Zamknij

Jaka pozycja seksualna zwiększa szansę na ciążę? Sprawdź!

25.01.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 15:16

Obecnie coraz więcej ludzi ma problemy z zajściem w ciążę. Według statystyk nawet co 4 para ma problemy z poczęciem. Często wynikają one z tego, że z roku na rok coraz później zaczynamy myśleć o założeniu rodziny. Co więc zrobić, aby pomóc naturze?

Pozycje seksualne, dzięki którym łatwiej i szybciej zajdziesz w ciążę
fot. Shutterstock

Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, możesz zrobić wiele: zmienić dietę, zrezygnować z alkoholu czy ograniczyć spożycie kofeiny. To jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się również temu w jakiej pozycji Ty i Twój partner uprawiacie seks. To, że nie dochodzi do zapłodnienia, nie zawsze oznacza przecież problemy z płodnością. Niektóre pozycje seksualne lub okoliczności są bardziej korzystne niż inne.

Sprawdź, co robić, aby doczekać się w końcu upragnionego dziecka.

Zgodnie z grawitacją

Wszystkie pozycje, w których działasz wbrew grawitacji to kiepski pomysł. To kwestia fizyki. Większe szanse na zapłodnienie macie, gdy kobieta znajduje się na dole. Zrezygnujcie więc ze wszystkich wariacji na temat pozycji „na jeźdźca” oraz pozycji, w których kobieta siedzi lub stoi. Grawitacja nie jest wtedy waszym sprzymierzeńcem i plemnikom znacznie trudniej jest dotrzeć do komórki jajowej.

Jak najbliżej

Przy poczęciu bardzo ważna jest również głębokość penetracji. Im bliżej szyjki macicy, tym lepiej. Droga do jajeczka jest wtedy znacznie krótsza, a więc szansa na upragnione dziecko znacznie większa.

Zrezygnuj z pozycji na „łyżeczkę”, podczas której penetracja nie jest zbyt głęboka i spróbuj pozycji „misjonarskiej”. Wiele osób poleca dodatkowe podłożenie poduszki pod dolną część pleców kobiety. Biodra znajdują się wtedy wyżej niż reszta ciała, więc oprócz bliskości, pomaga Wam jeszcze grawitacja.

Niektórzy ginekolodzy polecają pozycję „na pieska”, w której kobieta klęczy, pochylając tułów tak, żeby znalazł się niżej. Dzięki temu penetracja będzie głęboka, a kąt zgięcia ciała kobiety zgodny z grawitacją. Co więcej, podczas tej pozycji szyjka macicy lekko się otwiera, więc dostęp do komórki jajowej jest jeszcze łatwiejszy.

Orgazm pomoże

Wielu specjalistów mówi o tym, że kobiecy orgazm może znacznie zwiększyć szansę na poczęcie. Dzieje się tak dlatego, że skurcze macicy, które pojawiają się podczas orgazmu, ułatwiają plemnikom przemieszczanie się.

Pamiętaj jednak, że orgazm nie jest konieczny do zajścia w ciążę. Jeśli kobieta nie jest w stanie osiągnąć go za każdym razem, nie musisz się zamartwiać.

Tak często, jak to możliwe

Nie ograniczaj się do uprawiania seksu tylko w dni płodne. Jeśli zależy Ci na tym, aby doszło do poczęcia, próbuj cały czas. Eksperci polecają 4-5 stosunków tygodniowo.

Co więcej, plemnik może przeżyć w ciele kobiety nawet kilka dni. Czasem zdarza się więc, że do zapłodnienia dochodzi jakiś czas po stosunku, gdy komórka jajowa już dojrzeje.

***

Pamiętaj jednak, że żadna z pozycji nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności lub jej braku. 

Jeśli wszystko robisz jak należy, a do zapłodnienia nadal nie dochodzi, udaj się do lekarza.