Obserwuj w Google News

Seksualność dojrzałych mężczyzn. Te zmiany zachodzą z wiekiem

3 min. czytania
Aktualizacja 28.08.2023
28.08.2023 14:57
Zareaguj Reakcja

Męską seksualność często traktuje się bardzo stereotypowo. To krzywdzące. Bywa, że się ją bagatelizuje, mówiąc, że „facetom tylko jedno w głowie” lub „facet zawsze chce”. Czy na przestrzeni życia mężczyzny zachodzą jakieś zmiany? Czy seksualność po 50. roku życia różni się od seksualności młodszych pokoleń? Co ma na to wpływ? Na te pytania odpowiadają edukatorki psychoseksualne Klaudia Latosik i Olga Żukowicz.

Seksualność dojrzałych mężczyzn
fot. Shutterstock

Na seksualność mężczyzny wpływa wiele czynników, m.in. ogólny stanu zdrowia, styl życia i samopoczucie psychiczne, jakość relacji. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że starzenie się wpływa na ludzi w różny sposób i nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Istnieją jednak pewne ogólne zmiany, które można zaobserwować w męskiej dojrzałej seksualności.

Zmiany seksualności nie u wszystkich mężczyzn

Istotnymi zmianami się te związane z hormonami. Wraz z wiekiem u mężczyzn następuje stopniowy spadek poziomu testosteronu, który może wpływać na libido (pożądanie seksualne) i może przyczynić się do zmniejszenia podniecenia seksualnego. Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy mężczyźni doświadczą znacznego, widocznego spadku, a niektórzy mogą nie mieć zauważalnej zmiany w libido lub w funkcjach i sprawności seksualnej.

Wraz z wiekiem mężczyźni doświadczają zmian w zdolności do osiągania i utrzymywania erekcji ( zaburzenia erekcji). Może to być spowodowane czynnikami, takimi jak zmniejszony przepływ krwi do ciał jamistych, mniejsza wrażliwość nerwów zlokalizowanych na główce penisa lub przez choroby współistniejące, takie jak cukrzyca lub choroby serca. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że zaburzenia erekcji można leczyć, a interwencje medyczne są dostępne, aby pomóc mężczyznom w utrzymaniu satysfakcjonującego życia seksualnego.

W przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji pomocy warto poszukać u lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie badań – nierzadko problem ten zwiastuje inne choroby: problemy z sercem czy niezdiagnozowaną cukrzycę. Kiedy powodem nie jest stan zdrowia, to warto przyjrzeć się swojej relacji i sobie. Czasem zadaniowe podejście do seksu i przekonania np. „Prawdziwy mężczyzna musi mieć erekcję za każdym razem i w każdej sytuacji” mogą nasilać trudność. Nikt z nas nie jest maszyną, a seks to nie tylko sprawność genitalna, a przede wszystkim przyjemność, czułość, intymność i bliskość – a to nie zależy od tego, czy erekcja wystąpi czy nie.

Orgazm a pożądanie seksualne

Niektórzy mężczyźni mogą zauważyć zmiany w intensywności orgazmów lub dłuższy okres refrakcji między erekcjami. Oznacza to, że może minąć więcej czasu, zanim będą mogli osiągnąć kolejną erekcję po wytrysku.

Podczas gdy zmiany hormonalne mogą wpływać na pożądanie seksualne u niektórych mężczyzn, należy pamiętać, że intymność i więź emocjonalna pozostają kluczowymi aspektami seksualności przez całe życie. Wielu mężczyzn odkrywa, że ich emocjonalny i psychologiczny związek z partnerką/partnerem staje się jeszcze ważniejszy wraz z wiekiem.

Czynniki psychologiczne i biologiczne a seks

Niepokój, stres, problemy w związkach i poczucie własnej wartości mogą mieć znaczący wpływ na męską seksualność w każdym wieku. Te mogą stać się bardziej widoczne wraz z wiekiem mężczyzn. Także przewlekłe schorzenia, leki i styl życia (np. palenie, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość – szczególnie brzuszna) mogą wpływać na męską seksualność po 50. roku życia.

Ważne jest, aby podejść do tych zmian z otwartością i komunikować o tym partnerowi/partnerce. Partnerzy powinni wspólnie omówić wszelkie obawy lub wyzwania, z którymi mogą się mierzyć, i w razie potrzeby rozważyć zasięgnięcie profesjonalnej porady u lekarza seksuologa lub seksuologa terapeuty.

Należy pamiętać, że chociaż wraz z wiekiem mogą wystąpić pewne naturalne zmiany w męskiej seksualności, to możliwe jest utrzymanie satysfakcjonującego i przyjemnego życia seksualnego. Różne interwencje medyczne lub terapeutyczne, zmiana stylu życia i zadbanie o dobrostan psychiczny mogą okazać się pomocne. Kluczowe jest jednak nasze nastawienie do seksu. Czy traktujemy go jako sport wyczynowy, w którym nasze ciało musi wykazać się sprawnością i wydolnością, czy jako możliwość pogłębienia intymności i bliskości. Przyjemność, zabawa i radość są zawsze dostępne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.