,

O czym powinny pamiętać kobiety po seksie?

22.07.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 15:03

Prawidłowa higiena przed i po seksie ma ogromne znaczenie w profilaktyce zapalenia układu moczowego (ZUM), zwłaszcza u kobiet. Sprawdź, na co szczególnie powinny zwrócić uwagę.

Higiena intymna kobiet po seksie
fot. Shutterstock

Seks penetracyjny (bez względu na to, czy odbywa się podczas stosunku heteroseksualnego czy za pomocą gadżetów erotycznych) może być przyczyną infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet. Dlatego tak ważne są prawidłowe nawyki związane z higieną intymną. Zalicza się do nich:

  • prysznic przed stosunkiem płciowym   

W ciągu dnia w okolicach miejsc intymnych gromadzi się szereg bakterii (to zupełnie normalne), dlatego warto przed seksem wziąć prysznic i za pomocą delikatnych środków przeznaczonych do higieny intymnej oczyścić te okolice. Dokładne mycie nie powinno dotyczyć tylko ciała i okolic intymnych, ale również rąk i paznokci (zwłaszcza gdy stosunek seksualny poprzedzają pieszczoty lub korzystacie z prezerwatywy - podczas jej zakładania również można nanieść bakterie).

Polecamy: 4 najczęstsze mity dotyczące masturbacji

  • odpowiednie wyczyszczenie gadżetów erotycznych przed ich użyciem

Wiele par korzysta podczas zbliżenia z różnych akcesoriów erotycznych (kulki analne, wibrator, pierścienie erekcyjne etc.). Zawsze przed użyciem i po ich użyciu powinny zostać wyczyszczone, tzn. dokładnie umyte wodą z dodatkiem antybakteryjnego mydła. Na rynku są też dostępne środki do dezynfekcji gadżetów erotycznych.

  • opróżnianie pęcherza moczowego przez kobiety w ciągu 15 minut od stosunku

Jest to jedna z najważniejszych zasad, której powinna się trzymać każda aktywna seksualnie kobieta. U kobiet odbyt, ujście cewki moczowej i pochwa znajdują się w bliskim sąsiedztwie, co sprawia, że bakterie znajdujące się na męskim członku lub na gadżecie erotycznym, mają ułatwiony dostęp do układu moczowego, mogą go kolonizować i wywoływać infekcje. Opróżnianie pęcherza (przed i po stosunku) oraz podmywanie się po stosunku zmniejsza ryzyko pojawienie się infekcji intymnej – warto z nich skorzystać. 

Warto przeczytać: Dlaczego boli podczas oddawania moczu? Częste przyczyny

  • właściwe nawyki związane z utrzymaniem czystości miejsc intymnych 

Seks penetracyjny zaburza delikatną, naturalną równowagę bakterii pochwy. Jeśli dołożymy do tego niewłaściwe nawyki związane z utrzymaniem czystości miejsc związanych w okolicami pochwy, zapalenie układu moczowego mamy jak w banku. To największych \"grzechów\" zalicza się stosowanie podrażniających mydeł o nieodpowiednim pH (zawierających konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki) lub stosowanie mocnego strumienia gorącej wody skierowanego w stronę pochwy podczas oczyszczania tych miejsc. Takie działania narażają kobiety na jeszcze większe ryzyko infekcji.

Pamiętaj

Właściwe oczyszczanie miejsc intymnych jest konieczne po każdym stosunku, nawet wtedy gdy twój partner bardzo dba o higienę, jest obrzezany lub stosował prezerwatywę. Szorowanie i mocny strumień prysznica "zmyje" bakterie, ale też podrażni twoje miejsca intymne i otworzy drogę bakteriom. Miejsca intymne należy myć w ciepłej, nie gorącej wodzie z dodatkiem emulsji lub żelu do higieny intymnej (preparaty te powinny pomagać zachować równowagę kwasowo-zasadową pochwy, np. zawierać kwas mlekowy). Warto wiedzieć, że współżycie w czasie miesiączki podwaja ryzyko infekcji intymnej.

  • ostrożne stosowanie lubrykantów na bazie silikonów

Wiele par stosuje lubrykanty, które wydłużają czas stosunku i poprawiają jego intensywność. Te na bazie silikonu wymagają szczególnie dokładnej higieny intymnej, ponieważ tego typu produkty mają gęstą i kleistą konsystencję, więc są trudniejsze do wypłukania. Pozostawienie ich w pochwie zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.

To Cię może zainteresować: