Obserwuj w Google News

Seks podczas okresu: czy jest bezpieczny? Czy można zajść w ciążę?

3 min. czytania
Aktualizacja 28.10.2020
06.11.2019 16:09
Zareaguj Reakcja

Czy podczas miesiączki trzeba zrezygnować z seksu? Wcale nie. Okres nie oznacza, że współżycie jest niemożliwe. W czasie miesiączki można się kochać tak samo, jak w każdy inny dzień. Należy jednak pamiętać o tym, że miesiączka nie działa jak antykoncepcja i seks w czasie okresu wcale nie zabezpiecza przed ciążą. Co jeszcze warto wiedzieć o seksie podczas okresu?

Seks podczas miesiączki
fot. Shutterstock

Nie ma przeciwwskazań do tego, by kochać się w czasie menstruacji. Jeśli partnerzy mają ochotę na seks i oboje są świadomi tego, że kobieta ma w tym czasie miesiączkę, to swobodnie mogą odbyć stosunek. Ważne jednak, by mieć świadomość, że seks podczas okresu niesie za sobą większe ryzyko zakażenia, nie chroni także przed ciążą.

Uważa się, że orgazm osiągany podczas seksu w czasie okresu łagodzi bóle menstruacyjne. Seks pozwala również rozładować napięcie nerwowe, które często towarzyszy kobietom w czasie miesiączki. Wiele kobiet twierdzi również, że podczas menstruacji ma większą ochotę na seks i osiąga większą przyjemność. 

Pamiętaj, decyzja o współżyciu w czasie menstruacji powinna być podejmowana wspólnie. Jest to sytuacja intymna, dla wielu wstydliwa, dlatego nikt nie powinien czuć się do tego przymuszany.

Seks podczas okresu: czy jest bezpieczny?

Uprawianie seksu w czasie miesiączki nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wręcz przeciwnie. Podczas menstruacji szyjka macicy oraz pochwa są bardziej wrażliwe na podrażnienia i infekcje, dlatego ryzyko zakażania wzrasta.

Istnieją dwa rodzaje infekcji, które mogą wystąpić z powodu aktywności seksualnej: choroby przenoszone drogą płciową i problemy spowodowane zmianami prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, takie jak infekcje bakteryjne lub zapalenie pochwy.

Infekcje przenoszone drogą płciową obejmują:

Z tego powodu zaleca się uprawianie seksu w prezerwatywie.

Seks podczas okresu: czy można zajść w ciążę?

Myślisz, że uprawiając seks w czasie okresu nie można zajść w ciążę? To mit. Choć ryzyko zapłodnienia w czasie miesiączki jest mniejsze, to sama menstruacja nie chroni przed ciążą. Plemniki przeżywają w ciele kobiety nawet kilka dni i w tym czasie mogą zapłodnić komórkę. Dlatego najbardziej ryzykowny jest seks pod koniec menstruacji, na przykład ostatniego dnia. 

U kobiet z cyklem idealnym dni niepłodne wypadają właśnie w trakcie miesiączki. Niestety, doskonale uregulowany cykl występuje u niewielu kobiet. Przy krótkich cyklach (poniżej 26 dni) dni płodne mogą wystąpić niedługo po miesiączce. Poza tym zawsze istnieje możliwość przesunięcia owulacji w czasie. Dodatkowym utrudnieniem są nieregularne miesiączki, które utrudniają dokładne wyliczenie cyklu miesiączkowego i dokładne potwierdzenie, kiedy kobieta ma dni płodne, a kiedy niepłodne. 

Aby nie dopuścić do zapłodnienia, należy stosować antykoncepcję. 

ZOBACZ:  Czy można zajść w ciążę w czasie miesiączki?

Seks podczas okresu: jak się przygotować?

Przed stosunkiem warto się odpowiednio zabezpieczyć, by nie zabrudzić pościeli lub ubrań krwią menstruacyjną. Najlepiej podłożyć ciemny ręcznik.

Najlepsze pozycje to seks ,,na misjonarza'', czyli tzw. pozycja klasyczna lub leżenie bokiem (,,na łyżeczkę). Pozycje te mogą minimalizować zabrudzenie krwią. Bardziej higieniczne i komfortowe może być współżycie pod prysznicem, bo strumień wody na bieżąco usuwa ślady krwi menstruacyjnej. 

Natomiast pozycją niezalecaną jest  pozycja  ,,na jeźdźca''.

Warto jednak wiedzieć, że nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o przyjmowane pozycje w czasie seksu. Wszystkie zalecenia dotyczą raczej kwestii higienicznych. Natomiast, jeśli partnerzy mają ochotę kochać się w konkretny, ulubiony sposób, to nie ku temu żadnych przeciwwskazań.