Obserwuj w Google News

Koronawirus a seks: czy SARS-CoV-2 przenosi się drogą płciową?

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
24.03.2020 20:42
Zareaguj Reakcja

Miłość w czasach koronawirusa - to duża próba dla kochanków. Ponieważ koronawirus z Wuhan rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażoną osobą, każda styczność z chorym może skutkować przeniesieniem SARS-CoV-2. Łatwiej jest jednak unikać kontaktu z obcymi niż z własnymi partnerami. Czy koronawirus może ograniczać bliskość fizyczną? Czy można się całować i uprawiać seks? Dowiedz się, czy jest to groźne.

Koronawirus: pocałunki i seks
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wysoce zaraźliwy i rozprzestrzenia się błyskawicznie na całym świecie. Wirus zainfekował ludzi w kilkudziesięciu krajach, powodując chorobą przypominającą grypę lub ciężkie zachorowanie na zapalenie płuc, a nawet śmierć. 

Wiadomo, że koronawirus przenosi się drogą człowiek-człowiek, z osoby zarażonej na osobę wcześniej zdrową. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez wdychanie wydzieliny z ust osoby zakażonej wirusem podczas mówienia, kichania, kaszlu. Wirusem zarazić się można również poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajdują się wydzieliny zawierające wirusa. 

Z tego powodu zaleca się unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zakażone koronawirusem - wykazują niepokojące objawy lub niedawno wróciły z rejonów podwyższonego ryzyka. Poleca się utrzymywanie minimum jednego metra odległości od osób kaszlących, kichających, z objawami grypopodobnymi.

Jak to jednak wygląda w przypadku par? Czy partnerzy muszą unikać ze sobą kontaktu? Czy powinni unikać całowania się i współżycia, by uniknąć zakażenia wirusem?

Koronawirus: czy można zarazić się podczas seksu?

Zdaniem ekspertów całowanie się z pewnością może przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa, która znajduje się w ślinie osoby zakażonej.

Czy trzeba całkowicie zrezygnować z całowania się? Absolutnie nie. Należy trzymać się na dystans, gdy czujesz, że możesz mieć objawy zakażenia koronawirusem lub partner/partnerka ma takie objawy. Z rezerwą należy również podchodzić do stosunków z osobami, które niedawno wróciły z terenów, na których występuje duże ryzyko zakażenia. Osoby zdrowe mogą się całować i przytulać.

Niestety, nie ma jeszcze dokładnych danych na temat transmisji wirusa drogą płciową. Chociaż inne koronawirusy (SARS, MERS) nie są przenoszone drogą płciową i nie można się nimi zarazić, uprawiając seks, to w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 jest za wcześnie, by mieć taką pewność. Eksperci podkreślają jednak, że jest to mało prawdopodobne. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: nytimes.com, business-standard.com