,

Seks opóźnia pojawienie się menopauzy. Liczy się każdy rodzaj aktywności

14.02.2023
Aktualizacja: 14.02.2023 16:09

Częste uprawianie seksu opóźnia moment, w którym kobieta przechodzi menopauzę – naukowcy nie mają wątpliwości. Dowodzą też, że znaczenie ma każdy rodzaj seksu, i wyjaśniają, jaki jest możliwy mechanizm takiej sytuacji. Aktywność seksualna kobiety to ważny znak dla jej organizmu.

Aktwyność seksualna opóźnia menopauzę
fot. Shutterstock
  1. Każdy rodzaj seksu odsuwa początek menopauzy
  2. Seks raz w tygodniu to najczęstsza opcja
  3. Raz na tydzień czy raz na miesiąc – jak często się kochać?

Naukowcy sprawdzili, jak aktywność seksualna u dojrzałych kobiet wpływa na moment, w którym wystąpi u nich menopauza. W badaniu, które trwało 10 lat, wzięło udział prawie 3 tysiące kobiet. W momencie jego rozpoczęcia większość z nich nie miała jeszcze objawów menopauzy, choć pewna grupa była już w okresie premenopauzalnym, czyli miały np. nieregularne miesiączki. Z badań wynikło, że im częściej kobiety uprawiają seks, tym bardziej odsuwa się w czasie moment wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli właśnie menopauzy. I odwrotnie – im rzadsza jest aktywność seksualna, tym w młodszym wieku pojawiają się objawy przekwitania.

Każdy rodzaj seksu odsuwa początek menopauzy

Z badań wynika, że rodzaj aktywności seksualnej nie ma znaczenia – każdy jest dobry, by skutecznie opóźnić objawy przekwitania. „Sprawdzaliśmy różne formy aktywności seksualnej: klasyczny stosunek, seks oralny, wzajemne dotykanie się i stymulację za pomocą rąk, a także masturbację. W każdym przypadku okazywało się, że częstsze uprawianie seksu odsuwało w czasie menopauzę – napisali badacze w pracy, którą opublikowano w „Royal Society Open Science”.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali dane zebrane w ramach SWAN, czyli Study of Women's Health Across the Nation (Ogólnonarodowe Badanie Zdrowia Kobiet). Jak wyjaśnia główna autorka pracy Megan Arnot, doktorantka z University College London (UCL), jest to największe amerykańskie badanie, uwzględniającego informacje o menopauzie i zdrowiu reprodukcyjnym.

Seks raz w tygodniu to najczęstsza opcja

Naukowcy prześledzili dane zebrane od prawie 3 tysięcy kobiet. Średnia ich wieku podczas pierwszej rozmowy z ankieterami programu SWAN wynosiła 45 lat. Zebrano dane o wykształceniu uczestniczek, ich wskaźniku masy ciała BMI, ogólnym stanie zdrowia, korzystaniu z używek (głównie z papierosów, bo palenie ich może przyspieszać menopauzę), wieku, w jakim wystąpiła u nich pierwsza miesiączka. Kobiety przeszły też badania – zmierzono im stężenie estrogenów we krwi. Zdecydowana większość pań miała wykształcenie średnie lub wyższe; przeciętnie miały dwoje dzieci, większość była mężatkami lub miała stałego partnera, z którym mieszkały.

Kluczowymi pytaniami, na których skupił się zespół Megan Arnot, były te dotyczące aktywności seksualnej. Uczestniczki musiały m.in.. określić, czy i jak często miały stosunki seksualne (w tym także seks oralny lub wzajemne pieszczoty i dotykanie się) ze swoim partnerem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W badaniu uwzględniono również masturbację. „Najczęściej, bo w przypadku 64 proc. badanych kobiet, aktywność seksualna miała miejsce raz w tygodniu” – napisano w raporcie z badania.

Raz na tydzień czy raz na miesiąc – jak często się kochać?

W momencie rozpoczęcia badania żadna uczestniczka nie była jeszcze w okresie menopauzy, choć niemal połowa (46 proc.) miała już objawy premenopauzalne, świadczące o tym, że zbliża się moment przekwitania. W ciągu 10 lat trwania badania 45 proc. z kobiet przeszło menopauzę, średnio w wieku 52 lat.

Gdy naukowcy porównali wszystkie zebrane informacje, okazało się, że w ciągu 10 lat aktywność seksualna uczestniczek badania miała związek z czasem wystąpienia menopauzy.

  • Kobiety, które uprawiały seks (w jakiejkolwiek formie) przynajmniej raz w tygodniu, miały o 28 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wcześniejszej menopauzy niż te, które były aktywne seksualnie rzadziej niż raz w miesiącu.
  • Kobiety, które uprawiały seks raz na miesiąc, miały o niemal jedną piątą (20 proc.) mniejsze prawdopodobieństwo wcześniejszej menopauzy niż panie, które seks uprawiały rzadziej niż raz w miesiącu.

– Nasze wyniki sugerują, że jeżeli kobieta przez dłuższy czas nie podejmuje aktywności seksualnej, co oczywiście wiąże się ze mniejszym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę, jej organizm instynktownie „wybiera” opcję nieinwestowania w owulację, gdyż z jego punktu widzenia jest ona bezzasadna – uważają badacze.

Naukowcy interpretują swoje obserwacje w następujący sposób: być może jest to jakiś rodzaj biologicznego, energetycznego handlu wymiennego. Organizm, zamiast inwestować w energię konieczną do owulacji, woli przeznaczyć ją na inne cele, jak np. zachowanie sił na opiekę nad wnukami. Brak aktywności seksualnej jest więc interpretowany jako sygnał, że nie ma szans na prokreację, więc należy zainwestować energię w inny rodzaj aktywności.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: M. Arnot, R. Mace, Sexual frequency is associated with age of natural menopause: results from the Study of Women's Health Across the Nation, Royal Society Open Science, 2020, Volume 7, Issue 1