Obserwuj w Google News

4 najczęstsze mity dotyczące masturbacji

3 min. czytania
Aktualizacja 11.11.2020
14.09.2018 13:40
Zareaguj Reakcja

Masturbacja nie prowadzi do ślepoty, bezpłodności czy zaburzeń erekcji. Ma znacznie więcej korzyści zdrowotnych niż efektów ubocznych. Niektórzy wstydzą się mówić o masturbacji, uważając, że jest to sprawa wstydliwa. Niektórzy powtarzają rzeczy, które nie są prawdziwe. Zobacz, jakie są 4 najczęstsze mity dotyczące masturbacji.  

Masturbacja - zalety i mity
fot. Shutterstock

Masturbacja to normalna aktywność seksualna, która polega na stymulowaniu swoich narządów płciowych, ręcznie lub z pomocą akcesoriów, w celu uzyskania przyjemności seksualnej czy uwolnienia napięcia. Może, ale nie musi, prowadzić do orgazmu.

Masturbacja odgrywa ważną rolę w rozwoju seksualnym bez względu na wiek i płeć. Szacuje się, że wśród nastolatków, czyli osób w wieku 14-17 lat, masturbuje się 74% chłopców oraz 48% dziewczynek. Natomiast wśród osób starszych do masturbacji przyznaje się 63% mężczyzn oraz 32% kobiet.

Zobacz także: Jaki wpływ na zdrowie ma masturbacja? Autoerotyzm wg #sexedpl

Zalety masturbacji

Masturbacja ma wiele fizycznych i psychicznych korzyści zdrowotnych:

Poza tym masturbacja pomaga osobom, które zdecydowały się powstrzymać od seksu lub nie mają partnera seksualnego. Ma też korzyści zdrowotne, np. zmniejsza u kobiet suchość pochwy i ból podczas stosunku płciowego.

Dowiedz się więcej: Okiem eksperta: Bolesne stosunki płciowe – jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze mity wokół masturbacji

Niestety wokół masturbacji urosło też wiele mitów, np. że z jej powodu wyrastają włosy na dłoniach, że prowadzi do ślepoty, impotencji w późniejszym życiu, zaburzeń erekcji, skurczu czy krzywizny penisa, bezpłodności, chorób umysłowych i fizycznego osłabienia. Gdyby tak rzeczywiście było, po ulicach chodziłoby mnóstwo owłosionych ludzi, a z czasem ludność by wyginęła.

Wiele z tych twierdzeń zostało obalonych, jednak niektóre wciąż powracają jak bumerang.  

1. On/ ona masturbuje się, bo seks z partnerem jest niesatysfakcjonujący – MIT

Jak wynika z opisanych powyżej statystyk, większość osób masturbuje się lub masturbowała w przeszłości i to, że robią to nadal, nie świadczy o braku satysfakcji z seksu w związku. Ludzie masturbują się z wielu powodów. Niektórzy, by uwolnić gromadzące się w nich napięcie, niektórzy dla zabawy. Część masturbuje się sama, niektórzy robią to przy partnerach, np. by „podwyższyć temperaturę” w sypialni.

Są nawet badania, które wykazały, że kobiety, które się masturbują, są szczęśliwsze w związkach niż kobiety, które nigdy tego nie robiły.

Warto przeczytać:  Korzyści płynące z masturbacji ‒ te badania Cię zaskoczą

2. Osoby, które się masturbują, mają zmniejszoną wrażliwość seksualną – FAKT/MIT

Rzeczywiście u niektórych mężczyzn, którzy stosują agresywną technikę masturbacji (zbyt mocny chwyt na penisie), może zmniejszyć się wrażliwość seksualna. Jednak sytuacja wróci do normy, gdy zmienią technikę.  

Zupełnie inaczej jest w przypadku delikatnej stymulacji narządów płciowych, np. za pomocą wibratora. Tego typu masturbacja pobudza i zwiększa wrażliwość na inne pieszczoty, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Kobiety stale używające wibratora twierdzą, że poprawiły się u nich funkcje seksualne, a mężczyźni zgłaszali poprawę erekcji.

3. Masturbacja przyczynia się do raka prostaty – MIT

Badanie z 2003 r. wykazało, że mężczyźni, którzy mieli wytrysk ponad 5 razy w tygodniu w ciągu 20 lat, byli mniej narażeni na ryzyko raka prostaty niż mężczyźni, którzy robili to rzadziej. Zdaniem naukowców częsty wytrysk może zapobiegać gromadzeniu się czynników rakotwórczych w gruczole krokowym.

Do podobnych wniosków doszli badacze w 2016 r. Odkryli, że mężczyźni, którzy mieli wytrysk 21 razy na miesiąc lub dłużej, mieli zmniejszone ryzyko zachorowania na raka prostaty.

4. Osoby, które się masturbują, mają zmienione narządy płciowe – MIT

To oczywiste, że podczas masturbacji czy podczas stosunku narządy intymne są rozpulchnione, powiększone i bardziej wrażliwe na bodźce. Jednak zwykle po jakimś czasie wszystko wraca do normy.
Podobnie jest ze zmianami, które pojawiają się po masturbacji (delikatny obrzęk prącia, otarcia), one również znikają po jakimś czasie.  

Rozmawiając na temat masturbacji, wiele osób odczuwa wstyd lub winę. Niepotrzebnie. Masturbacja nie jest czymś niemoralnym czy złym. Jest naturalna, fizjologiczna i niesie korzyści zdrowotne.  Oczywiście zdarzają się sytuacje wyjątkowe, gdy masturbacja zaczyna wpływać na życie codzienne osoby masturbującej się i na jej relacje z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami i romantycznymi partnerami. W takich sytuacjach dobrze byłoby się skontaktować z lekarzem seksuologiem.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: medicalnewstoday.com
--------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk