Oceń
Jak rozpoznać orgazm u kobiet?
W zależności od badania jedna trzecia do dwóch trzecich kobiet twierdzi, że przynajmniej raz oszukała, że ma orgazm. Badacze z University of Kansas przebadali 101 studentek, 67% z nich przyznało się do udawania orgazmu. Z kolei fińscy naukowcy przebadali 1421 kobiet, z których do udawania przyznało się 34%.
Kobiety udają orgazm z kilku powodów:
- aby wzmocnić ego partnera i uniknąć zranienia jego uczuć,
- aby uniknąć wstydu i oskarżeń o nieadekwatność,
- aby mężczyzna uznał ją za oficjalną dziewczynę,
- aby umocnić związek lub wywołać decyzję o małżeństwie.
Przeczytaj: Różnica poziomów libido w związku: jak poradzić sobie z problemem?
Warto pamiętać, że błogie westchnienia i okrzyki rozkoszy to niejedyne objawy orgazmu kobiecego. Tak naprawdę są to najmniej wiarygodne oznaki szczytowania i wcale nie dlatego, że łatwo je udawać, ale po prostu niewiele kobiet w tak ekspresyjny sposób przeżywa rozkosz. Lepiej zwrócić uwagę na objawy fizjologiczne orgazmu. Zdecydowana większość zaczyna się od przyspieszenia oddechu, tętna, skurczy pochwy, zaróżowienia ciała, naprężenia mięśni, wygięcia ciała w łuk.
Orgazm kobiecy przechodzi przez kilka faz stosunku seksualnego. Pierwsza z nich to faza podniecenia. Powiększają się piersi, skóra staje się bardziej różowa, wzrasta napięcie mięśni pochwy, przyspieszeniu ulega akcja serca, zwiększa się ciśnienie krwi, nabrzmiewa żołądź łechtaczki, pojawia się w pochwie płyn lubrykacyjny, rozchylają się wargi sromowe, wzrasta wrażliwość macicy.
Drugi etap to faza plateau, w której wzrasta napięcie mięśniowe całego ciała, przyspiesza akcja serca i rytm oddechu. Ujście pochwy, dzięki wydzielinie gruczołów przedsionkowych większych, zostaje zwilżone.
Trzecia faza orgazmu charakteryzuje się rumieńcem skóry. Dochodzi do skurczy większości grup mięśniowych ciała, skurczy zwieracza odbytu. Wzrasta ciśnienie krwi, rytm oddechu, szybsza jest akcja serca. Skurcze pochwy odczuwane są co 0,8 sek. i powtarzają się od 5 do 12 razy. Kurczy się także trzon macicy.
Końcowa faza dotyczy odprężenia. Powoli ustępuje obrzmienie piersi, zanika rumieniec, zmniejsza się napięcie układu mięśniowego. Do normy wraca ciśnienie, oddychanie, akcja serca.
Problem z orgazmem: jak pomóc kobiecie?
Jeśli kobieta ma problem z osiąganiem orgazmu, na samym początku powinna zająć się samoakceptacją. Osoby niepewne siebie, wstydzące się swojego ciała, mają większy problem z osiąganiem orgazmu. Ukryte kompleksy nie pozwalają się w pełni otworzyć na bodźce wysyłane przez partnera. To głównie dlatego kobiety pełnię satysfakcji z życia seksualnego zwykle osiągają po 30. roku życia. Do tego czasu zdążyły poznać swoje ciało i wiedzą już mniej więcej, co sprawia im przyjemność.
Seksuologowie podkreślają rolę samopoznania. Kobiety muszą skoncentrować się na barierach, które uniemożliwiają doświadczania przyjemności. Specjaliści zwracają uwagę na rolę dotyku, badanie swojego ciała wibratorem, skorzystanie z pomocy ekspertów od relacji. Jeśli kobiety mają trudności z osiągnięciem orgazmu, dotykały się same i w ten sposób odkrywały, jaki rodzaj stymulacji daje im najwięcej przyjemności.
Czy twój mężczyzna całuje się i przytula? Czy zapewnia co najmniej dwadzieścia minut delikatnych, długich ruchów ręcznych i ustnych? Jeśli nie, powiedz mu o tym. Zakomunikuj to, czego potrzebujesz. Nie martw się o jego rzekomo kruche ego. Trzymanie go w niewiedzy oznacza, że nic się nigdy nie zmieni, a wasza satysfakcja seksualna będzie coraz mniejsza. On chce ci pomóc w orgazmie, powiedz mu tylko jak.
Jeśli nie potrafisz zabrać głosu w tej sprawie, poszukaj pomocy u psychologa, seksuologa.
Źródło: psychologytoday.com
Przeczytaj: 7 najczęstszych fantazji seksualnych
Oceń artykuł