Śmierć podczas seksu. Jakie mogą być jej przyczyny?
Do nagłej śmierci podczas aktywności seksualnej dochodzi dość rzadko – szacuje się, że tego typu przypadki dotyczą od 0,2 do 0,6 proc. wszystkich nagłych zgonów. Jakie mogą być jej przyczyny? Wyjaśnia dr David C. Gaze.

- Jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci podczas seksu?
- Kto najczęściej umiera podczas seksu?
- Cierpisz na choroby serca? Porozmawiaj z lekarzem
Czy pamiętacie scenę z serialu "Downtown Abbey", gdy młody turecki dyplomata umiera podczas seksu z córką hrabiego Crawleya? Wielu fanów tego serialu zadawało sobie pytanie: co się stało, że młody, zdrowy, wydawałoby się, że wysportowany młody człowiek traci życie i to w takiej sytuacji. Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr David C. Gaze, wykładowca patologii chemicznej na londyńskim University of Westminster w Wielkiej Brytanii w artykule w "The Conversation".
Jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci podczas seksu?
Śmierć podczas seksu lub chwilę po nim to – wbrew pozorom – dość rzadkie zjawisko. Szacuje się, że stanowi ona 0,6 procent wszystkich przypadków nagłej śmierci. Jakie mogą być jej przyczyny? Zdaniem dr Gaze'a przyczyn nagłej śmierci podczas seksu może być wiele. Wymienić można m.in.:
- zbyt duży wysiłek fizyczny związany z aktywnością seksualną,
- nieprawidłowe przyjmowanie leków na zaburzenia erekcji,
- przyjmowanie narkotyków, np. kokainy,
- mieszanie leków na zaburzenia erekcji z narkotykami,
- choroby serca i układu krążenia, w tym kardiomiopatie.
Co ciekawe, ryzyko nagłej śmierci sercowej (nagły zgon sercowy) podczas seksu rośnie wraz z wiekiem i dotyczyć może nie tylko mężczyzn, ale również kobiet.
Kto najczęściej umiera podczas seksu?
W Niemczech przeanalizowano 32 tys. przypadków nagłych zgonów serca, do których doszło w przeciągu 33 lat. Okazało się, że 0,2 procent z nich miało miejsce właśnie podczas aktywności seksualnej. Większość tego typu przypadków dotyczyła mężczyzn, w wieku około 59 lat. A najczęstszą przyczyną był zawał mięśnia sercowego. Podobne obserwacje poczyniono również w innych krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Francji czy Korei Południowej.
Ale zjawisko nagłej śmierci sercowej nie dotyczy tylko mężczyzn w średnim wieku (choć stanowią oni większość tego typu przypadków). Tego typu zgony zdarzają się również u mężczyzn młodszych, a nawet u... kobiet. Potwierdzają to obserwacje naukowców z Centrum Patologii Serca w Szpitalu Uniwersyteckim w St. George's (Wielka Brytania).
Przeanalizowali oni 6847 przypadków nagłej śmierci sercowej (z lat 1994-2020). Okazało się, że 0,2 procent z nich było związanych z aktywnością seksualną (śmierć w trakcie współżycia lub maksymalnie godzinę po nim). Średni wiek osób, które zmarły w takiej sytuacji wynosił 38 lat. Co ciekawe, 35 proc.tego typu przypadków dotyczyło kobiet.
Te zgony zazwyczaj nie były spowodowane
atakami serca (jak to bywało u mężczyzn starszych). W 53 proc. przypadków śmierć była spowodowana nienormalnym rytmem serca, czyli nagłym zgonem sercowym, inny termin to: zespół nagłej śmierci arytmicznej, z ang. sudden arrhythmic death syndrome (SADS).
Drugą co do wielkości przyczyną było rozwarstwienie aorty (12 proc.). To tutaj warstwy w ścianie dużej tętnicy z serca dostarczającej krew wokół ciała rozrywają się, a krew przepływa między warstwami, powodując jej wybrzuszanie i pękanie.
Pozostałe przypadki były spowodowane anomaliami strukturalnymi, takimi jak kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego, która utrudnia sercu pompowanie krwi do reszty ciała) lub rzadką grupę schorzeń genetycznych znanych jako kanałopatie. W tym miejscu kanały jonowe, które przepuszczają sód i potas do komórek mięśnia sercowego, nie działają prawidłowo. Zmiana sodu i potasu w komórkach może zmienić prąd elektryczny płynący przez mięsień sercowy i zmienić sposób jego bicia. Zmieniony rytm serca może powodować niedobór tlenu ( niedokrwienie mięśnia sercowego) i może prowadzić do nagłego zatrzymania akcji serca, w którym serce przestaje bić.
Cierpisz na choroby serca? Porozmawiaj z lekarzem
To nowe badanie sugeruje, że nagła śmierć sercowa u osób w wieku poniżej 50 lat jest spowodowana głównie zespołem nagłej śmierci arytmicznej lub kardiomiopatiami. Tak więc osoby, u których zdiagnozowano kardiomiopatie lub choroby serca, powinny zasięgnąć porady kardiologa w sprawie ryzyka związanego z aktywnością seksualną. Nie oznacza to, że powinny one rezygnować z aktywności seksualnej. Daje ona bowiem wiele korzyści zarówno psychicznych, jak i fizycznych, m.in. obniża wysokie ciśnienie krwi, poprawia układ odpornościowy i poprawia sen. Podczas zbliżenia uwalnia się oksytocyna, czyli tzw. hormon miłości, który jest ważny w budowaniu zaufania i więzi między ludźmi.
Źródło: "Death during sex isn’t just something that happens to middle-aged men, new study finds", David C. Gaze, The Conversation/ ScienceAlert.com