Zamknij

Jak długo potrafisz wytrzymać? Sprawdź, ile przeciętnie trwa seks

23.03.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 15:03

Ile minut seksu to za mało, a ile już za dużo? Kolorowe magazyny i popkultura wmawiają nam, że seks może trwać nawet 40 minut i, że niektóre pary robią sobie całonocne maratony. Jak myślicie, ile jest w tym prawdy?

Ile powinien trwać seks?
fot. Shutterstock

Naukowcy mówią, że raczej niewiele. Przecież chyba wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o seks i różnego rodzaju długości, mamy tendencję do zawyżania swoich „osiągnięć”…  

Ile trwa przeciętny stosunek seksualny?

Specjaliści i lekarze postanowili dokładnie sprawdzić, co w seksie jest normalne, a co nie. Między innymi to, jak długo powinien trwać seks bez gry wstępnej.

Pod koniec lat 40. średnia długość stosunku seksualnego wynosiła jedynie 2 minuty. Z upływem lat czas ten zaczął się jednak wydłużać. Seksuologowie mówią, że wynika to z tego, że mężczyźni próbują sprostać ideałowi, o którym słyszą.

Jaki jest więc współczesny wynik? Przygotujcie się! Średni czas, który ludzie spędzają na uprawianiu seksu, to 3-7 minut. Możecie więc spokojnie odetchnąć i nie przejmować się tym, że nie stać Was na dwudziestominutowy maraton.

Według terapeuty zajmującego się problemami seksualnymi – Barry’ego W. McCarthy’ego: naprawdę niewielu ludzi uprawia seks przez dłużej niż 12 minut.

Są oczywiście sposoby na to, aby trochę przedłużyć zabawę w łóżku. Spróbujcie częstych zmian pozycji, techniki start-stop czy innych metod polecanych przez seksuologów.

Dowiedz się również: Przepis na udany seks, czyli pozycje, które gwarantują orgazm

Jak Polacy uprawiają seks?

W internecie można znaleźć również dane dotyczące tego, jak długo trwa średnio stosunek w różnych krajach świata. Wpisujesz państwo, wiek, rasę oraz swój czas – klikasz i od razu dowiadujesz się, czy sprostałeś średniej.

I tak wyszło nam, że dwudziestoletni Polacy średnio uprawiają seks przez 5 minut. Z każdą kolejną dekadą długość stosunku seksualnego zmniejsza się średnio o minutę. Przynajmniej tak wynika z danych…

Nie ma jednak co wpadać w panikę. Niektórym parom do obustronnego spełnienia może wystarczyć nawet minuta.

Najważniejsza jest przecież przyjemność, a nie patrzenie na zegarek.