Oceń
Seks penetracyjny (bez względu na to, czy odbywa się podczas stosunku heteroseksualnego czy za pomocą gadżetów erotycznych) może być przyczyną infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet. Dlatego tak ważne są prawidłowe nawyki związane z higieną intymną. Zalicza się do nich:
- prysznic przed stosunkiem płciowym
W ciągu dnia w okolicach miejsc intymnych gromadzi się szereg bakterii (to zupełnie normalne), dlatego warto przed seksem wziąć prysznic i za pomocą delikatnych środków przeznaczonych do higieny intymnej oczyścić te okolice. Dokładne mycie nie powinno dotyczyć tylko ciała i okolic intymnych, ale również rąk i paznokci (zwłaszcza gdy stosunek seksualny poprzedzają pieszczoty lub korzystacie z prezerwatywy - podczas jej zakładania również można nanieść bakterie).
Polecamy: 4 najczęstsze mity dotyczące masturbacji
- odpowiednie wyczyszczenie gadżetów erotycznych przed ich użyciem
Wiele par korzysta podczas zbliżenia z różnych akcesoriów erotycznych (kulki analne, wibrator, pierścienie erekcyjne etc.). Zawsze przed użyciem i po ich użyciu powinny zostać wyczyszczone, tzn. dokładnie umyte wodą z dodatkiem antybakteryjnego mydła. Na rynku są też dostępne środki do dezynfekcji gadżetów erotycznych.
- opróżnianie pęcherza moczowego przez kobiety w ciągu 15 minut od stosunku
Jest to jedna z najważniejszych zasad, której powinna się trzymać każda aktywna seksualnie kobieta. U kobiet odbyt, ujście cewki moczowej i pochwa znajdują się w bliskim sąsiedztwie, co sprawia, że bakterie znajdujące się na męskim członku lub na gadżecie erotycznym, mają ułatwiony dostęp do układu moczowego, mogą go kolonizować i wywoływać infekcje. Opróżnianie pęcherza (przed i po stosunku) oraz podmywanie się po stosunku zmniejsza ryzyko pojawienie się infekcji intymnej – warto z nich skorzystać.
Warto przeczytać: Dlaczego boli podczas oddawania moczu? Częste przyczyny
- właściwe nawyki związane z utrzymaniem czystości miejsc intymnych
Seks penetracyjny zaburza delikatną, naturalną równowagę bakterii pochwy. Jeśli dołożymy do tego niewłaściwe nawyki związane z utrzymaniem czystości miejsc związanych w okolicami pochwy, zapalenie układu moczowego mamy jak w banku. To największych \"grzechów\" zalicza się stosowanie podrażniających mydeł o nieodpowiednim pH (zawierających konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki) lub stosowanie mocnego strumienia gorącej wody skierowanego w stronę pochwy podczas oczyszczania tych miejsc. Takie działania narażają kobiety na jeszcze większe ryzyko infekcji.
- ostrożne stosowanie lubrykantów na bazie silikonów
Wiele par stosuje lubrykanty, które wydłużają czas stosunku i poprawiają jego intensywność. Te na bazie silikonu wymagają szczególnie dokładnej higieny intymnej, ponieważ tego typu produkty mają gęstą i kleistą konsystencję, więc są trudniejsze do wypłukania. Pozostawienie ich w pochwie zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.
To Cię może zainteresować:
- Zapalenie pęcherza moczowego: profilaktyka ma znaczenie. Jak leczyć chory pęcherz?
- Zapalenie cewki moczowej u kobiet i mężczyzn. Objawy, leczenie zapalenia
- Miłości nigdy za wiele, czyli ile powinien trwać seks? Wyniki badań
- Czy seks może być niebezpieczny? Najczęstsze urazy seksualne
Oceń artykuł