Zamknij

Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu. Jakie porady i pozycje seksualne zawiera?

30.12.2022
Aktualizacja: 30.12.2022 12:59

Kamasutra to staroindyjski traktat na temat seksualności, który w naszych czasach obrósł w legendę. Dzieło zawiera porady na temat miłości oraz opisy pozycji seksualnych, które jednak nie zajmują w nim bardzo wiele miejsca. Sprawdź, jakie informacje można znaleźć w Kamasutrze. I jakie zalecenia związane z ars amandi daje ta księga.

Kamasutra - poradnik miłości, pozycje seksualne
fot. Shutterstock
 1. Co to jest Kamasutra?
 2. Jakie techniki seksualne opisuje Kamasutra?
 3. Ile pozycji seksualnych opisano w Kamasutrze?
 4. Najlepsze pozycje seksualne Kamasutry

Kamasutra to dzieło, które uważane jest za przewodnik po najlepszych pozycjach seksualnych, ale przede wszystkim jest jednak staroindyjskim traktatem o miłości i współżyciu seksualnym. Powstał on najpewniej w pierwszych wiekach naszej ery. Zawiera porady dotyczące nie tylko uprawiania seksu czy opisy pozycji seksualnych, ale również rady związane z wyborem małżonka czy podtrzymaniem pożądania w związku, a nawet informacje o prostytucji. Co zatem warto wiedzieć o Kamasutrze?

Co to jest Kamasutra?

Kamasutra (Kama Sutra, Kama) to indyjski traktat napisany w sanskrycie. Autorstwo tekstu przypisuje się Watsjajanie (znanym też jako Vātsyāyana Mallanaga) żyjącemu prawdopodobnie pomiędzy I a VI wiekiem naszej ery. Pełny tytuł dzieła to „Vātsyāyana kāma sūtra” („Aforyzmy o miłości [napisane przez] Watsjajanę”). Jego tematem jest seksualność i zachowania seksualne – dostarcza jednak nie tylko informacji o współżyciu intymnym czy dokładnych opisów pozycji seksualnych, ale jest też poradnikiem życia towarzyskiego, traktatem na temat miłości i bliskości. Zaledwie 20 proc. treści Kamasutry dotyczy opisów pozycji seksualnych.

Kamasutra składa się z siedmiu części. Poszczególne księgi wzajemnie się uzupełniają:

 1. Uwagi ogólne (wstęp)
 2. Pouczenia praktyczne o zespoleniu (o zjednoczeniu seksualnym)
 3. Pouczenia praktyczne o związku z dziewicą (o wierności)
 4. Reguły dotyczące żon (o żonie)
 5. Reguły postępowania z niewiastami należącymi do innych (o żonach innych ludzi)
 6. Pouczenia dotyczące miłośnic (o kurtyzanach)
 7. Pouczenia tajemne (o sposobach na zwiększenie swojej atrakcyjności)

Tylko druga księga jest poświęcona sprawom seksu i sztuki miłosnej – resztę można uznać za wszechstronny poradnik życia miłosnego i kulturowego współczesnych autorowi Hindusów. W Polsce ukazały się dwa książkowe przekłady Kamasutry: pierwszy w 1933 roku („Kama Sutra. Prastare skrypty hindusów” Vatsyayana, wyd. Księgopol), a drugi w 1985 roku („Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu” w przekładzie z sanskrytu Marii Krzysztofa Byrskiego, wyd. PIW).

Jakie techniki seksualne opisuje Kamasutra?

Choć opisy pozycji seksualnych nie zajmują w Kamasutrze dużo miejsca, to i tak księga ta jest uważana jest za jeden z najobszerniejszych zbiorów zawierających opisy technik seksualnych. Zawarto w niej również opisy umiejętności związanych ze współżyciem intymnym, typy związków seksualnych, sposoby i odmiany pieszczot czy klasyfikacje zachowań ludzkich w odniesieniu do natury. W księdze „o zjednoczeniu seksualnym” zawarto też przepisy na mikstury, mające zwiększyć libido, oraz opisy kosmetyków przydatnych w trakcie rytuału miłości. Inną kamasutrową ciekawostką jest to, że zarówno mężczyzn, jak i kobiety porównuje się w niej do zwierząt: „Zając, buhaj i ogier oto określone przez przyrodzenie typy bohaterów. Typy zaś bohaterek to znów gazela, klacz i słonica”. Nazwy zwierząt mają duże znaczenie przy opisie sposobów uprawiania seksu.

Ile pozycji seksualnych opisano w Kamasutrze?

Pozycje seksualne zostały opisane w drugiej księdze Kamasutry pt. „Pouczenia praktyczne o zespoleniu”. Zawiera ona 10 rozdziałów, a każdy dotyczy innego rodzaju sztuki miłosnej. Jak deklaruje autor Kamasutry, w traktacie opisano 64 zagadnienia związane z różnymi technikami seksualnymi, które nie są tu utożsamiane jedynie z pozycjami do uprawiania seksu. Oprócz tego, co my dziś nazywamy „pozycjami seksualnymi” (zespoleniem – w języku Watsjajany), jest tu mowa m.in. o sposobach obłapiania, całowania, uszczypnięciach paznokciami i dostarczaniu rozkoszy zębami, a także o okrzykach miłosnych, kobiecie w roli mężczyzny oraz seksie oralnym, czyli „zespoleniu ustnym”. Sztuka kochania jest w Kamasutrze rozumiana bardzo szeroko.

Kamasutra, autor nieznany (domena publiczna)
fot.

Kamasutra, autor nieznany (domena publiczna)

Najlepsze pozycje seksualne Kamasutry

Klasyczne pozycje seksualne w Kamasutrze podzielone są na cztery rodzaje: pozycje leżące, pozycje siedzące, pozycje stojące i pozycje od tyłu. W księdze tej jednak znajdziemy też skomplikowane pozycje seksualne, wymagające dużej sprawności fizycznej. Oto opisy kilka opisów najciekawszych pozycji seksualnych, które zostały opisane w Kamasutrze.

Pozycja seksualna kwiat lotosu

W tej pozycji mężczyzna siada na łóżku (lub na podłodze) ze skrzyżowanymi nogami jak w pozycji lotosu. Kobieta siada na kolanach partnera przodem do niego i silnie oplata go udami. Kochankowie silnie obejmują się też ramionami.

Kamasutra: „Przez ułożenie bioder na sposób pozycji zwanej w jodze lotosem osiąga się pozycję o tej samej nazwie”.

Pozycja seksualna huśtawka

W pozycji stojącej mężczyzna opiera się o ścianę plecami i unosi partnerkę do góry, podtrzymując pośladki kobiety dłońmi lub opierając je na swoich udach. W tej pozycji kobieta silnie obejmuje nogami biodra kochanka lub opiera je o ścianę.

Kamasutra: „Gdy na szyję wspartego o ścianę ona ramion swych pęta zarzuci i na dłoniach jego splecionych siędzie, a pętami ud swoich go otoczy i wsparłszy się stopami o ścianę, huśta się nieco, to jest to pozycja huśtawką zwana”.

Pozycja seksualna krowa

To klasyczna pozycja od tyłu (znana też jako „na pieska”). Kobieta klęczy, podpierając się rękami. Mężczyzna klęka (lub stoi) za partnerką i trzyma ją za biodra, uda lub pośladki.

Kamasutra: „Jeśli na ziemi na czworakach wspartą on niczym buhaj w zabawie atakuje, to jest to pozycja krowy. Wtedy pieszczoty piersiom przeznaczone plecy jej zyskują”.

Pozycja seksualna pająk

Mężczyzna siada z wyprostowanymi nogami podpierając się od tyłu na rękach. Kobieta siada na nim okrakiem, odchyla się i także podpiera tyłem na dłoniach.

Pozycja seksualna krab

Kobieta, leżąc na plecach, przyciąga kolana do piersi. Naprzeciwko niej klęczy mężczyzna z biodrami wysuniętymi do przodu.

Kamasutra: „Jeśli natomiast podkurczone nogi o brzuch jego wesprze, to jest to pozycja krabią zwana”.

Pozycja seksualna kowadełko

Kobieta leży na plecach i wysoko unosi wyprostowane nogi, stopy opierając na ramionach partnera. On klęczy naprzeciwko niej.

Kamasutra: „Pozycję zwaną wygięciem mamy wtedy, gdy niewiasta oba złączone uda w górę uniesie. Rozziew natomiast to taka pozycja, gdy on jej obie nogi do góry uniesie”.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: „Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu”, przeł. Maria Krzysztof Byrski, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, 2019 (wyd. 2)