,

5 wskazań do masażu twarzy. Kiedy warto iść na masaż twarzy?

13.03.2023
Aktualizacja: 13.03.2023 14:19

Masaż jest stosowany w leczeniu schorzeń i chorób dotykających mięśnie twarzy, ale sprawdza się również w opóźnianiu procesów związanych ze starzeniem się skóry, może być nawet alternatywą dla zabiegów medycyny estetycznej dla osób, które nie chcą poddawać się bardziej inwazyjnym sposobom poprawy wyglądu. W jakich sytuacjach warto poddać się masażowi twarzy?

Masaż twarzy - 5 ważnych wskazań
fot. Shutterstock
  1. Po pierwsze: zniwelowanie zmarszczek mimicznych
  2. Po drugie: naturalna regeneracja skóry i dotlenienie jej
  3. Po trzecie: pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny w skórze
  4. Po czwarte: naturalna poprawa owalu twarzy czy opadających powiek
  5. Po piąte: eliminacja napięć z okolic twarzy i redukcja stresu

Pojawiające się na twarzy wraz z upływem czasu zmarszczki są efektem zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie i w strukturze skóry. Proces starzenia przebiega w różnym tempie u każdej osoby, a wpływ ma na to wiele czynników, powiązanych zarówno z indywidualną kondycją organizmu, z wiekiem, ale również z uwarunkowaniami genetycznymi czy zewnętrznymi, jak choćby środowisko, styl życia czy stosowana dieta. Możemy jednak naturalnie stymulować skórę do regeneracji, poprawić jej kondycję i wzmocnić mięśnie korzystając z liftingujących masaży twarzy.

Odpowiednio wykonywany masaż twarzy może doprowadzić do bardzo naturalnego efektu odmłodzenia przez zmniejszenie oznak starzenia się skóry – mówi Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.– Dzięki wiedzy azjatyckich mistrzów masażu i własnym autorskim doświadczeniom związanym z intensywnym masażem japońskim można uzyskać bardzo dobre rezultaty, na przykład w postaci poprawy konturu twarzy, podniesienia policzków, zmniejszenia opuchlizny, ujędrnienia i zdrowszego wyglądu skóry – wyjaśnia ekspert. Oto 5 ważnych wskazań do zastosowania masażu twarzy.

Po pierwsze: zniwelowanie zmarszczek mimicznych

Intensywny masaż tkanek głębokich w trakcie masażu liftingującego pozwala zniwelować napięcie mięśniowe, a w efekcie przy regularnych sesjach wygładzić drobne zmarszczki. Masaż twarzy może działać jak naturalny lifting twarzy, w którym zamiast preparatów medycznych wykorzystuje się znajomość anatomii i umiejętność oddziaływania dłońmi na różnych poziomach warstw skóry i mięśni.

Po drugie: naturalna regeneracja skóry i dotlenienie jej

Skóra wraz z wiekiem traci nie tylko jędrność, ale także naturalne zdolności regeneracyjne i blask. Promienna cera jest oznaką zdrowia i młodego wyglądu. Odpowiednio i regularnie wykonywany masaż może poprawić odżywienie skóry i jej kondycję, ponieważ intensywne ruchy w trakcie masażu sprzyjają stymulacji skóry twarzy. Masaż liftingujący wykonywany przez specjalistę, pozwala przywrócić skórze blask i zwiększyć jej jędrność.

Po trzecie: pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny w skórze

Wraz z wiekiem ze skóry ubywa kolagenu, co skutkuje starzeniem się skóry. Zaczyna ona tracić jędrność i elastyczność, a zmarszczki są coraz bardziej widoczne. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, co powoduje odwodnienie skóry. Rytmiczne ruchy opuszków palców podczas masażu oraz stosowanie różnych prędkości sprzyjają stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Dobrze wykonany masaż poprawia metabolizm komórkowy, co z czasem daje także efekt wizualnego odmłodzenia twarzy.

Po czwarte: naturalna poprawa owalu twarzy czy opadających powiek

Jednym z największych atutów liftingującego masażu twarzy jest jego zakres i głębokość oddziaływania. W odróżnieniu od innych metod terapii manualnej twarzy jest realizowany przede wszystkim na głębszych warstwach skóry, tkanek podskórnych i tłuszczowych, jak również powięzi i mięśni. Efektem działań na poziomie tkanek głębokich może być na przykład poprawa owalu twarzy, podniesienie opadających policzków czy powiek. Liftingujący masaż pozwala naturalnie korygować niektóre efekty starzenia się twarzy, pozytywnie wpływając na przywracanie jej proporcji. Masażysta powinien jednak dobrze znać anatomię i złożone techniki manualne.

Po piąte: eliminacja napięć z okolic twarzy i redukcja stresu

Masaż twarzy działa nie tylko kojąco na naszą, ale pomaga także redukować stres przez niwelowanie napięcia mięśniowego i zmniejszanie sztywności mięśni twarzy. Stres jest bardzo destrukcyjnym czynnikiem odbijającym się na wyglądzie, ponieważ długotrwałe napięcie mięśni mimicznych pod jego wpływem stresu szybszym powstawaniem zmarszczek. Jednym ze sposobów na relaksowanie mięśni i niwelowanie nieprzyjemnych napięć mięśniowych jest głęboki masaż twarzy, działający kompleksowo na wielu poziomach tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych.

Masaże twarzy to ukłon w stronę naturalnego dbania o zdrowy i młody wygląd, które można efektywnie stosować jako profilaktykę przeciwstarzeniową. Aby wykorzystać w pełni potencjał masażu liftingującego twarzy warto nie tylko znaleźć dobrego specjalistę terapii manualnych twarzy, ale również regularnie korzystać z masaży, a nawet wzmacniać ich efekt automasażami w domu.

Źródło: Studio Terapii Manualnych Twarzy PAN KOBIDO