Obserwuj w Google News

Menopauza powoduje spadek libido? Według badań największy problem to stres

3 min. czytania
27.02.2023 10:30
Zareaguj Reakcja

W okresie menopauzy zmienia się życie seksualne kobiety. Na skutek zmian hormonalnych dochodzi do spadku libido. Jednak mniejsza ochota na seks może mieć też inne przyczyny. Naukowcy alarmują: czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę jest styl życia kobiet w średnim wieku.

Menopauza a libido: nowe badania
fot. Shutterstock
  1. Niemal połowa kobiet jest niezadowolona z życia seksualnego
  2. “Sandwich generation”: zjawisko, które niszczy współczesne związki

Menopauza to trudny czas dla kobiety. Stopniowa utrata płodności i zmiany hormonalne wpływają na cały organizm. Przekwitaniu towarzyszyć mogą nieprzyjemne objawy, takie jak ból głowy, szumy uszne, bóle kręgosłupa. Spadek estrogenu i progesteronu może odbić się na życiu seksualnym. Ostatnie badania wykazały jednak, że nie tylko burza hormonów odpowiada za problemy seksualne kobiet w okresie menopauzy.  Jak alarmują naukowcy z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM), University of Glasgow i University College London, kluczowe znaczenie ma współczesny styl życia i stres.  Nowe badania opublikowano w piśmie Journal of Sex Research.

Niemal połowa kobiet jest niezadowolona z życia seksualnego

Specjaliści przyjrzeli się czynnikom wpływającym na zmiany satysfakcji seksualnej u kobiet w wieku 40-59 lat. Chcieli też dowiedzieć się, jak same kobiety wyjaśniają zmiany zachodzące w ich prywatnej sferze seksualnej. W ramach badań przeprowadzono pogłębione wywiady z kobietami w średnim wieku i połączono odpowiedzi z danymi ankietowymi z trzeciego badania National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles (Natsal-3).  Natsal-3 to największe badanie naukowe dotyczące zdrowia seksualnego i stylu życia w Wielkiej Brytanii. Badania są przeprowadzane co 10 lat od 1990 roku i obejmują wywiady z ponad 45 000 osób.
Okazuje się, że ponad 2000 z badanych kobiet w wieku 40-59 lat uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu. Niemal połowa jest niezadowolona ze swojego życia seksualnego.

Co ciekawe, wiek i okres menopauzy w znacznie mniejszym stopniu wpłynęły na spadek jakości i częstotliwości aktywności seksualnej niż styl życia, którego nieodłącznym elementem jest stres. Czynniki te pogarszają również relacje partnerskie, co przekłada się na życie seksualne. Kobiety w średnim wieku zmagają się z wieloma problemami na różnych płaszczyznach, co sprawia, że żyją w ciągłym napięciu. To nie sprzyja udanemu życiu seksualnemu.

– To, czego nie udało się uchwycić w ankiecie, a wypowiedzi kobiet wyraźnie to zilustrowały, to sama waga presji wywieranej na kobiety w wieku średnim. Kobiety, z którymi przeprowadzono wywiady, opisywały swoje napięte harmonogramy i wyzwania związane z łączeniem życia rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Mówiły o trudnościach finansowych w ich związkach, obawach o członków rodziny, dzieciach i starzejących się rodzicach, którzy potrzebują praktycznej pomocy i wsparcia emocjonalnego – piszą autorzy badania.

“Sandwich generation”: zjawisko, które niszczy współczesne związki

Kobiety akcentują „podwójne obowiązki opiekuńcze” – czyli te wobec dzieci i rodziców. Naukowcy przyznają, że jest to narastający problem, którego nie doświadczyło poprzednie pokolenie. Kobiety są tak zajęte, że brakuje im czasu i energii, aby cieszyć się regularnym i satysfakcjonującym życiem seksualnym.

– Kobiety w średnim wieku są dziś często nazywane “pokoleniem kanapkowym”. Wyszły za mąż i urodziły dzieci później niż poprzednie pokolenia, pracują i utrzymują zarówno małe dzieci, jak i starszych rodziców. Natłok obowiązków sprawia też, że nie radzą sobie z pojawiającymi się problemami zdrowotnymi. Mamy nadzieję, że odkrycia będą uspokajające dla kobiet, bo pokazują, że w ich przypadku częstotliwość seksu ma niewielki związek z satysfakcją z życia seksualnego – powiedziała prof. Kaye Wellings, specjalizująca się w badaniach nad zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym w LSHTM.

Źródło: K.Wellings, L.Ginson., R.Lewis, J. Datta, W.Macdowall, K.Mitchell “We’re Just Tired”: Influences on Sexual Activity Among Male-Partnered Women in Midlife; A Mixed Method Study, The Journal of Sex Research, doi.org (dostęp 27.02.2023)