Zamknij

Ile kalorii spalamy podczas seksu? TOP 10 pozycji seksualnych

18.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:52

Ile spalamy kalorii podczas seksu? Po raz pierwszy naukowcy postawili to pytanie w 1984 r. Odpowiedź opublikowano w "Archives of Internal Medicine". Policzono wtedy, że 3-4 kalorie na minutę, ale można więcej... wszystko zależy od aktywności podczas zbliżenia. 

Ile kalorii spala się podczas seksu? Którą pozycja jest najlepsza?
fot. Shutterstock

Seks można porównać do lekkich ćwiczeń fizycznych lub do wejścia na drugie piętro po schodach. Kanadyjscy naukowcy w 2013 r. potwierdzili wyliczenia swoich kolegów z 1984 r. i ustalili, że podczas seksu mężczyźni spalają średnio 4,2 kalorie na minutę, a kobiety 3,1 (dla porównania na bieżni w siłowni mężczyźni spalają 9,2 kalorii, a kobiety 7,1 kalorii na minutę). Co średnio daje – przy pozycji misjonarskiej – 69,1 kalorii u kobiet podczas jednego zbliżenia i 101 kalorii u mężczyzn. Jednak można "spalić" znacznie więcej kalorii. Wszystko zależy od czasu zbliżenia oraz pozycji, w jakiej się kochamy.

Wyliczano to, kontrolując tętno, ciśnienie oraz natlenienie krwi u mężczyzn podczas różnych pozycji przyjmowanych w podczas miłosnych uniesień, ale nie tylko. Brano pod uwagę również grę wstępną, gdy mężczyzna był stymulowany przez kobietę oraz gdy sam się stymulował.

Okazało się, że najwyższy wzrost zużycia energii był podczas szczytowania, a także podczas samego zbliżenia, niewielki podczas gry wstępnej, a w przypadku masturbacji prawie zerowy. I tym samym upadł mit, sugerujący, że uprawianie seksu pozwala schudnąć. W "New England Journal of Medicine" w 2013 r. ukazało się inne badanie, z którego wynikało, że średnia długość stosunku seksualnego (bez gry wstępnej) to... 6 minut. Co sugeruje, że mężczyzna może spalić wtedy około 25 kalorii, a kobiety... 18 kalorii.

To oczywiście uśrednione wyliczenia. Zużycie energii zależy bowiem od trzech czynników:

  • • Kto jest stroną dominującą (wykonuje ona więcej pracy fizycznej)?
  • • Jak długo trwa stosunek seksualny?
  • • Jakie pozycje seksualne wykorzystuje para?

Poniżej znajdziesz 10 pozycji seksualną wraz z informacją, ile średnio spala kalorii kobieta i mężczyzna, oraz jakie partie mięśni w tym czasie pracują.

10. Na łyżeczkę
Mężczyzna przytula kobietę od strony pleców, oboje mają lekko ugięte nogi. Ich ciała mają układ przypominający łyżeczkę (stąd nazwa). Mężczyzna w tej pozycji jest stroną dominującą, wchodzi w swoją partnerkę od tyłu.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Mężczyzna – 54 kcal, kobieta – 34 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie ud i pośladków.

9. Na pieska, czyli od tyłu
Podczas tej pozycji kobieta klęczy, podpierając się na ugiętych ramionach. Mężczyzna w tej pozycji jest stroną dominującą, wchodzi w swoją partnerkę od tyłu. Para nie ma w tej pozycji kontaktu wzrokowego ze sobą.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Mężczyzna – 64 kcal, kobieta – 42 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie ud, pośladków i pleców.

8. Na jeźdźca
W tej pozycji stroną dominującą jest kobieta. Mężczyzna leży wygodnie na plecach, a partnerka siada na nim okrakiem przodem do niego, wprowadzając członek do pochwy, i poruszając się rytmicznie w przód lub tył, ewentualnie unosi się i opada.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Mężczyzna – 40 kcal, kobieta – 67 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie ud i brzucha.

7. Odwrócony jeździec
W tej pozycji również stroną dominującą jest kobieta. Mężczyzna leży na plecach, a kobieta siada na nim okrakiem, będąc odwróconą plecami.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Mężczyzna – 34 kcal, kobieta – 64 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie ud i brzucha.

6. Na stojąco
W tej pozycji zarówno kobieta, jak i mężczyzna stoją. Mogą być zwróceni twarzami do siebie, jedno z partnerów może być oparte o ścianę plecami. Ewentualnie kobieta może być oparta o ścianę, stojąc tyłem do partnera.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Około 51 kcal.
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie pleców i nóg.

5. Klęcząc
Podczas tej pozycji obje partnerzy klęczą, zwróceni do siebie twarzami. Pomiędzy nogami kobiety znajdują się kolana mężczyzny (partnerka lekko opiera się na jego biodrach)
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Około 55 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie ud i pośladków.

4. Mostek
To niezwykle trudna pozycja, wymagająca giętkości ze strony mężczyzny. Generalnie mężczyzna robi mostek, a kobieta dosiada mężczyznę, stojąc się lekko ugiętych nogach.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Około 59 kcal
Jakie mięśnie pracują? U mężczyzny pracują praktycznie wszystkie mięśnie, ponieważ to on wykonuje mostek, u kobiety – mięśnie nóg i pośladków.

3. Pług
Ta pozycja jest również niezwykle trudna. Mężczyzna klęczy, a kobieta w pozycji świecy, opiera się o jego ramiona wyprostowanymi nogami.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Około 64 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie ramion, pleców i brzucha.

2. Zatrzask
Mężczyzna stoi i podnosi kobietę, która oplata nogami jego biodra (stąd nazwa zatrzask).
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Około 68 kcal
Jakie mięśnie pracują? Wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie ud, ramion i pleców.

1. Nogi-ramiona
Mężczyzna klęczy, a kobieta kładzie się na plecach, zarzuca nogi na jego ramiona i unosi lekko biodra.
Ile kalorii średnio spala się podczas tego typu zbliżenia? Około 71 kcal
Jakie mięśnie pracują? Mięśnie pleców, brzucha, ramion i nóg.

Podsumowując, jeśli chcesz schudnąć, wybierz siłownię. Jeśli jednak chcesz zachować dobre samopoczucie i zdrowie... wybierz łóżko. Są badania, które udowadniają, że regularne, szczęśliwe pożycie seksualne obniża ryzyko chorób serca i wydłuża życie. Wybierając więc pozycję podczas stosunku nie kieruj się liczbą spalanych kalorii, ale satysfakcją partnera.

Źródło: ScienceAlert