu osób. Jak się ich pozbyć?

30.12.2020
Aktualizacja: 30.12.2020 13:28

Blizny powstają po urazach lub operacjach i uprzykrzają życie wielu osób. Jak zapobiegać ich powstawaniu i jak się pozbyć niechcianych defektów skórnych, gdy już się pojawią? Sprawdź!

lekarz oglądający bliznę
fot. Shutterstock

Blizny szpecące ciało to zmora wielu ludzi. Pojawiają się wskutek urazów związanych z przecięciem skóry, a także zabiegów chirurgicznych. Białe, widoczne z daleka zrosty nie muszą jednak być powodem do wstydu. Zobacz, jak zapobiegać ich powstawaniu oraz jak zmniejszyć te już istniejące!

Blizny – co to jest?

Blizną nazywa się taką zmianę skórną, która powstaje wskutek uszkodzenia skóry właściwej. Taki ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Blizny zwykle są wypukłe, w kolorze innym niż skóra (najczęściej są białe, ale bywają także różowe i zaczerwienione), często twarde. Można wyróżnić dwa typy blizn:

- bliznowiec (to blizna o charakterze przerostowym) – mówi się o niej wtedy, gdy występuje stosunek nadmiaru tkanki włóknistej wobec tej zniszczonej

- blizna zanikowa – tworzy w skórze charakterystyczne zagłębienie.

Dlaczego blizny w ogóle powstają?

Przerwanie ciągłości naskórka kończy się zazwyczaj na kilku dniach dolegliwości bólowych, krwawieniu i strupku, po którego odpadnięciu zwykle nie ma śladu. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia głębszego, na poziomie skóry właściwej, nie jest ona w stanie zregenerować się tak, jak naskórek, którego naturalnym cyklem jest złuszczanie się i zastępowanie nowym. Blizna jest jednocześnie zupełnie naturalnym procesem zasklepiania się rany i gojenia skóry.

Blizny - jak zapobiegać

Nie każda blizna wygląda tak samo – jedne są płytkie i niewielkie, a także w kolorze zbliżonym do skóry, inne zaś tworzą wypukłe zrosty i są bardzo widoczne. Na to, w jaki sposób blizna będzie wyglądać, ma wpływ przede wszystkim rodzaj i miejsce urazu – inny będzie „efekt” po pogryzieniu przez zwierzę, oparzeniu, odcięciu kawałka skóry czy zabiegu chirurgicznym. Blizny mają także inny kolor niż reszta skóry, ponieważ w tkance włóknistej nie ma pigmentu. Jak zapobiec utrwaleniu się blizny? Im wcześniej zaczniesz działać, tym większe szanse na zminimalizowanie wątpliwej ozdoby. Trzeba jednak poczekać, aż rana zagoi się całkowicie. Najskuteczniejsze metody zapobiegania powstawaniu blizn to:

  • unikanie rozciągania i napinania skóry w okolicach zranienia – zakłócanie procesu gojenia rany może spowodować rozszerzanie się blizny,
  • niezrywanie strupków na gojącej się ranie,
  • rozmasowywanie blizny i smarowanie specjalnymi maściami na blizny lub maściami cebulowymi,
  • przy skłonnościach do powstawania bliznowców, warto zagojone miejsce zranienia leczyć terapią uciskową, zabezpieczać plastrami silikonowymi, a w przypadku, gdy są bardzo przerośnięte – ostrzykiwać sterydami.

Dobre efekty przynosi także regularne masowanie świeżej blizny kolistymi ruchami.

Blizny - jak się pozbyć

Całkowite uniknięcie powstania blizny w niektórych przypadkach nie jest możliwe. Zależy to od miejsca urazu, sposobu jego powstania (równe cięcie, rana szarpana, oparzenie), a także indywidualnych skłonności do powstawania bliznowców. Najlepsze efekty przynosi praca nad świeżą blizną (przy całkowicie zagojonej ranie!), jednak stare zrosty można rozjaśnić i zmiękczyć. Dobre efekty daje:

  • masowanie blizn, najlepiej z użyciem żelu silikonowego,
  • naświetlanie laserem,
  • codzienne stosowanie plastrów silikonowych,
  • krioterapia – to kontrolowane niszczenie tkanek poprzez ich wymrażanie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!